Няколко години след световната пандемия от Covid-19 темата продължава да бъде повече от актуална. Специалисти са на мнение, че децата, които боледуват от вируса, са застрашени от повишен риск от различни други сериозни здравословни проблеми.
Смята се, че те засягат бъбреците, червата и сърдечно-съдовата система. Това става ясно според нови проучвания, ръководени от изследователи към Университета на Пенсилвания.
„Въпреки че по-голямата част от общественото внимание е насочено към острата фаза на COVID-19, нашите наблюдения разкриват, че децата, които карат вируса по-леко, са изправени пред значителни дългосрочни рискове за здравето“, обяснява главният автор проф. д-р Йънг Чен за сайта на университета.
Проучванията са проведени в рамките на инициативата „Да проучим COVID, за да подобрим възстановяването” (или Researching COVID to Enhance Recovery (RECOVER) – специален проект, спонсориран от Националните институти по здравеопазване.
В тях се обединяват деидентифицирани данни от електронни здравни досиета, датиращи от началото на пандемията преди шест години.
Бъбречни заболявания
Младите пациенти с положителни тестове за коронавирус имат 17% по-висок риск от развитие на хронично бъбречно заболяване (II стадий), което означава леко увреждане на бъбреците, които все още функционират добре.
И 35% по-висок риск от хронично бъбречно заболяване (III стадий), което означава, че има леко до тежко увреждане, засягащо бъбречната функция.
Публикуван в JAMA Network Open, анализът обхваща електронни здравни досиета за 1 900 146 лица на възраст под 21 години. Учените сравняват свързаните с бъбреците резултати между изследвани с положителни Covid тестове и такива с отрицателни тестове за коронавирус.
Проучването установява още, че пациентите с предшестващо хронично бъбречно заболяване, които имат положителен тест за Covid-19, са с 15% по-висок риск от развитие на някои от другите неблагоприятни заболявания, свързани с бъбреците, включително сериозен спад в скоростта на бъбречна филтрация, диализа или бъбречна трансплантация.
Стомашно-чревни проблеми
Друго проучване, публикувано в същата платформа, изследва стомашно-чревни проблеми, като коремна болка, диария и синдром на раздразнените черва, при 1 576 933 деца и юноши.
Пациентите с положителен тест за коронавирус имат 25% повишен риск от развитие на поне един стомашно-чревен симптом веднага след боледуването и 28% повишен риск в „хроничната фаза“ от шест месеца до две години след теста в сравнение с тези с отрицателен тест.
Сърдечно-съдов риск
Експертите установяват, че хората с коронавирус имат значително по-висок риск от развитие на едно или повече сърдечно-съдови състояния – включително аритмия, възпаление на сърцето, болка в гърдите, сърцебиене и хипертония, в сравнение с тези с отрицателни тестове.
Тези рискове са повишени независимо от това дали пациентът има вроден сърдечен дефект.
Въпреки че при децата с вроден сърдечен дефект имат по-висок абсолютен риск, относителното увеличение на риска от развитие на сърдечносъдови състояния, свързани с инфекция от Covid-19, е еднакво (63% увеличение) и в двете групи.
Резултатът при децата без вроден сърдечен дефект след прекаран коронавирус обаче е поразително по-висок – почти утроен.
Изследването е проведено сред 1 213 322 пациенти и констатациите са публикувани в Nature Communications.
COVID-19 през 2025 година
В момента нивата на критично болните хора са много ниски, смятат специалистите. Някои признаци сочат, че Covid през 2025 г. е далеч по-леко заболяване.
Често срещаните някога симптоми на загуба на вкус и обоняние стават все по-редки. И въпреки че някои хора са хоспитализирани и умират, огромното мнозинство от хората ще бъдат безсимптомни или ще получат толкова лека настинка, че може дори да я объркат със сезонна алергия.
Рисковият фактор за по-тежък Covid вече е просто да сте над 75-годишна възраст.
Въпреки това експертите съветват всички уязвими групи да получат най-новата ваксина срещу Covid-19, която може да осигури жизненоважна защита срещу сериозно заболяване, хоспитализация и смърт.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.