Учени откриват гъба, която може да помогне в борбата с Алцхаймер. Hericium Erinaceus, позната и като „лъвска грива“, е вид гъба, известна с ползите си за когнитивното здравословно състояние. Екстрактът ѝ е богат на полизахариди, които могат значително да стимулират мозъчните функции, пише онлайн изданието TOI.
Освен това редовният прием може да предпази нервните клетки от апоптоза (програмирана клетъчна смърт, която настъпва при някои физиологични и патологични процеси) като блокират механизми, свързани с митохондриите (ключови структури, които участват в контрола на този процес), обясняват специалистите.
Спешна нужда от нови решения за Алцхаймер
Една от основните характеристики на болестта на Алцхаймер е невронната апоптоза (програмирана клетъчна смърт на нервни клетки). Този процес често се дължи на нарушена функция на митохондриите (органели, които произвеждат енергия за клетките).
Подобни увреждания в процесите на митохондриите обикновено са следствие на два основни фактора. Първият е претоварване с вътреклетъчен калций, тоест нивата на калций в клетките са прекалено високи. Друга причина е производството на реактивни кислородни видове (ROS), молекули, които увреждат клетките и допринасят за тяхната смърт, сочи проучване, публикувано в International Journal of Molecular Sciences.
Въпреки вниманието, което научните специалисти отделят на изучаването на това заболяване, не е известен метод на лечение, което напълно да се справя с него.
Какво е „лъвска грива“ и как помага срещу Алцхаймер
„Лъвската грива“ често се използва в традиционната китайска медицина благодарение на нейните противотуморни и антиоксидантни ефекти. Този тип гъби са големи, бели и космати. Високото им съдържание на различни биоактивни вещества допринася за ограничаването на ефектите от заболяването Алцхаймер по следните начини:
Стимулира производството на нервния растежен фактор (NGF), протеин, който играе ключова роля в развитието, растежа, поддържането и оцеляването на определени нервни клетки, най-вече холинергичните неврони, които са жизненоважни за паметта и вниманието. Повишаването на нивата на този протеин е възможно благодарение на активните вещества хериценони (извличат се от месестата част на гъбата) и еринацини (извлечени от мицела, гъбичната подземна структура ) в състава на гъбата.
При болестта на Алцхаймер именно тези неврони са най-уязвими и започват да дегенерират рано. Затова стимулирането на NGF с помощта на „лъвската грива“ може да забави или дори частично да обърне процеса на невронна загуба.
Освен че поддържа съществуващите нервни клетки, гъбата подпомага и образуването на нови връзки между тях, процес, наречен невропластичност. Този ефект е особено важен при заболявания като Алцхаймер, където връзките между клетките отслабват, а паметта и когнитивните функции се влошават.
Гъбата също така има силно изразени антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, благодарение на съдържащите се в нея полизахариди, фенолни съединения и бета-глюкани. Те намаляват оксидативния стрес и възпалителните процеси в мозъка, които са основни фактори за напредването на болестта.
Свободните радикали и възпалителните молекули увреждат невроните и ускоряват тяхната смърт, но активните компоненти на „лъвската грива“ успяват да противодействат именно на тези механизми.
Друг важен механизъм, чрез който гъбата предпазва мозъка, е защитата на митохондриите, клетъчните „електроцентрали“. Тя възстановява техния електрически заряд (мембранен потенциал) и предотвратява натрупването на калций в клетките, процес, който често води до апоптоза (програмирана клетъчна смърт). Така се запазва енергийния баланс в невроните и се удължава тяхната жизнеспособност.
Въпреки че гъбата показва впечатляващ потенциал благодарение на своите биоактивни съединения, все още са необходими допълнителни научни изследвания за пълното разбиране на нейните механизми и ефективност. Съществуващите данни са предимно базирани на лабораторни или животински модели. Затова бъдещи клинични проучвания с участието на хора са от ключово значение,
Други ползи от „лъвската грива“
Помага за подобряване на съня и намалява раздразнителността: Благодарение на химични съединения, като еринацини и хериценони, гъбата подпомага по-добрата функция на нервната система, намалява възпаленията в мозъка и насърчава по-спокоен сън и емоционален баланс.
Бори се с оксидативния стрес и предпазва клетките от стареене: Богата е на антиоксиданти, полизахариди и фенолни съединения, които неутрализират свободните радикали и защитават клетките от увреждане и преждевременно стареене.
Предпазва от стомашни язви и възпаления на стомаха: Съдържа противовъзпалителни полизахариди и вещества, които насърчават регенерацията на стомашната лигавица и потискат растежа на Helicobacter pylori, бактерия, причиняваща язви.
Препоръчителен прием на „лъвска грива“
Препоръчителната дневна доза на „лъвска грива“ (Hericium erinaceus) зависи от формата, в която се приема, както и от концентрацията на активните съединения. Най-често гъбата се предлага под формата на прах, екстракт, капсули или тинктура (алкохолен екстракт или разтвор).
Приемът на прах (в капсули или насипно) обикновено е в доза от 1 до 3 грама дневно, като може да се консумира с храна или течност.
Стандартизираните екстракти, които съдържат концентрирани количества биоактивни вещества се препоръчват в доза от 500 до 1000 mg, 1–2 пъти дневно.
При течните тинктури, дозата обикновено е 2–4 ml дневно, в зависимост от концентрацията.
За превенция на проблеми с паметта, концентрацията или стреса, най-често се препоръчват дози от 1000 до 2000 mg дневно в продължение на поне 4 до 6 седмици, обясняват специалистите.
Макар „лъвската грива“ да се счита за безопасна за употреба, при наличието на хронични заболявания, прием на медикаменти и по време на бременност или кърмене, е препоръчително да се потърси мнението на лекар.
Все повече проучвания насочват вниманието си към тази гъба като естествено средство за борба с когнитивните заболявания, като Алцхаймер. Въпреки това, за да се разбере напълно нейният потенциал за приложение в стандартната медицина, са необходими още задълбочени и дългосрочни изследвания върху хора.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.