Изтощени сте и мечтаете за среща с леглото, но когато този момент дойде, не можете да заспите? Научете какво се крие зад този порочен кръг
Всички сме изпитвали онези моменти от деня, когато единствената мисъл в главата ни е, че сме изморени и бихме дали всичко да си легнем. Със сигурност будуването нощем също не е чужда концепция за никого. Ако ви кажа обаче, че причините зад тези явления може да са по-сериозни от стрес или късно лягане предишната нощ?
Оказва се, че нощното будуване и в резултат на него – постоянната умора – може да не са признак за безотговорен начин на живот, а симптоми на заболяване, свързано със способността ни да заспиваме, когато трябва, пише немското онлайн издание FOCUS.
Истината е, че все по-голям процент от хора страдат от нарколепсия. Състоянието може да е трудно за разпознаване, но не бива да се подценява, тъй като последиците от него могат да окажат сериозно негативно влияние за нашето физическо и ментално здраве.
Какво представлява нарколепсията и какво я причинява?
Нарколепсията е неврологично автоимунно разстройство, което засяга способността на мозъка да регулира съня и будното ни състояние. Статистически, заболяването засяга около 42 на 100 000 души в световен мащаб, сочи обобщен мета-анализ на данни от Европа, Северна Америка и Южна Корея.
- Тип 1 нарколепсия – характеризира се с наличие на катаплексия (внезапна и краткотрайна загуба на мускулен контрол, често провокирана от силни емоции като смях или изненада). Този тип се свързва с ниски нива на хипокретин – вещество в мозъка, което регулира съня и бодърстването.
- Тип 2 нарколепсия – при него катаплексия не се наблюдава. Пациентите изпитват силна дневна сънливост, но точната причина за състоянието остава неясна. Нивата на хипокретин обикновено са в норма.
Как да разпознаем признаците на нарколепсия?
Симптомите на нарколепсия са често срещани при други заболявания, което води до забавена диагноза. Средно е прието, че са необходими между 10 и 15 години, за да бъде правилно диагностицирано състоянието, показват няколко европейски проучвания:
- Според проучване, публикувано в PubMed, закъснението между появата на симптомите и диагнозата е средно 10,5 години
- Друго европейско изследване твърди, че средно са необходими 5,3 години за диагноза
Основните симптоми включват:
- Хронична дневна сънливост – дори при достатъчно нощен сън.
- Чести сънни атаки – случват се през деня и без видима причина.
- Катаплексия – внезапна загуба на мускулен тонус, често предизвикана от силни емоции като смях.
- Халюцинации – при заспиване или събуждане.
- Сънна парализа – невъзможност за движение при събуждане, често съпътствана от кошмарни образи.
Защо трябва да не подценяваме състоянието?
Нарколепсията не е просто внезапна сънливост или нередовна програма на спане – тя е заболяване, което може сериозно да ограничи социалния, професионалния и личния живот на пациента. Как е възможно това? – Липсата на контрол върху съня и мускулния тонус може да доведе до редица последици:
- Инциденти и травми (например при шофиране или работа с машини)
- Социална изолация и депресия (непрекъсната умора води до загуба на мотивация за социализиране)
- Намалена трудоспособност и затруднена кариера (внезапната нужда за дрямка или неочакваната слабост в мускулите може да затрудни професионалния живот)
Как да облекчим симптомите и какъв метод на лечение е необходим?
Нарколепсията не може да бъде напълно излекувана, но симптомите ѝ могат да бъдат контролирани и тяхното влияние ограничено.
Ето няколко съвета как да облекчим признаците на това заболяване:
- Редовен режим на сън и кратки дневни дрямки – Кратките почивки дават шанс на организма да възстанови част от вече изразходваната енергия. Нуждата от тях може да намелее с времето при дълготрайно поддържане на здравословна програма за сън.
- Избягване на никотин и алкохол – Подобни субстанции могат да влошат състоянието на болните и е препоръчително да се избягва напълно тяхната употреба.
- Повече движение и спорт – Физическата активност е чудесен метод за поддържането на енергийните нива в тялото и за събуждане на мозъка през деня.
- Консултации за избор на професия и адаптиране на работната среда – някои аспекти от живота на засегнатите може да изискат промяна, консултацията с лекар при тези ситуации е препоръчителна.
- Внимание при шофиране – Когато е установена диагнозата нарколепсия е нужно медицинско одобрение преди следващата разходка с колата.
- Медикаментозна терапия – Ако другите методи не работят може да се наложи прием на медикаменти, които да позволят на пациента да води нормален начин на живот.
Ако усещате непреодолима умора през деня, но не можете да заспите нощем, не игнорирайте тези сигнали. Нарколепсията е реално и сериозно заболяване, което може да бъде овладяно, ако се разпознае навреме. Колкото по-рано се потърси помощ, толкова по-добър ще е контролът върху симптомите – ние носим отговорност за собственото си здраве, редно е да се погрижим за него.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.