Времето се затопля, пролетта настъпва, а след нея и лятото. Предстоят пътувания и почивки. Но няма нищо по-неприятно от това, да прекарате свободните си дни със запушен нос или стомашен вирус.
Спа курорти, самолети, автобуси, влакове – навсякъде може да се заразите. Затова винаги е по-добре да бъдете внимателни.
Летищата се подготвят за нарастване броя на пътниците, „всъщност доказано е, че има доста голям риск хората, които пътуват, да се разболеят“, казва Бенджамин Барлоу, бивш главен лекар на Белия дом пред Washington Post.
Пет години след Ковид пандемията със сигурност сякаш забравихме адската обстановка. Много от нас вече не са свръхвнимателни, когато става въпрос за миене на ръце, носене на маски, дистанциране от тълпата или следене на ваксините.
За добра имунна система е добре да следвате основите на здравословния начин на живот, включително добра диета, много почивка и упражнения и внимателна употреба на алкохол.
Ако искате да избегнете заболяване по средата на пътуването има няколко съвета, които може да следвате:
1. Маска и дезинфектант
„Носенето на маска за лице в зони с голям трафик, като контролно-пропускателните пунктове на летищата, е проста, но ефективна стъпка“, съветва д-р Марк Гендро от Масачузетс.
Един от основните начини да се разболеем е като докосваме мръсни повърхности, след което пипаме носа или устата си. Между влизането в банята на летището и заведението за хранене можем да докоснем десетки повърхности, без да осъзнаваме.
Можем да се борим с този проблем, като мием ръцете си редовно, но също и като редовно използваме дезинфектант за ръце.
Допълнителна препоръка е на тези обществени места винаги да имате под ръка дезинфекциращи кърпички, за да почистите повърхности, като подлакътници или маси с подноси в самолет, влакове, автобуси и др.
2. Витамин C и цинк
Доказателствата колко полезни могат да бъдат различни добавки и витамини за предотвратяване или лечение на настинки са смесени.
„Винаги е труден отговор, защото зависи от нечия основна диета. Ако се храните здравословно с много плодове и зеленчуци, тогава добавките вероятно няма да ви помогнат много. Въпреки това, ако ядете „от крак” всеки ден и не получавате подходящи хранителни вещества, тогава те работят чудесно”, пояснява той.
Така че ако смятате, че не приемате достатъчно количество витамини, може да ги добавите, но в премерени дози и най-добре – все пак след съвет от лекар.
3. Бутилка вода
Д-р Робърт Бирнбаум (директор на клиниките WellNow – алтернатива на Спешната помощ в северната част на Ню Йорк) има лесен съвет за поддържане на здравето:
„Останете хидратирани“. Колко хидратирани? Съветите към пациентите са да наблюдават урината си и да я коригират. Ако урината ви изглежда тъмна, пийте повече вода. Ако е напълно бистра и тичате до тоалетната на всеки час, означава, че пиете прекалено много вода. Организмът чудесно дава сигнали, които вие може и трябва да забелязвате“, казва той.
4. Спрейове за нос
Важно е да носите чантичка с основни неща за първа помощ, смята д-р Катрина Джонсън, специалист по вътрешни болести в Щатския университет в Охайо. За алергии, които според нея са често срещан проблем за хората след полети, тя носи физиологичен раствор за промиване.
„Това е лесно, можете просто бързо да почистите носните проходи“, съветва специалистката. Тя добавя и използване на лекарства за намаляване на назално възпаление.
Теоретично тези спрейове могат да намалят вируса, но няма строги проучвания, потвърждаващи тяхната ефикасност при предотвратяване на настинки или грип.
5. Помощници за сън
Пътуването често нарушава съня ни, а добрият сън е от решаващо значение за цялостното здраве. „Тялото ни се възстановява, когато спим, така че ако не спите, губите този период на възстановяване“, коментира д-р Барлоу, добавяйки, че лишаването от сън може да извади хормоните и имунната ви система от строя.
Можете да подобрите съня си при пътуване, като опаковате предмети, като предпазваща светлината маска за очи, машина за бял шум и др.
Лекарят по семейна медицина Бернадет Андерсън, автор на „Изпълнени: 52 рецепти за изцеление, здраве и щастие“, смята, че успокояващият чай също може да ви помогне да облекчите стреса и да създадете релаксиращ нощен ритуал. За да поддържате най-добре естествените защитни сили на тялото си, Андерсън препоръчва да се стремите към седем до девет часа сън.
Какво още е добре да имаме със себе си на почивка
- Слънцезащитен крем – по време на ваканция често прекарваме доста време навън. Понякога без да се усетим може да прекалим с престоя на слънце. Препоръчва се освен лицето, да отделите време за слънцезащита на раменете, врата и деколтето. Добре е да не забравяте и слънчевите очила.
- Лепенки и пластири – при обиколки често се получават мазоли и други рани по краката. Добра идея е дори предварително да „обезопасите” зоната, в който може да има триене с обувките. И заложете на изпитани, а не нови обувки, колкото и удобни да изглеждат.
- Репеленти – бъдете особено внимателни около морета, реки, езера и язовири заради различни насекоми. В градска среда също може да се сблъскате с някои от тях.
- Основни лекарства – заредете се с болкоуспокояващи, лекарства за стомашни разстройства, лекарства за гадене при пътуване.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.