Болестта на Паркинсон е най-бързо разпространяващото се неврологично заболяване в света. Макар най-често да се свързва с неволни мускулни треперения и проблеми с движението, ранните признаци често са по-фини и неочевидни и именно затова често остават неразпознати.
Според данни на Световната здравна организация, болестта на Паркинсон се разпространява все по-бързо. През 2019 г. над 8,5 милиона души са живеят с това заболяване, което е двойно повече в сравнение с преди 25 години.
„Знаем, че все повече хора от всякога са диагностицирани с Паркинсон, това е най-бързо развиващото се неврологично заболяване в света, което не се лекува“, казва Дженифър Тейлър, ръководител на телефонната линия за помощ на диагностицираните с Паркинсон в Обединеното кралство. Тя подчертава, че болеста може да се прояви по повече от 40 различни начина, а симптомите често се появяват години преди официална диагноза.
Според д-р Бал Атвал, консултант-невролог в болница „Уелингтън“, макар повечето хора с Паркинсон да са на възраст над 70 години, заболяването може да засегне хора и в много по-ранен етап от живота: „Скоростта на прогресиране на болестта варира при различните хора, но тя може да бъде ефективно управлявана чрез медикаменти, промени в начина на живот, рехабилитация и в някои случаи чрез операция.“
И все пак, както отбелязва Тейлър: „Въпреки че по-известните симптоми са свързани с движението, ранните признаци могат да бъдат много по-незабележими – хората могат да забележат промени като загуба на обоняние, проблеми със съня или повишено чувство на депресия години преди да се появят двигателни затруднения.“
Разпознаването на тези ранни сигнали може да се окаже ключово за навременна намеса и по-добро качество на живот, съобщава Independent. Ето 10 признака, за които може би не подозирате:
Загуба на обоняние
„Може да загубите обонянието си няколко години или дори десетилетия преди поставянето на диагнозата Паркинсон“, казва Дженифър Тейлър. Това е един от най-ранните симптоми и често се пропуска, тъй като се свързва с настинка, алергия или възрастови промени.
Проблеми със съня и умора
„Могат да се появят безсъние, синдром на неспокойните крака и поведенческо разстройство по време на сън REM – състояние, при което индивидът бълнува, като прави движения или издава звуци“, обяснява д-р Атвал.
Освен това, половината от хората с Паркинсон страдат от необяснима умора. „Един ден може да се чувствате доста енергични, а на следващия да сте твърде уморени, за да вършите каквото и да е, независимо от това колко почивате“, допълва Тейлър.
Промени в почерка
Микрографията, стесняване и намаляване на размера на почерка е често срещан ранен симптом. „Буквите могат да станат претрупани една в друга, докато размерът на почерка ви може да става все по-малък, докато продължавате да пишете“, казва Тейлър. Според д-р Атвал това е резултат от „забавяне на движенията“, което се проявява още в началните фази.
Скованост
„Тази скованост може да се появи от едната или от двете страни на тялото и допринася за намаляване на обхвата на движение“, обяснява Тейлър. Това може да доведе до болезненост в мускулите и ставите, както и до видими промени, например ръката може да не се люлее нормално при ходене.
Треперене в покой
„Треморът се появява най-вече в покой и намалява по време на сън или когато частта от тялото се използва активно“, обяснява Тейлър. Може да започне в едната ръка и постепенно да се разпространи. Тя допълва: „Някои хора съобщават за вътрешно треперене, невидимо усещане за треперене в гърдите, корема или крайниците.“
Депресия и тревожност
„Чувството на постоянно безпокойство може да доведе до избягване на социални контакти и понякога до пристъпи на тревожност“, казва Тейлър. Тези състояния често предхождат физическите симптоми и могат да се засилят с времето. Изследванията показват, че медитация, физическа активност и психотерапия могат да бъдат полезни допълващи методи.
Болка без ясна причина
Д-р Атвал обяснява, че „Някои пациенти развиват болка, която често остава необяснима за известно време, преди да бъде поставена диагнозата.“ Тейлър уточнява, че тя може да е мускулно-скелетна, невропатична или дори централна, в резултат от нарушена обработка на сигналите за болка в мозъка.
Проблеми с равновесието
Постуралната нестабилност е симптом, който често се появява в по-късните етапи, но някои хора го изпитват по-рано. „Това може да доведе до падания и в резултат на това хората могат да загубят увереността си и да се притесняват да излизат на обществени места“, обяснява Тейлър.
Забавени движения
„Налице е забавяне на движенията, в началото то може да бъде съвсем незабележимо“, казва д-р Атвал. Хората усещат, че им е по-трудно да започват движение или да извършват дребни действия, закопчаване на копчета, използване на прибори и др.
Намалени изражения и жестове
Това, което Тейлър нарича „масковидно лице“, е намаляване на мимиките. Жестовете и езикът на тялото също могат да се сведат до минимум, симптом, който често се възприема като липса на емоция, но всъщност е резултат от неврологичните промени.
Паркинсон не започва внезапно. Първите сигнали често са фини, лесно пренебрегвани и понякога напълно неочаквани. „Важно е болестта на Паркинсон да се диагностицира правилно и да се приложи ефективно лечение навреме“, подчертава д-р Атвал.
Колкото по-рано бъдат разпознати признаците, толкова по-големи са шансовете за навременна терапия и по-добро качество на живот. Ако разпознаете някой от тези симптоми у себе си или при близък човек, не отлагайте. Потърсете консултация със специалист.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.