Осъзнатото сънуване, при което хората разбират, че сънуват и успяват да контролират сънищата си, отдавна е обект на интерес от страна на учените.
Ново проучване с най-големия набор от данни от този вид идентифицира различни модели на мозъчна активност, които разделят осъзнатото сънуване, както от REM съня, така и от будността, пише neurosciencenews.com.
Още през 70-те години на миналия век психофизиологът от Станфорд Стивън Лаберж предлага концепция, водеща ни стъпка по стъпка в умението да имаме и използваме осъзнати сънища.
Първоначално учените са скептични, но постепенно психолози започват да намират положителен ефект от осъзнато сънуване за терапевтични цели.
Сега екип от невролози е събрал и анализирал най-големия известен набор от данни, който сравнява мозъчната активност по време на будност, сън с бързи движения на очите, и осъзнато сънуване, пише discovermagazine.com.
Сравняването на изображения на мозъка на тези три състояния на съзнанието показва как различните части на мозъка участват във всяко от тях и как всяко състояние влияе върху възприятието, паметта, самосъзнанието и когнитивния контрол.
Осъзнато сънуване – друго състояние на съзнанието
Приблизително 55 процента от хората са имали един или повече осъзнати сънища през живота си. По време на осъзнат сън вие сте наясно със съзнанието си. Това е форма на метапознание или осъзнаване на вашето съзнание. Често осъзнатото сънуване позволява и да контролирате какво се случва в съня ви.
Някои хора съобщават, че осъзнатите сънища се чувстват много ярки и реални, докато други споделят, че са малко по-неясни. Има такива, които твърдят, че техните осъзнати сънища са различни всеки път.
„Това изследване отваря вратата към по-задълбочено разбиране на осъзнатото сънуване като по-сложно състояние на съзнанието. То посочва възможността съзнателното преживяване да възникне от самия сън. Предлага се перспектива, която би могла да оспори традиционния възглед за съня и будността в бъдещи изследвания”, смята авторът на доклада, д-р Чагатай Демирел, невролог от медицинския център на университета Radboud в Холандия.
Новото проучване показва как осъзнатото сънуване работи на молекулярно и електрохимично ниво. Също така изследването може да даде повече представа за приликите и разликите в мозъка по време на различни състояния на съзнанието.
Ключови факти
- Уникална мозъчна активност: Осъзнатото сънуване показва невронни модели, различни от REM съня и будността.
- Самосъзнание по време на сън: Мозъчните области, свързани с когнитивния контрол и самовъзприятието, са по-активни.
- Предефинирано съзнание: Проучването подкрепя идеята, че съзнанието може да работи по време на сън без събуждане.
Овладяване на осъзнатите сънища
По-ранни психологически проучвания са изследвали как осъзнатото сънуване може да се използва, както за подобряване на представянето, така и за терапевтични цели.
Друго проучване, изследващо ефектите на състоянието на сън върху представянето, показва, че например – играчите на дартс, могат да подобрят своята точност, като първо контролират сънищата си. Още по-интересното е, че хората могат да намалят кошмарите си, като по същество поемат контрол над тях в състояние на осъзнат сън.
Някои психолози препоръчват да овладеете сънищата си чрез процес от три стъпки.
- Запишете сънищата си в дневник веднага щом се събудите, за да не ги забравите.
- С течение на времето потърсете общи теми.
- Задайте намерение да се обърнете към тях.
Например, ако в съня си непрекъснато сте преследвани от конкретно чудовище (представляващо някаква невроза или друго), направете план да спрете, да се обърнете и да се изправите срещу това същество следващия път, когато го сънувате.
Разбирането как тези сънища работят като електрически сигнали в различни части на мозъка може допълнително да подпомогне терапевтичните опити за тяхното проникване.
Ползи от осъзнатия сън
Има доказателства, че осъзнатото сънуване има терапевтичен ефект. Осъзнатото сънуване може да помогне на хората да направят следното:
Преодоляване на кошмари
Обичайно е да сънувате кошмари от време на време. Повтарящите се кошмари обаче могат да причинят стрес и безпокойство. Те често се свързват с: посттравматично стресово разстройство (ПТСР), депресия, безпокойство, стрес, безсъние и др.
Осъзнатото сънуване може да помогне, като позволи на сънуващия да контролира съня. Освен това, когато сънуващият знае, че сънува, той може да разпознае, че кошмарът не е реален.
Осъзнатото сънуване често се използва в репетиционната терапия с изображения. Терапевтът помага да си представите отново повтарящ се кошмар с различен, но вече по-приятен сюжет. Когато се използва с когнитивно-поведенческа терапия, може да помогне за увеличаване на контрола на сънищата, пише healthline.
Облекчава безпокойството
Повечето научни изследвания са фокусирани върху посттравматичното стресово разстройство и тревожността, предизвикана от кошмари. Но според някои доказателства осъзнатото сънуване може да облекчи безпокойството, причинено от други причини. Хората твърдят, че контролирането на сънищата им позволява да се изправят пред ситуации, които ги тревожат.
Подобрява двигателните умения
Осъзнатото сънуване може потенциално да е от полза и за физическата рехабилитация. Изследване от 2013 г. предполага, че умственото упражняване на двигателни умения може да увеличи физическата способност за извършването им.
Това означава, че хората с физически увреждания биха могли потенциално да практикуват двигателни умения, докато сънуват осъзнато. Авторите на статията споделят, че хората без физически увреждания биха могли да използват осъзнатото сънуване и за подобряване на двигателните умения.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.