Парализата на Бел се характеризира с внезапна поява на слабост в лицевия мускул. И поради тази причина половината от лицето на пациента изглежда някак увиснало. Усмивката е едностранна и окото от засегнатата страна се съпротивлява при затваряне, пише американският здравен сайт WebMD.
Заболяването е известно още и като парализа на лицевия нерв и практически може да се появи във всяка възраст.
Точната причина за появата на тази парализа не е известна, но се смята, че тя е в резултат на някакво възпаление или оток на мускулите, които контролират движението на лицето. Възможно е да се появи след вирусна инфекция, както и след някаква травма.
При повечето хора парализата е временна. Симптомите обикновено започват и отзвучават в рамките на няколко седмици, а пълното настаняване настъпва след около шест месеца.
Само една малка част от пациентите продължават да изпитват известен дискомфорт до края на живота си. А в много редки случаи заболяването може да се повтори.
Симптомите на парализата на Бел включват увисване в ъгъла на устата, намаляване и промени в количеството произведена слюнка, повишена чувствителност към звук, главоболие, болка в челюстта или зад ухото, намалена способност за вкус, промени в количеството произведени сълзи и невъзможност за затваряне на клепачите.
Природните методи за лечение на парализата на Бел могат да помогнат за укрепване на лицевия нерв и за намаляване на болката.
Масажи
Много пациенти, страдащи от това заболяване, намират облекчение чрез помощта на масажите. За целта обаче човек трябва да се обърне за помощ към лицензиран масажист, който има достатъчно опит в лечението на това заболяване. В противен случай могат да бъдат нанесени по-големи щети и лицето на остане изкривено до края на живота.
Акупунктура
Този метод на терапия стимулира нервите и мускулите на лицето. С помощта на иглите могат да бъдат подобрени всички симптоми. Пациентите обаче трябва да са сигурни, че акупунктуристът има достатъчно опит в лечението на парализата на Бел. В противен случай, подобно на лошия масаж, неправилно поставените игли могат да увредят допълнително нервите.
Витамин В6
Обикновено този витамин се свързва със здравето на очите и здравето на нервната система, което го прави важна част от лечението на парализата на Бел. Храните, богати на витамин B6 (нахут, картофи, банани, шам-фъстъци, авокадо, слънчоглед и сусамово семе) ще защитят по естествен начин нервите и мускулите на лицето.
Цинк
Минералът е известен със способността си да лекува рани и да укрепва имунната система. Добавянето на богати на цинк храни към диетата може да помогне на тялото да се излекува от основното възпалително заболяване, което причинява парализата на лицевите нерви. Човек с подобен проблем трябва да се опита да хапва повече спанак, боб, ленено семе и тиквени семки.
Рициново масло
Известно е, че рициново масло спомага за подобряване на кръвообращението, предотвратява растежа на бактериите и поддържа лимфната система. Поставянето на компрес с рициново масло може да подобри притока на кръв към засегнатите области на лицето и така да подпомогне оздравяването. С топло рициново масло може да се прави и масаж на лицето.
Упражнения
Намерете физиотерапевт, който има опит в работата с пациенти с парализа на Бел. Той може да ви осигури персонализирани упражнения за лице, които ще подобрят функцията на нервите и мускулите. Гимнастиката за лицето обикновено включва набръчкване на носа, широко усмихване, намръщена физиономия и повдигане на веждите.
Ехинацея
Тази билка също може да помогне за засилване на функцията на имунната система и за намаляване на възпалението. Трябва да се избере висококачествена тинктура от ехинацея, от която да се приемат по 10 милиграма на килограм телесно тегло в рамките на 10 дни. Това бързо ще облекчи симптомите.
Топъл компрес
Топла кърпа може да помогне за намаляване на болката и дискомфорта, свързани с парализата на Бел. Човек може да добави няколко капки етерично масло (лавандула, роза, иланг-иланг или лайка) върху топлата кърпа и да я използва като компреса. Това ще облекчи болката и ще се справи с напрежението в лицевите мускули.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.