В днешния епизод на „Подкаст за здраве“ ви срещаме с д-р Мирослав Ненков. Той е анестезиолог и бивш министър на здравеопазването. Пред Ралица Стефанова, автор на поредицата „НЕ/зависимите“, той сподели своята гледна точка за българската здравна система, правата на пациентите и етичния компас на медиците.
„Имах късмет да попадна на страхотни учители, които да ме научат, че това срещу мен е човек, не са 200 лв. Ние учим един от друг. Нашите наследници ще учат от нас и дай Боже някой ден, някой университет да го измисли и да започне да обучава наистина лекарите да общуват с хора“, обнадежден е професионалистът за бъдещето.
Той уточни, че според него в момента в българската медицина липсва обучение за това как лекарят трябва да се отнася със своите пациенти и колеги.
Известно е, че зле функциониращата здравна система рефлектира негативно върху грижата за пациентите. Един от проблемите, с които много от тях се сблъскват, е продължителното изчакване на опашка за медицински преглед.
Според д-р Ненков дългото чакане пред кабинетите на медиците е свързано с недостиг на лекари от една страна, а от друга – с недостатъчно усъвършенстваните механизми, по които се извършват прегледите.
Но какви са правата на пациентите отвъд прага на лечебните заведения? Наред с правото на професионално отношение и адекватна психологическа помощ, д-р Ненков посочи и други подробности, които хората трябва да познават добре: „От изключително значение да се знае от нашите пациенти е, че могат да откажат определен тип манипулации, интервенции и лечение. Имат право. Тялото е тяхно. Когато пациентът изпадне в ситуация, че животът му е застрашен, тоест той в много кратък срок ще изгуби живота си, тогава може интервенцията да бъде направена без негово съгласие“.
Що се отнася до неприкосновеността на медицинската информация, лекарят е сигурен: „Пациентите имат право да не се разгласява информация за тяхното здравословно състояние. Пациентът може изцяло да забрани на друг да се казва каквото и да е за неговото здравословно състояние“.
„Има нещо, което се нарича сортиране в нашата работа, то е в работата, която е свързана със спешността. Много е важно първо да влезе този, който е най-болен, не който най-много вика. Защото когато влезе този, който най-много вика, той ще се окаже, че има нужда от три шева на кожата, а в това време по-болният може да умре“, обясни лекарят.
Вижте цялото интервю с д-р Мирослав Ненков във видеото.