В световен мащаб 10% от бременните жени и 13% от тези, които току що са родили, страдат от психични разстройства, главно депресия.
По данни на Световна здравна организация, в развитите страни тези стойности са по-високи – 15.6% при бременните и 19.8% при родилите.
Прибирането с бебе у дома може да бъде най-щастливият момент в живота на една жена, но за някои това е начало на труден период, който често остава незабелязан.
Този период е наричан с общото наименование следродилна депресия, а темата е всеобхватна и експерти от изследователския университет „Джон Хопкинс" дават отговори на следните въпроси – Какво се случва след раждането? Какви са симптомите на т.нар. следродилна депресия? Как да помогнем или Как да си помогнем?
„Бейби блус”
Повечето майки преминават през фазата на т.нар. „бейби блус” – родилна или майчина тъга. Това са хормоналните промени, които могат да причинят тревожност, плач и неспокойство и обикновено изчезват до две седмици след раждането.
Това всъщност е лека и временна форма на депресия, която изчезва, след като хормоните се успокоят. Около 85% от родилките минават през този период. В един момент са изпълнени с щастие, а мигове по-късно са съсипани и не спират да плачат.
Рискови фактори за следродилната депресия
Симптомите на следродилна депресия може да бъдат по-тежки при някои жени и затова има някои възможни фактори:
Предишни случаи на тревожност и промяна на настроението
Жените с биполярно разстройство, депресия или тревожност са с 30% до 35% по-склонни към следродилна депресия. По същия начин майките, който са имали симптоми на депресия след предишни бременности, са склонни да ги имат отново.
Семейна история
Тези, които имат членове на семейството, които са страдали от следродилни разстройства, е по-вероятно също да ги изпитат.
Генетика
Изследователи от Центъра за репродуктивна психиатрия Джон Хопкинс идентифицира биомаркери – разлики в активността на определени гени, които могат да предскажат кой е най-вероятно изложен на риск от следродилна депресия.
Симптоми на следродилна депресия
Признаците и симптомите на следродилна депресия включват:
- Безпокойство
- Тъга
- Гняв и раздразнителност
- Проблеми със съня
- Натрапчиви мисли (които може да включват мисли за нараняване на бебето)
Ако симптомите са тежки или продължават повече от две седмици, родилката трябва да помисли дали не страда от следродилна депресия. Жените, които са имали тревожност или депресия преди раждането, са изложени на по-висок риск.
„Хората са склонни да мислят за деплесията като за тъга, но това не винаги е така. Особено в следродилния период има много тревожност и раздразнителност, плюс липса на сън, което е огромен рисков фактор за следродилна депресия”, смята д-р Лиса Хантсу от Център Джон-Хопкинс.
И въпреки че лошият сън с новородено не е непременно симптом на депресия, това може да влоши симптомите.
Колко дълго продължава следродилната депресия
Без лечение симптомите на следродилна депресия могат да продължат месеци, дори години. В едно проучване резултатите са, че дори три години след раждането 25% от жените все още изпитват депресия. Това е само още една причина, поради която се препоръчва бърза оценка и лечение.
Следродилна психоза
За щастие следродилната психоза е рядко срещана ситуация в областта на психичното здраве, но изисква спешни мерки. Докато следродилната депресия е относително често срещана, следродилната психоза е изключително рядко разстроиство, засягащо само 0,1% от новите майки. Този брой нараства до 30 процента при майки, които имат биполярно разстройство.
Симптомите на следродилна психоза включват:
- Объркване и когнитивно увреждане, което може да се появи и изчезне
- Губене на съзнание
- Изключително неорганизирано поведение
- Халюцинации или заблуди
Важно е да не пренебрегвате тези симптоми, дори ако нямате анамнеза за разстройство на настроението. „Следродилна психоза може да възникне при жени без предишна анамнеза за психични заболявания“, казва Хантсу.
Тя подчертава, че следродилната психоза е спешно психиатрично състояние, изискващо незабавна медицинска помощ, тъй като носи висок процент на самоубийства и нараняване на бебето.
Лечение на следродилни разстройства
Най-важните неща, които трябва да знаете за следродилните разстройства на настроението, са, че те са много лечими и не са нещо, от което една нова майка трябва да се срамува. Скорошно проучване показва, че при при най-тежките случаи на следродилна психоза, 98% от пациентите са се подобрили с лечение.
Предлагат се различни ефективни лечения - терапия с разговори и лекарства. Психотерапията включва обсъждане на притеснения със
Лекарите могат да предписват антидепресанти. Понякога лекарят ще добави допълнително лекарство в зависимост от симптомите. Например, хората с тревожност могат да се възползват и от лекарство против тревожност.
Предотвратяване на следродилни разстройства
Не съществуват достатъчно проучвания, които разглеждат предотвратяването на следродилни разстройства на настроението, въпреки че те стават все по-чести. Според едно проучване майките, които са научили бебетата си да заспиват лесно, са имали по-ниски нива на следродилна депресия.
Друго проучване показва, че приемането на антидепресант веднага в следродилния период може да помогне за предотвратяване на епизоди на настроението при жени с анамнеза за следродилна депресия. Сънят е друга ключова област за предотвратяване на разстройства на настроението.
„Ако видя жена, която е изложена на риск от следродилна депресия, я карам да дойде с партньора си, за да можем да направим проактивен план за сън. Достатъчни сън може да направи разлика. Може да се наложи партньорът да поеме едно от храненията, ако бебето не е на ексклузивно кърмене”, казва д-р Хантсу.
Тя казва, че основното послание, което би искала майките да чуят, е, че жените не трябва да се страхуват да търсят помощ.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.