Изпробвайте: Бебешки метод помага за здравето и на възрастните

Времето по корем не е само за бебета, експертите са категорични, че то може да помогне и на възрастните срещу т.нар. „компютърна шия"
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Изпробвайте: Бебешки метод помага за здравето и на възрастните

Ако смятате, че времето по корем е задължително само за бебета, помислете отново. Времето по корем за възрастни е една от най-новите уелнес тенденции, които превземат TikTok, като някои видеоклипове събират по над 3 милиона гледания.

Привържениците на времето по корем за възрастни твърдят, че лежането в тази позиция в продължение на 10 или повече минути на ден, може да подобри лошата стойка и да облекчи „синдрома на компютърната шия“ – напрежението във врата и раменете, причинено от гледането надолу в телефони и лаптопи с часове всеки ден.

Компютърната шия се получава, когато главата постепенно се накланя напред извън позицията на гръбначния стълб, оказвайки по-голямо натоварване върху горната част на гърба и врата.

Това накланяне напред оказва натиск върху шийния отдел на гръбначния стълб, което води до мускулно напрежение, напрежение в ставите и много други”, обяснява за списание Health Лия Веребес, физиотерапевт, доктор по физикална терапия, и сертифициран специалист по гериатрична физиотерапия.

Някои изследвания показват, че 73% от студентите и близо 65% от хората, които работят от вкъщи, имат болки във врата или гърба, като лаптопите и мобилните телефони са основните причинители на проблема.

Но дали времето по корем за възрастни е решението, или практиката трябва да бъде запазена само и единствено за бебета? 

Какво е „Време по корем за възрастни“?

Времето по корем е точно това, което си мислите – лежане по корем. Лекарите насърчават родителите да карат бебетата да го правят, за да укрепят мускулите на врата, раменете, торса и ръцете си, така че да могат да повдигат и завъртат главите си, да се подпират на ръцете си и в крайна сметка да се преобръщат и да започнат да пълзят.

Препоръчва се бебетата да започнат да играят по корем веднага след раждането си, в продължение на три до пет минути, като постепенно това време стигне до един час или повече на ден.

За възрастните тази интервенция набира популярност, тъй като се рекламира като начин за противодействие на часовете, които прекарваме седнали, прегърбени или наведени напред над телефони и компютри. Използва се, за да помогне за обръщане на стойката с глава напред и извити рамене и за справяне със стягането в горната част на гърба.

Когато правят „време по корем“, някои хора може небрежно да лежат по корем, докато други може да го третират по-скоро като поза, подобно на упражненията, изпълнявани в позиция по корем в йога и пилатес, като кобра, лебед и плуване.

Въпреки че терминът „време по корем за възрастни“ може да е сравнително нов, позицията и идеята зад нея съвсем не са. Тя отдавна е в съветите на лекарите, особено при хора с травми в гърба, кръста или шията. 

Работи ли времето по корем за възрастни?

За разлика от многото модни тенденции за здраве в социалните медии, това наистина работи, казват експерти. То противодейства на изкривената позиция, използвана по време на скролването на телефона, като кара главата и шията да заемат противоположната позиция.

Като легнете по корем, трябва да държите главата си срещу гравитацията, така че това може да помогне за укрепване на мускулите в задната част на врата и да създаде хубава, поддържаща структура за врата.

Когато лежите по корем и главата ви е повдигната от земята, това също поставя врата ви в изпънато положение, вместо в извитата поза, която е типична за компютърната шия”, споделя физиотерапевтът д-р Зак Смит. 

Снимка: Canva

Упражненията за изпъване и позиционирането по корем отдавна се използват във физиотерапията за подобряване на стойката и облекчаване на болката. И има изследвания, които подкрепят техните ползи. 

Въпреки това, времето по корем не е за всеки. Хора със заболявания на долната част на гърба, като спинална стеноза, дегенеративно дисково заболяване или нестабилност на гръбначния стълб, може да установят, че позицията влошава състоянието им.

Същото важи и за тези, които изпитват болка, докато са по корем или докато се навеждат. Не се препоръчва и за бременни (особено през втория и третия триместър), както и за хора, които са претърпели скорошна операция на гръбначния стълб или корема, или които страдат от остеопороза.

Точно както при бебетата, вероятно ще трябва да започнете с малки стъпки и постепенно увеличавате до по-дълги периоди. Повечето хора вероятно не биха искали да прекарват повече от 30 минути по корем на ден. Всъщност, твърде много време може да има обратен ефект и потенциално да доведе до болки в кръста или врата.

Ако болката във врата и гърба започне да пречи на способността ви да спите, да работите или да извършвате редовни дейности, вероятно е време да си уговорите час при вашия лекар или физиотерапевт, вместо да опитвате самостоятелно лечение.

Други признаци за посещение при специалист са, ако усещате изтръпване, мравучкане или парене.

Други начини за справяне с „компютърната шия“

Въпреки че експертите са съгласни, че времето по корем може да помогне, то вероятно няма да излекува магически всички болки във врата, раменете или гърба. Ето и други препоръки, подкрепени от експерти:

Гледайте нагоре

Ако искате ефективен начин за подобряване на състоянието, но без да лежите по корем, алтернатива е да погледнете нагоре към тавана. Това може да бъде особено полезно за хора, които или не могат да лежат по корем, или които гледат надолу, докато работят, като готвачи или механици, но не могат да прекъснат това, което правят, за да лежат по корем.

Използвайте устройства на правилната височина

Поставянето на устройствата на нивото на очите поддържа вратовете ни неутрални, което може да намали болката и напрежението. Дръжте телефона си повдигнат, вместо в скута си, като го подпрете на нещо. Поставете купчина книги под лаптопа, за да го повдигнете на нивото на очите. Още по-добре е да го свържете към външен монитор и клавиатура, за да не гледате надолу към екрана.

Снимка: iStock

Практикувайте и други упражнения

Експертите препоръчват „стенни ангели“ за активиране на мускулите на горната част на гърба. Застанете до стена и плъзгайте свити ръце нагоре и надолу, както се прави снежен ангел. Стискането на лопатките една към друга също могат да насърчат по-изправена стойка и да ангажират мускулите на средната част на гърба. Йога пози, включително позата на котка/крава, позата на дете, сфинкс и кобра, също могат да помогнат.

Правете си почивки за движение

Задайте таймер, за да ставате от седнало положение и да се движите на всеки 30 до 60 минути.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.