Болезненото дишане е дискомфорт, който възниква тогава, когато човек си поема дъх или го издиша. Инфекциите, мускулно-скелетните травми и сърдечните заболявания може да причинят тази болка, обясняват лекарите.

По думите им белите дробове сами по себе си нямат болкови рецептори, така че, когато човек изпитва такъв дискомфорт, то проблемът не идва от самите бели дробове, а от нещо друго. Въпреки това възникналите състояния не бива да се подценяват.

Снимка: iStock

Болката при дишане понякога може да е признак за потенциално животозастрашаващо състояние – като сърдечен удар или белодробна емболия. Ето защо, когато човек усети подобен дискомфорт, трябва незабавно да потърси медицинска помощ.

Особено ако болката се придружава от:

  • стягане в гърдите, което води до изтръпване в ръцете, гърба, раменете, шията или челюстта,
  • силно задушаване,
  • посиняване на кожата, пръстите, устните или ноктите,
  • прекомерно изпотяване,
  • внезапна замаяност,
  • загуба на съзнание.

Пневмонията е едно от състоянията, които водят до усещането за болка в гърдите. Това е възпаление на въздушните торбички в белите дробове. Най-честата причина за възникването ѝ е бактериална инфекция, но е възможно пневмонията да се дължи и на други причини, включително вирусни и гъбични инфекции.

Снимка: iStock

Пациентите често се оплакват от болка в гърдите, която може да се влоши при вдишване. Други симптоми са кашлица, висока температура, задух, странна отпадналост и постоянна умора. Всеки, който изпитва такъв дискомфорт, трябва да посети лекар.

 

Терапията, която той ще назначи, зависи от причината и тежестта на състоянието. Най-вероятно ще е необходимо да се пият антибиотици или те да се поставят под формата на инжекции заради бактериалната инфекция.

Плевритът е второто заболяване, при което човек може да се оплаче от болка в гърдите. При него се получава възпаление на плеврата – тъканта, която покрива белите дробове. Много състояния могат да причинят плеврит, включително вирусните и бактериалните инфекции.

Снимка: Canva

Освен болката при дишане, пациентите често се задушават и губят тегло. Специфичното на болката в случая е, че тя може да се разпространи от гърдите към лопатките и е най-силна при кашляне или кихане. Хората със симптоми на плеврит трябва да посетят лекар, а терапията зависи от основното състояние.

Костохондритът е възпаление на хрущяла, който свързва гръдната кост и ребрата. Причината невинаги е ясна, но понякога може да е резултат от нараняване на гърдите, тежка кашлица или респираторна инфекция.

Симптомите обикновено включват остра болка в предната част на гърдите. Проблемът е, че болката може да мигрира в гърба или към корема. Често може да се сбърка с инфаркт. Тя обикновено засяга една от ребрените стави между 2-рото и 5-ото ребро.

Снимка: iStock

Състоянието се влошава при движение. Ако ребреният оток се появи заедно с болка, това е друго състояние – т.нар. синдром на Тиетзе, поясняват лекарите. И допълват, че симптомите при костохондрита често се подобряват от само себе си, но хората все пак трябва да посетят лекар, ако болката пречи на ежедневните им дейности.

Пневмотораксът възниква тогава, когато въздухът попада в т.нар. плеврално пространство между гръдната стена и белите дробове. Натрупването на въздух там увеличава налягането в тази кухина, което може да доведе до колапс на белия дроб.

До това състояние се стига при травма на гръдния кош, увреждане на белите дробове или усложнение от някакво белодробно заболяване, като емфизем или туберкулоза.

 

Клиничната картина варира в зависимост от степента на засягане на белия дроб, скоростта на развитие на пневмоторакса, подлежащата причина за възникването му. Така например при частичен пневмоторакс пациентът може да има само леки прояви от страна на дихателната система.

В общия случай заболяването, освен с болка в гърдите, която се влошава при дишане или кашлица, протича също така с ускоряване на пулса, посиняване на кожата или ноктите, задух, умора и стягане в гърдите.

Състоянието изисква спешна медицинска помощ, за да се изведе натрупаният въздух от плевралното пространство.

Снимка: iStock

Перикардитът пък е възпаление на перикарда – пълна с течност торбичка, която обгражда и предпазва сърцето. Голямо разнообразие от фактори може да предизвика това заболяване, в това число бактериални и вирусни инфекции, наранявания или операция на сърцето, някои лекарства, автоимунни състояния (като ревматоиден артрит и лупус), както и в редки случаи – рак на сърцето.

Без значение от причината, състоянието протича със силна болка в гърдите при дишане. Дискомфортът се усеща най-ясно при накланяне напред, когато човек е изправен. Хората с перикардит също така може да имат треска, нестабилен пулс, сърцебиене, задух, умора и замаяност.

Всеки, който има подобни симптоми, трябва да потърси лекарска помощ. Специалистите обикновено предписват противовъзпалителни медикаменти.

Снимка: iStock

Травмите в областта на гърдите също може да са причина за изпитването на силна болка. Нараняванията – като разтегнат мускул, счупени ребра или наранена гръдна стена, може да доведат до сериозен дискомфорт с месеци. Тази болка може да се появи само там, където е увреждането. Другите симптоми обикновено включват синини или обезцветяване на кожата в областта на травмата, болка във врата или гърба, задух и т.н.

 

Наранявания в гърдите може да възникнат от удар с тъп предмет в гърдите, спортна травма, тежка кашлица, хирургична интервенция и т.н. Хората с леки наранявания в областта на гърдите често могат да се лекуват у дома си с почивка и болкоуспокояващи лекарства. Въпреки това, ако нараняването е сериозно, трябва да се потърси спешна лекарска помощ.

Как се поставя диагнозата? Лекарите обикновено разпитват пациентите за техните симптоми, ще преразгледат тяхната медицинска история и ще направят преглед.

След това могат да препоръчат едно или повече изследвания, за да определят причината за болката в гърдите. Това може да е рентгенова снимка, тест за проверка на дишането и капацитета на белите дробове, изследване на нивата на кислород в кръвта, електрокардиограма и т.н.

Медицинското лечение за хора с болезнено дишане зависи от основната причина. В леките случаи е важно човек само да си остане вкъщи и да си почива. Домашното лечение често помага за облекчаване на болката в гърдите, както и за голяма част от другите симптоми.

Нужно е да се диша по-бавно, да се вземат медикаменти за потискане на кашлицата, обезболяващи и т.н. В тежките случаи обаче се налага пациентът да потърси спешна лекарска помощ.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.