Мнозина може и да смятат, че истерията около COVID-19 е отминала, но истината е, че коронавирусът (SARS-CoV-2) все още е сред нас, пише здравният сайт Vaccines Work.
Тази зима в северното полукълбо циркулират няколко щама на грип, COVID-19, респираторен синцитиален вирус (RSV) и норовирус. Ето защо хората често си задават въпроса от какво всъщност са болни.
В миналото беше сравнително лесно да се потвърди дали симптоми като треска, загуба на обоняние и кашлица са резултат от COVID-19 – това ставаше с помощта на бърз антигенен тест. Все по-често обаче се случва човек да е със симптоми, но тестът да е отрицателен.
Това създава известни предизвикателства пред здравните власти в различни държави, които разчитат на теста за COVID-19, за да предвидят опасността от разпространение на заразата сред населението. Например, предишните указания в Обединеното кралство предполагаха, че хората могат да спрат да се самоизолират, ако са имали два поредни отрицателни теста, направени на шестия и седмия ден след началото на симптомите.
И така, какво може да означава това, че тестът за COVID-19 е отрицателен, но човек има категорични признаци, че е заразен с коронавирус?
ОТРИЦАТЕЛЕН РЕЗУЛТАТ
1. Ако резултатът от теста е отрицателен, една от възможностите е наистина да нямате COVID-19 и симптомите ви да са резултат от грип, RSV или друг респираторен вирус.
„Не само коронавирусът води до загуба на обоняние, това може да е симптом и на заразяване с друг вирус“, обяснява доц. д-р Нира Полок, директор на диагностичната лаборатория по инфекциозни болести в Бостънската детска болница в Масачузетс, САЩ.
Дори ако сте били в близък контакт с някой, който е с потвърден COVID-19, не е задължително да сте се заразили, т.е. може да сте „пипнали“ различен вирус, тъй като в пространството циркулират няколко наведнъж.
2. Другата възможност е да не сте взели пробата си правилно или все още да няма достатъчно висока концентрация на вируса, за да се появи позитивен резултат.
„Тези бързи антигенни тестове са най-чувствителни при наличието на висока вирусна концентрация“, уточнява доц. д-р Нира Полок. И допълва, че „в началото на пандемията вирусното натоварване е било много голямо при появата на първите симптоми, а след това постепенно намалява.
Този модел обаче се е променил заради придобития висок имунитет от населението. Това практически означава, че повторните инфекции протичат с далеч по-слаба концентрация на коронавируса, което го прави неоткриваем от антигенните тестове.
Нивото на грипния вирус, от друга страна, обикновено достига своя връх още в самото начало – при появата на първите симптоми при хората.
„Ако антигенният тест е отрицателен, но смятате, че може да имате COVID-19, трябва да си направите нов тест след няколко дни – тогава вероятно той ще е положителен. Все пак обаче имайте предвид, че може да сте заразени и с друг вирус“, обяснява проф. Джошуа Шифър, специалист по инфекциозни заболявания и изследовател в Центъра за ракови заболявания „Фред Хъч“ в Сиатъл, САЩ.
ИНДИВИДУАЛНИ ВАРИАЦИИ
Проф. Шифър e категоричен, че симптомите никога не са били особено добър показател за заразяване с SARS-CoV-2, тъй като те не винаги съответстват на количеството вирус в тялото ви. Освен това няма твърдо правило, което да важи за всички.
През 2024 г. той и колегите му публикуваха изследване, в изводите от което се казва, че „може да има шест различни модела на излъчване на вируси при възрастните, заразени с коронавирус“. „При някои от пациентите вирусът би достигнал своя пик при много по-висока концентрация, отколкото при други хора, т.е. при тях може да има около 1000 пъти по-висок вирусен товар, което означава, че те са 1000 пъти по-заразни“, категоричен е проф. Шифър.
Оказва се също така, че някои хора биха отделяли вируса в продължение на няколко седмици, а други – биха го отделили само в рамките на 4-5 дни. Учените са установили също така, че при щама Omicron ваксинираните хора или тези, които вече са преболедували веднъж COVID-19, са имали по-ниско вирусно натоварване и значително по-бързо са оздравявали.
„Това ни показва, че очевидно имунната система на хората реагира по различен начин на вируса, като някои успяха да се изчистят от него много по-бързо и по-ефективно от други“, коментира още проф. Шифър.
ПЕРИОД НА ИЗОЛАЦИЯ
Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) наскоро актуализираха своите Ръководства за поведение при заразяване с респираторни вируси, за да препоръчат на хората да останат вкъщи и да се самоизолират от околните поне за 24 часа, независимо колко бързо са изчезнали симптомите им.
Насочва се вниманието и към т.нар. предпазни мерки – като носене на маска, проветряване на помещенията, повишаване на личната хигиена и спазването на дистанция.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.