Дигитален детокс за 4 седмици: А вие можете ли?!

Четири седмици, в края на които ще осъзнаете колко често сте били будни посред нощ, за да скролвате без особен смисъл на телефона си
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Дигитален детокс за 4 седмици: А вие можете ли?!

Мислите ли да си вземете почивка от телефона, приложенията или компютъра? За мнозина това вероятно е абсолютно невъзможно. Защото ежедневието ни е заобиколено от екрани – екрани на работа, вкъщи, по време на пътуване. Екрани, докато гледаме филм или екрани за игри, на които играят децата ни.

Всъщност, замисляте ли се каква част от денонощието прекарвате, взирайки се пред екран?! Може и да не осъзнавате, но със сигурност се чувствате повече психически изтощени с всеки изминал ден.

Възможно ли е да опитате Дигитален детокс. За 4 седмици. 4 седмици без Instagram, Facebook, Gmail и други приложения от телефона си. Само вие – офлайн.

Какво е дигитален детокс?

Дигиталната детоксикация е точно това, което звучи: почивка от цифровите устройства, пише Healthline. Това означава премахване на социалните медии, приложенията за новини и всичко останало, което ви държи привързани към телефона ви.

Прекъсване на безкрайния поток от актуализации и известия, които сякаш постоянно отнемат вниманието ви.

Идеята е да се създаде малко пространство за презареждане психически и физически.

Седмица 1: Оттегляне

Първата седмица може да бъде определена с една дума – брутална. Телефонът със сигурност ще ви се стори като спасителен пояс и ще продължавате да посягате към него по навик. Със сигурност ще откриете, че ви липсва безсмисленото скролване в Instagram или някое друго приложение.

Възможно е да усещате, че все едно ви липсва най-важното нещо и дори ви обзема паника. Да усещате как тревогата се прокрадва, все едно сте извън света.

Но с течение на дните ще осъзнаете колко често сте използвали телефона си без въобще да мислите и да имате отговор – защо, всъщност, сте го правили. До края на първата седмица ще постигнете напредък в четене или в други хобита.

Снимка: iStock

Ще има първоначална борба, но в края на седмицата бавно ще започне да се усеща, че тази ангажираност към устройствата може да бъде заменена с други не по-малко интересни дейности.

Седмица 2: Промяна

На втората седмица започвате да се чувствате по-малко паникьосани. Вече не грабвате постоянно телефона си. Освен това е добре да зададете някои ясни правила за работния ден – проверка на служебни неща са ОК, но без отваряне на приложенията извън работното време.

Със сигурност може да откриете, че имате други стари забравени хобита, като например водене на дневник, готвене, редене на пъзел, четене и много други.

Без постоянният поток от известия, който да ви разсейва, имате време да се потопите по-дълбоко в дейности, които всъщност ще ви накарат да се чувствате добре, а не да сте заети с глупости.

Седмица 3: Проясняване

През третата седмица нещата започват да дават резултати. Би трябвало да се събудите, чувствайки се по-свежи, защото не стоите будни посред нощ, превъртайки доста често напълно безсмислено приложенията в телефона си. Спите по-добре, а това означава, че имате повече енергия през деня. 

Може да ви се стори учудващо, но ще забележите колко по-спокойни ще се чувствате като цяло.

Снимка: iStock

Ще имате чувството, че отново имате място в ума си – пространство, което дори не сте осъзнали, че сте загубили по пътя на дигиталния „затвор”.

Седмица 4: Баланс

През четвъртата седмица би трябвало да се чувствате доста добре. Стигайки до този период, вие не мислите от колко време не сте поглеждали Instagram, а как да поддържате баланса, който вече сте открили.

Следва въпросът – готови ли сте да се върнете към стария начин на живот с часове на ден пред екрана, но и готови ли сте да се откъснете напълно от всичко завинаги?

Снимка: iStock

Това е труден избор, но идеята е да опитате. Опит, който със сигурност няма да ви навреди, но може да ви покаже друг път.

Дигиталният свят е страхотен, но не трябва да ви отнема твърде много време и внимание.

Опитайте да контролирате ситуацията с прекараното време пред екрана и ако можете, правете по-често подобен дигитален детокс. Дори и за по-кратък период, но той ще ви бъде полезен.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.