Колко пъти сте се отказвали от любимо лакомство, за да предпазите кожата си? Колко пъти сте променяли и ограничавали диетата си, за да избегнете ужаса на акнето?
Истината е, че – според науката – доказана връзка между тези „забранени храни“ и пъпчасало лице всъщност не съществува, твърди онлайн изданието Healthline.
Може би сте чували, че шоколадът предизвиква пъпки. Или че млечните продукти съсипват кожата. А какво да кажем за глутена и пърженото? В света на съветите за справяне или предотвратяването на акнето, храненето изглежда играе голяма роля. Това прави разграничаването между мит и реалност трудно за средностатистическия човек. Ето защо експерти решават да се включат в дискусията и да хвърлят малко светлина по темата.
Какво представлява акнето?
Акнето е възпалително състояние на кожата, което се появява, когато порите се запушат с мазнина (себум), мъртви кожни клетки и понякога бактерии. Причините за акне са много, като най-популярните включват – хормонални промени, стрес, наследственост, някои козметични продукти, медикаменти и, понякога, храненето.
Най-ефективното лечение зависи от индивидуални фактори и често изисква консултация с дерматолог, пише Healthline,
5 мита за акнето и храната, в които вече не е нужно да вярваме
Мит #1: Акнето е проблем, с който се сблъскват само тийнейджърите.
Макар че акнето е често срещано в пубертета, то може да се появи или да продължи и в зряла възраст.
Всъщност данните разкриват следните резултати относно връзката „акне – възраст“:
- 50% от 20–29 г.
- 35% от 30–39 г.
- 26% от 40–49 г.
- 15% от 50 г. и нагоре.
Този тип акне се нарича „постоянно“ или „късно начало“. Причините не са по-различни от тези за появата на типичното акне по време на пубертета и са индивидуални за всеки човек..
Мит #2: Шоколадът е вреден за кожата.
Добре известен „факт“ е, че шоколадът и чистата кожа са несъвместими...или поне в това вярват повечето хора. Добрата новина е, че няма научно доказателство, което да подкрепя това твърдение.
Истина е, че има проучване, което показват, че участниците, които яли желирани бонбони имали по-малко пъпки от тези, консумирали шоколадови. Данни от друг експеримент, заключили, че акнето при мъже, приемали какaови таблетки се влошило леко. Проблемите с тези изследвания са не само, че са стари (от преди 14 години), но и не доказват пряката връзка между шоколада и акнето, тъй като в псоелднот време специалисти заключиха, че добавената захар повишава възпаленията в тялото.
С други думи, не всеки шоколад е опасен, а дори и да може да влоши състоянието, със сигурност не е причината зад него. Ако все пак забелязвате, че кожата ви се влошава след шоколад, пробвайте с черен шоколад – той има по-малко захар.
Мит #3: Приемът на млечни продукти обещава акне.
Твърди се, че млякото и млечните продукти повишават нивата на инсулин и IGF-1 (инсулиноподобен растежен фактор 1) – хормони, които могат да засилят производството на мазнина в кожата, което от своя страна допринася за появата на пъпки по кожата.
Какво казва науката по въпроса?
Пиенето на една чаша на ден наистина може да увеличи вероятността за появата на акне, но приемът на 2-6 дневно – не, твърди обзор на 14 различни проучвания по темата публикуван в изданието Nutrients. Това показва,че проблемът не е в самото мляко, а количеството, което приемаме.Също така, обезмасленото мляко е по-често свързано с акне, отколкото пълномасленото.
Въпреки това, ако смятате, че млякото влошава вашето акне, добре е да се консултирате с диетолог и временно да го изключите, за да проследите ефекта.
Мит #4: Ако искате хубава кожа кажете „НЕ“ на пържените храни.
71% от хората вярват, че мазната храна води до акне, твърдят специалистите. Логиката стояща зад това заключение при повечето хора е следната: повече мазнина води до по-мазна кожа, а тя – до повече пъпки.
Истината е,че до ден днешен няма проучване, открило пряка причинно-следствена връзка между мазната храна и акнето. Прекомерната ѝ консумация обаче може да причини други здравословни проблеми, които евентуално да доведат до появата на пъпки по кожата.
„Храната рядко е единствената причина за акне, но определени храни могат да усилят процеси като възпаления или хормонални нарушения, които стоят зад акнето“ , обяснява диетоложката Джилиан Грийвс.
Освен това, ако пържените храни изместват полезните мазнини от менюто (напр. омега-3 мастни киселини), това може да увеличи възпаленията и съответно – пъпките.
Важно е да разберем, че най-прекият начин за мазните храни да допринесат за акнето е, ако с мръсни ръце пипаме лицето си след ядене.
Мит #5: Безглутеновата диета ни гарантира кожа без пъпки.
Въпреки че в интернет често може да попаднете на инфлуенсър, който да твърди, че има връзка между акнето и глутена, няма научни доказателства, които да го подкрепят.
Единствената ситуация, когато липсата на глутен от диетата ви е ключова за здравето на кожата ви е, ако страдате от целиакия. Това е автоимунно заболяване, при което този протеин причинява възпаление в червата. Това, от своя страна, може да повиши риска от някои кожни проблеми – но не и от акне, обясняват експертите
Всъщност, ненужното изключване на глутен може да има обратен ефект на този, към който се стремите.
„Дългосрочни, несъобразени хранителни ограничения могат да доведат до стрес и дефицити, които да влошат акнето“, твърди Грийвс.
4 съвета за по-здрава кожа, които не изключват любимите ви храни от диетата ви
- Добавяйте полезни храни – разнообразявайте с плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и здравословни мазнини.
- Ограничете добавената захар и рафинираните въглехидрати – ако забележите, че влияят на кожата ви.
- Спазвайте лична хигиена – мийте ръцете си редовно, особено преди и след хранене.
- Консултирайте се с дерматолог или диетолог – ако акнето ви е упорито или имате съмнения, че дадени храни или продукти го влошават, не се колебайте да потърсите помощ от професионалист.
Няма универсална „забранена храна“ за акне. Ключът към здравата кожа е в баланса, индивидуалния подход и вниманието към това как различните хранителни и козметични продукти или навици влияят на вашето тяло.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.