Иновация в областта на лечението на инсулт дава нова надежда на милиони пациенти по света. Учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) разработват лекарство, което според предварителни резултати може да възстанови двигателните функции след инсулт без необходимост от продължителна и изтощителна физиотерапия, съобщава New Atlas.

Водени от професор д-р С. Томас Кармайкъл, невролозите в UCLA откриват, че съединението DDL-920 води до пълно възстановяване на контрола върху движенията при модели на мишки. 

Това представлява значим пробив, тъй като към момента няма лекарство, което успешно да подпомага рехабилитацията след инсулт. Пациентите са принудени да разчитат единствено на физиотерапия, чиито резултати често са ограничени.

Защо е толкова важно това откритие?

Инсултът е водещата причина за инвалидност сред възрастните. Той води до увреждане на мозъчните връзки, като често нарушава способността за движение, говор и други основни функции. 

Снимка: Canva

Рехабилитацията, макар и полезна, обикновено постига само частично възстановяване. Много пациенти не успяват да възстановят напълно загубените си функции, особено ако не могат да издържат на интензивността на терапията.

Според д-р Кармайкъл подходът към възстановяването след инсулт трябва да премине от традиционната физикална медицина към молекулярната медицина. „Трябва да имаме лекарство, което да предизвиква ефекта на рехабилитацията“, подчертава той.

Как действа новото лекарство?

Изследванията на екипа се фокусират върху идентифицирането на мозъчните механизми, стоящи зад успешното възстановяване чрез рехабилитация. Те откриват, че инсултът прекъсва връзките между невроните, особено тези, които са отдалечени от първичното място на увреждане. Този процес води до изолация на неврони, отговорни за двигателната координация.

Ключова роля играят така наречените парвалбуминови неврони. Тези клетки са отговорни за създаването на гама осцилации в мозъка, мозъчни ритми, които координират работата на невронните мрежи и движението. След инсулт тези гама осцилации се губят.

DDL-920, лекарството разработено в UCLA, успява да възстанови именно тези гама осцилации. При мишките то активира парвалбуминовите неврони и спомага за възстановяването на прекъснатите мозъчни връзки, без да е необходима тежка физическа рехабилитация. Така движението и координацията се възстановяват почти напълно.

Обещаващи резултати в ранен етап на развитие

Въпреки обещаващите резултати, DDL-920 е в ранен етап на развитие. Предстоят обстойни клинични изпитвания върху хора, за да се провери неговата безопасност и ефикасност. Въпреки това, научната общност гледа на откритието, като на потенциална революция в лечението на инсулт.

Снимка: Canva

„Фармакологичното подобряване на функцията на парвалбуминовите интерневрони възпроизвежда ефекта на рехабилитацията“, посочват изследователите. 

Това откритие не само предлага нова надежда за пациентите с инсулт, но и открива нова посока в неврологичната рехабилитация, чрез целенасочено възстановяване на мозъчните мрежи чрез лекарства.

Контекстът на проблема

Традиционната рехабилитация след инсулт е дълъг и тежък процес, изискващ висока мотивация, ежедневни усилия и продължителна терапия. Въпреки това, възстановяването често остава частично. Инсултът може да увреди не само централните моторни зони, но и мрежите от неврони, отговорни за координираните движения.

Снимка: Canva

Нещо повече, загубата на гама осцилации в мозъка след инсулт подкопава способността на различни мозъчни области да работят заедно. Това затруднява възстановяването на сложни функции като походка, използване на ръцете и равновесие.

Досега рехабилитацията беше единственият подход, който донякъде помагаше за възстановяване на тези функции чрез стимулиране на невроните и възстановяване на мозъчните връзки. Но тя изисква значителни ресурси, време и усилия, което не винаги е възможно за всички пациенти.

Какво означава това за бъдещето на лечението?

Ако бъде потвърдено, че DDL-920 е безопасно и ефективно при хора, това лекарство може да промени изцяло парадигмата на възстановяване след инсулт. Пациентите може да получат възможност за възстановяване без да са принудени да преминават през месеци на трудна и често непълна рехабилитация.

Разбира се, лекарството няма да премахне напълно необходимостта от някаква форма на терапия, особено за поддържане на общата физическа форма и ментално здраве. Но ако DDL-920 успее да възстанови невронните връзки на молекулярно ниво, това ще даде значително предимство на пациентите още в първите фази след инсулта.

Макар че предстои още дълъг път преди лекарството да достигне до пациентите, пробивът, постигнат от екипа на UCLA, дава реална надежда за по-бързо, ефективно и пълно възстановяване след едно от най-опустошителните заболявания на съвременния свят.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.