Нов научен пробив разкрива, че добре познато и масово използвано лекарство, може да играе неочаквана роля в борбата срещу рака.
Проучване, публикувано в медицинско списание Blood Advances, сочи, че приемът на статини е свързан с намаляване на риска от смърт при пациенти с хронична лимфоцитна левкемия (ХЛЛ) и малък лимфоцитен лимфом (МЛЛ) с 61%, съобщава британското изданиеIndependent.
Изследването, обхващащо данни от 1467 пациенти, диагностицирани с някой от двата вида рак, предлага нова перспектива в лечението и удължаването на живота на болните. Това е особено важно, тъй като и двете заболявания са бавноразвиващи се и изискват продължително проследяване и терапия.
Какво представляват ХЛЛ и МЛЛ?
Хроничната лимфоцитна левкемия (ХЛЛ) е форма на рак, която започва в кръвотворните клетки на костния мозък и е най-често срещаният тип левкемия при възрастни.
Малкият лимфоцитен лимфом (МЛЛ), от своя страна, засяга същия тип клетки, но се развива в лимфоидната тъкан, като например в далака или лимфните възли. Двете заболявания са биологично почти идентични, но се различават по мястото на възникване.
Какво показва изследването?
Проучването анализира четири международни клинични изследвания, проведени между 2012 и 2019 г., в които пациентите са били подложени на различни противоракови терапии.
Сред тях е и ибутиниб, таргетно лекарство, насочено към определени протеини, участващи в растежа на раковите клетки.
От всички включени в проучването пациенти, 424 (около 29%) са приемали статини по време на лечението. Проследяването на резултатите е извършено в рамките на пет години за обща преживяемост и 22 месеца за преживяемост без прогресия на заболяването.
Изводите са категорични: приемът на статини е свързан с:
- 61% по-нисък риск от смърт от рак
- 38% намаление на риска от смърт по каквато и да е причина
- 26% по-малък риск от прогресиране на заболяването
Тези резултати остават значими дори след като изследователите коригират данните спрямо ключови променливи като възраст, пол, телесно тегло, стадий на заболяването, вид на лечението, съпътстващи заболявания и други.
Какво представляват статините и защо ефектът им е неочакван?
Статините са клас лекарства, използвани основно за понижаване на нивата на холестерола и предотвратяване на сърдечносъдови заболявания като инфаркт и инсулт. Те действат чрез инхибиране на ензима HMG-CoA редуктаза, който участва в производството на холестерол в черния дроб.
Досега потенциалният им ефект върху онкологични заболявания е бил тема на спекулации, но не и на мащабни доказани клинични резултати.
Новото проучване обаче поставя сериозен въпрос: възможно ли е едно лекарство, предназначено за съвсем различна цел, да има силно защитно действие срещу рак?
Какво коментират изследователите
„Нашите резултати подчертават силната връзка между употребата на статини и подобрената преживяемост при тази популация пациенти“, казва д-р Ахмад Абухелва, водещ автор на изследването и доцент по фармацевтична практика и фармакотерапия в Университета на Шарджа в Обединените арабски емирства.
Той обаче е категоричен, че макар данните да са впечатляващи, не бива да се правят прибързани заключения. „Не можем да твърдим със сигурност, че статините директно подобряват изхода от раковите заболявания. Но фактът, че тази връзка остава стабилна въпреки всички корекции в анализа, я прави важна област за бъдещи изследвания“, допълва д-р Ахмад Абухелва.
Нужни са още по-задълбочени изследвания
За да се потвърди причинно-следствената връзка, д-р Абухелва и неговият екип настояват за провеждане на лабораторни изследвания с цел по-задълбочено разбиране на механизма, по който статините могат да влияят на раковата биология. Също така се препоръчват нови проспективни клинични изпитвания, в които пациентите с ХЛЛ или МЛЛ ще бъдат разпределени на случаен принцип да приемат или не статин като част от лечението си.
Тези бъдещи изследвания ще помогнат да се изясни дали статините наистина имат противораков ефект или връзката е резултат от други фактори – например, че пациентите, които приемат статини, са по-склонни да имат редовен медицински надзор или по-добро общо здравословно състояние.
Резултатите от това изследване може да променят начина, по който се гледа на употребата на статини в клиничната онкология.
Ако бъде потвърден техният положителен ефект върху преживяемостта при пациенти с ХЛЛ и МЛЛ, това ще отвори вратата за нови терапевтични подходи, които включват евтини, добре познати и достъпни медикаменти. Към момента медицинската общност остава предпазлива, но оптимистично настроена.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.