Пробиотиците: Скритото оръжие към добро ментално здраве

Проучване доказва, че приемът на пробиотици може да намали силата на чувства, като тревожност, стрес, умора и дори депресивни състояния
Светът на здравето
Светът на здравето
Пробиотиците: Скритото оръжие към добро ментално здраве

Приемането на пробиотици може да помогне за намаляване на негативните емоции и да подпомогне психичното здраве. До този извод стигат авторите на изследване Катерина Джонсън и Лора Стинберген. 

Пробиотиците са полезни бактерии под формата на напитки или таблетки, които може да купите в супермаркета или аптеката, но също така се намират в храни, като кисело мляко, ферментирало сирене и дори киселото зеле.

Напоследък все повече нараства интересът към пробиотиците относно тяхното позитивно въздействие не само върху здравето на червата, но и върху менталното здраве.

Връзката черва-мозък осигурява различни пътища, чрез които бактериите в червата могат да повлияят на това как се чувстваме и държим, включително чрез имуннатата система и хормоните“, пояснява Джонсън, цитирана от Medical Express.

Ежедневни отчети за настроението

Докато проучванията върху животни в миналото са открили обещаващи ефекти на пробиотиците върху мозъка и поведението, изследванията върху хора са дали противоречиви резултати.

Снимка: iStock

Затова Джонсън и Стинберген използват комбинация от методи, за да проследят как пробиотиците могат да повлияят на способността да регулираме емоциите и да влияем на настроението си.

Те включват психологически въпросници, ежедневни доклади за настроението и компютърни задачи, тестващи как хората обработват емоциите.

Проучването е проведено при млади, здрави възрастни, които са приемали пробиотик (съдържащ бактерии като лактобацили и бифидобактерии) всеки ден в продължение на един месец.

Това е първото проучване, което използва ежедневни отчети за настроението, за да оцени ефектите на пробиотиците. Това ясно показва, че пробиотиците могат да намалят негативните чувства в сравнение с плацебо. Това може да означава намаляване на чувствата като тревожност, стрес, умора или депресивни тенденции.

Поразително е, че когато просто попитаме участниците как се чувстват всеки ден, можем да открием благоприятните ефекти на пробиотиците върху настроението им.

За разлика от това, стандартните психологически въпросници, които са често срещани в тази област, не успяваха да уловят тези промени”, казва Стинберген.

Начин на провеждане

В настоящото проучване изследователите оценяват ефектите на пробиотиците върху регулирането на емоциите.

Участниците отговарят на условията, ако имат индекс на телесна маса (ИТМ) 18–30, не са приемали пробиотици или антибиотици през последните три месеца или не са приемали никакви лекарства освен хормонални контрацептиви за жени. 

Тези, които употребяват наркотици повече от веднъж месечно или консумират повече от 20 единици алкохол на седмица, са изключени.

Не участват хора със стомашно-чревно, чернодробно или бъбречно заболяване, разстройство или травма на централната нервна система, психиатрично или психологическо разстройство, алергия или свръхчувствителност към хранителни вещества. Участниците приемат пробиотици или плацебо в продължение на четири седмици.

Те са оценени на базата на Скала за депресия, Скала за емоционална реактивност, Въпросник за безпокойство, скала за възприемане на стрес и индекс за чувствителност към депресия, уточнява News-Medical.

Не заместват антидепресантите

Изследователите установяват, че са необходими около две седмици, за да може пробиотиците да подобрят негативните чувства.

Отнема приблизително същото време и на антидепресантите, за да подействат, но докато те са склонни да намаляват както негативното, така и позитивното настроение, резултатите показват, че пробиотиците намаляват единствено негативното настроение.

Това може да е възможна полза, въпреки че изследователите подчертават, че пробиотиците не трябва да се считат за заместител на антидепресантите.

Кой би се възползвал най-много от пробиотиците?

Когато изследователите наблюдават намаляването на негативните чувства, те искат да проучат дали могат да предвидят кой ще има най-голяма полза от пробиотиците.

Те откриват доказателства, че пробиотиците могат да повлияят на начина, по който участниците обработват емоционалните сигнали. Тези, които са получавали пробиотици, са малко по-точни в разпознаването на изражението на лицето.

Пробиотиците и бъдещето

Много въпроси остават без отговор за това как точно действат пробиотиците и реално какви са техните дългосрочни ефекти. 

Може би в бъдеще пробиотиците биха могли да се използват по целенасочен начин като ранна интервенция за намаляване на шансовете негативните чувства да прогресират до различни състояния, като депресия или други подобни“, казва Стинберген.

Двамата специалисти се надяват, че техните открития ще стимулират и други, които изследват менталното здраве, да включат прости ежедневни измервания на настроението в своите проучвания.

Както те заключават в статията си: „В опит да очертаем сложността на човешкия мозък и емоции, не можем да изпуснем от поглед въпросите за очевидното. Понякога най-простите въпроси разкриват най-смислените отговори."

Кога се препоръчват пробиотиците?

Ако имате симптоми на дисбиоза (нарушаване на микробиома) във вашата храносмилателна система или другаде, вашият лекар може да препоръча пробиотици, за да ви помогне да възстановите баланса. 

Ако наскоро сте имали заболяване или лечение, което е отслабило вашия микробиом, пробиотиците отново ще помогнат да го възстановите.

Вашият лекар може да предложи прием на пробиотици след завършване на курс на антибиотици.

Някои хора приемат ежедневна пробиотична добавка, за да поддържат общото си здраве. Здравословният чревен микробиом може да повиши цялостния ви имунитет, да намали възпалението и да помогне за поддържането на здравето на червата.

Ежедневни неща, като стрес и лош начин на хранене, могат да нарушат добрата работа на чревния ви микробиом, а пробиотиците са един от начините да я възстановят.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.