За да се справим с днешния забързан свят, често работим твърде много и не обръщаме внимание на сигналите, които ни дава тялото. И колкото по-дълго ги игнорираме, толкова по-голяма става опасността за нашето физическо оцеляване. Особено тогава, когато става дума за тумор в мозъка.
Натрупването на анормални клетки в мозъка, води най-често до образуване на доброкачествени тумори. Но дори и на пръв поглед това състояние да не застрашава живота, ако човек не обърне внимание на симптомите, най-вероятно състоянието значително ще се влоши и ще възпрепятства изпълнението на ежедневните задължения.
Ранната диагностика винаги стои в основата на по-доброто лечение, пише американският здравен сайт WebMD.
Тъй като мозъчният тумор се появява във всевъзможни форми и размери, симптомите могат да варират от по-леки до много тежки. Според медиците състоянието на пациентите зависи най-вече от разположението на техния тумор и бързината с която той се развива.
Първите сигнали, че нещо не е наред, започват да се появяват тогава, когато образуванията притиснат определена област в мозъка. Тогава се засяга дадена функция и човек започва да се оплаква от главоболие, проблеми със зрението, липсата на концентрация, загуба на равновесие или нещо друго.
Тъй като различните части на мозъка имат различни функции, симптомите донякъде са ясен ориентир за локацията на конкретния тумора. Например, ако образуванията са разположени в зоната, която контролира движението на ръцете или зрението, симптомите могат да включват слабост в крайниците (често изпускане на предмети) или замъглено виждане.
Повечето хора с лекота биха подминали тези проблеми, тъй като ги отдават най-вече на преумора. Затова медиците им обръщат специално внимание.
Постоянно главоболие
Главоболието е много често срещано състояние, което понякога се появява и без особени причини. Едва ли има човек, които да се похвали, че никога през живота си не е изпитвал неприятното пулсиране в слепоочията. Ето защо по този симптом е трудно да се разбере, дали става дума за мозъчен тумор или за друго състояние.
Следователно е важно да се наблюдава дали дискомфортът се влошава при навеждане, кашляне или кихате. Главоболието, което не се подобрява със стандартните лекарства, също може да е признак за тумор в мозъка. Ако пулсациите в слепоочията са придружени от замъглено виждане и световъртеж, задължително трябва да се направи консултация с невролог.
Световъртеж и припадъци
Наличието на гърчове или припадъци обикновено говори за епилепсия, но тези състояния могат да бъдат и симптом на мозъчен тумор, категорични са специалистите. Още повече, че наличието на световъртеж, придружен с временна загуба на съзнание, е един от най-честите симптоми при подобни образувания в черепната кутия.
Около 60% от пациентите с мозъчен тумор правят гърчове. В зависимост от локацията гърчът може да бъде генерализиран (засягащ цялото тяло) или парциален (водещ до спазми в определена група мускули или засягащ специфични нерви).
Вторият тип припадъци се срещат по-често в началните етапи на болестта. Някои хора могат да забележат, че преди да загубят съзнание, ги боли глава, гади им се и са леко замаяни. Това са сигурни знаци, че трябва да се посети невролог.
Проблеми със зрението
Този симптом е нещо като „червен флаг”, който показва, че човек задължително трябва да се консултира със специалисти. Въпреки това много пациенти не му обръщат внимание. Може би защото не подозират, че това е сериозна индикация за мозъчен тумор.
Специалистите обаче обръщат внимание на това, че проблеми като „мушици” в окото, мигащи светлини, замъглено виждане, двойно виждане и прогресивно намаляващо зрение са опасни и трябва да се изясни на какво точно се дължат тези отклонения.
При някои пациенти може да става дума за дегенеративни заболявания свързани с напредването на възрастта. Но когато човек е млад и започне да се оплаква от лошо зрение, което прогресира бързо, консултацията със специалист е задължителна и не бива да се отлага твърде дълго.
Затруднения в речта
Туморът, който се намира в мозъка, може лесно да повлияе на речевите модели и на способността на човек да се изказва. Специалистите обясняват, че трябва да се потърси медицинска помощ при появата на изненадващо заекване, при изпускането на думи или при замяната им с други (чието място не е подходящо в даденото изречение), при забравянето на имена на хора или предмети, както и при бързо, но безсмислено говорене.
Невъзможността да се подреди и изговори смислено изречение е ясен знак за дисфазия или афазия (трудности при използването и разбирането на езика), които могат да бъдат причинени от мозъчен тумор.
Загуба на памет
Повечето пациенти, които са имали мозъчен тумор, твърдят, че страдат от загуба на памет, липса на добра концентрация и трудности при обработването на информация. Това важи най-вече за случаите при които туморът е разположен в предния или в темпоралния мозъчен лоб. В случая може да е засегната както краткосрочната памет, така и дългосрочната.
Например, човек може да забравя обекти, хора, места или събития, които е познавал преди да получите тумора. Или пък да не си спомня информация за събития, които са се случили скоро – най-често около момента на появата на тумора. Тези симптоми се забелязват най-добре от близките на пациента, уточняват специалистите.
Промени в поведението
Тъй като мозъкът играе важна роля в психичното здраве, някои симптоми при наличието на тумор биха се проявили по този начин. В зависимост от местоположението на образуванията и скоростта с която те нарастват, човек може да започне да променя своя характер - забележимо или незначително. Пациентите често съобщават, че се ядосват дори за дреболии, обясняват лекарите.
По думите им всеки, които забележи у себе си черти като раздразнение, обърканост или склонност към неспецифично рисково поведение, трябва да се консултира с невролог. Честите депресии също могат да са знак за промени в мозъка, затова тревожността и мрачното настроение не бива да се подценяват, особено когато не се дължат на свръх емоционалността на дадения индивид.
Изпускане на предмети
Част от човешкия мозък е отговорен за двигателните функции в тялото, т.е. той контролира движенията на крайниците. В случаите когато туморът засегне определена част, свързана с моториката на тялото, може да се стигне до неспецифично поведение и липса на контрол върху краката или ръцете.
Най-честият симптом е изпускането на предмети. Но липсата на адекватна моторика може да се прояви по различни други начини – като загуба на равновесие, липса на координация в крайниците, скованост или слабост в едната страна на тялото и т.н.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.