Дерйа Хюсеин: Умирам да се върна в България! Защото тук също можем (ВИДЕО)

И в Шотландия имат проблеми, там също се оплакват от здравната система, а ние в България имаме по-лесен достъп до специалисти, добавя клиничният диетолог в „Лекарите на България”
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев

Тя е млада, успешна, позитивна. Тя е избира своята мисия – да помага на хората. Тя е позната и от риалити формата „Живот на кантар”, в който за пореден път доказва, че може да промени живота на хора със сериозни проблеми.

Тя е Дерйа Хюсеин – клиничен диетолог със солиден опит и знания. И не пропуска да напомни, че „Храната е лекарството, което приемаме всеки ден“.

Дерйа Хюсеин е следващият специален гост в поредицата „Лекарите на България”, в която разказва за себе си, предизвикателствата и трудностите до момента, целите и мечтите си.

Защо избира да замине за Шотландия

„Защото получих пълна стипендия за образованието ми. Това беше причината. С моето желание да уча медицина тук, не мисля, че щях да успея да се справя финансово, докато там получих пълна стипендия. Много са факторите, които влияят на един млад човек да реши да замине. Аз в обувките на този човек в прав текст ви казах, че всъщност причината аз да замина, беше, че получих стипендия и това ми помогна да бъда този специалист и да застана пред вас в момента”, казва Дерйа.

„Не доброто заплащане е друга причина младите специалисти да напуснат България! Както и може би, че здравната система, както в доста други страни, не се развива много добре. При нас обаче като че ли се развива още по-трудно. Друга причина може да бъде стандартът на живот, който предоставяме на хората си в България. Много са причините.

Снимка: Личен архив

Но трябва всички да се обединим. И не с цел критика, т.е. не да застанем пред хората, които управляват и да им кажем – „вие защо не променяте?” Не, не това е подходът. Правилният подход е по-скоро да анализираме и да бъдем критично добри към тях, да им покажем по правилния начин – къде са проблемите и да бъдем част от разрешаването на тези проблеми”, коментира още специалистката.

Коя е Дерйа Хюсеин

Дерйа Хюсеин е клиничен Диетолог с опит както в обща, така и в акутна (интензивна) медицинска грижа в клинични и болнични заведения. Нейните специални интереси включват контрол на теглото, диабет, онкология и здравословно хранене за генералната популация. Тя е член на Британската Диетологична Асоциация (BDA) и (PEN).

Завършва магистърска степен по Хранене и Клинична Диететика в университета “Робърт Гордън” в Шотландия. Практикува специалността си като Диетолог в множество болници в Глазгоу и в една от най-големите болници в Европа – Университетска болница “Кралица Елизабет” (QEUH).

Снимка: Личен архив

Опитът ѝ включва предоставяне на персонализирани диетологични съвети за пациенти с умерено до тежко затлъстяване, диабет тип 1, диабет тип 2, гестационен диабет, панкреатит, синдром на раздразненото черво, улцерозен колит и ентерит, алкохолно и неалкохолно стеатозно чернодробно заболяване, различни хранителни непоносимости, автоимунни заболявания, целиакия, пациенти преди и след операции и много други състояния. Консултира пациенти на ентерално и парентерално хранене със сложни неврологични, онкологични и хирургични случаи.

Ще се върне ли в България

Умирам да се върна в България, защото смятам, че нашите хора и нашите пациенти с нищо не са по-малко от тези пациенти, които преглеждам там. И аз виждам, че там им даваме повече. А смятам, че тук също можем. Искам да се върна тук и искам да дам всичко от себе си. Дори да помогна на плюс един човек, това ще ме направи доволна и щастлива.

 

Снимка: Личен архив

Дали ще го направя веднага и сега – не мисля, че сега е моментът да се върна. Не защото положението в България не е добро. Не е това. Моята причина да не се върна сега и веднага е, защото смятам, че има много какво да науча от колегите експерти там, които имат много по-голям стаж от мен. Имам какво да науча там, за да се върна тук и да споделям”, казва Дерйа.

И в Шотландия имат проблеми

„В България много често чувам пациентите да се оплакват от здравната система, от държавата и от какво ли още не. Но там също имат проблеми, там също се оплакват от здравната система. Един от най-големите минуси в Шотландия са т.нар. прекалено дълги чакащи листи – пациенти на изчакване, за да отидат на лекар-специалист. Много често хората се шегуват, когато влязат в кабинета, ча са си записали час преди два месеца и вече са добре.

Тук в България имаме много по-голяма достъпност до специалистите си. Да, разбира се – трябва да си заплатиш за тези консултации. В Шотландия или в Обединеното кралство също може да си заплатиш, но цените там са в пъти по-високи”, разяснява специалистката, трупала опит в едни от най-добрите болници.

За детството и семейството

„Аз бях и все още съм едно много обичано дете. Аз съм изключително голяма късметлийка да имам хората до себе си. Израснах в семейство, в което моите родители винаги ми казваха – „Ти можеш! Направи го! Можеш да направиш всичко, което решиш.”

И съм благословена да ги изричам тези думи в момента, защото обожавам семейството си. Аз бях изключително послушно дете и знам, че когато мама гледа това, няма да се учуди, защото то наистина е така. Дете, което бе много любознателно, винаги исках да знам повече”, връща спомените назад към детството си.

„Моята майка също е в сферата на медицината – в момента е акушерка, но се е занимавала с биология, екология и други подобни науки. Но ето нещо много интересно, тя започна да учи отново. Майка ми никога не е спирала да учи, постоянно иска да се развива в нови сфери. Може би това се е предало от нея към мен”, разказва още клиничният диетолог.

“Когато бях дете и баща ми, и майка ми, винаги се интересуваха от нещата, в които проявявах интерес. И се опитваха все повече да го засилят този интерес. Но никога не са ми давали насока, не са ме бутали към нещо конкретно. Когато бях в гимназията, се занимавах изключително много с танци – спортни танци, народни танци и обожавах изкуството.

Дълго време си мислих, че ще се занимавам с танци, но един преломен момент в живота ми показа посоката, която поех. Осъзнах, че може би трябва да се занимавам с нещо, с което да помагам на хората”, допълва още Дерйа.

„Разбира се, че родителите ми се гордеят с мен? Винаги има сълзи в очите им, когато виждат, че горя в това, което правя. Когато им разказвам за поредния пациент, разбира се, с цялата конфиденциалност. Мисля, че те виждат светлинката в очите ми и го оценяват. Те са щастливи, когато аз съм щастлива.”

Има ли хоби и за какво мечтае

„Така съм приоритизирала нещата, че единственото ми свободно време в момента го прекарвам със семейството и близките ми. Не мисля, че ми остава много време за хоби. Може би хобито ми е да чета нещо, което да ме доразвива – нова тема или ново проучване. Обожавам да спортувам и може би това е тип разтоварване за мен. Обожавам да пия кафе с парче черен шоколад. Това е вълшебният ми момент”, разкрива още тя.

„За какво мечтаем двамата с човека до мен? За семейство с деца, надявам се. Да сме здрави и да сме щастливи. Мисля, че не мечтаем за много. Просто искаме да помагаме на хората около нас, на хората, които се докосват до нас и да го правим по начин, по който ни доставя удоволствие”, добавя Дерйа. 

Пътят до Университетска болница „Кралица Елизабет” 

Няма да лъжа – трудно се стига, много препятствия съм минала. Това са едни от най-трудните моменти в живота ми. Спала съм в килера в болницата, в хола на приятели, защото не съм имала финансите да си осигуря апартамент. Стажовете ни никога не са били платени, т.е. работихме от сутрин до вечер и по някога и нощни смени без да ни се заплаща. Следователно можете да си представите колко трудно е било”, споделя диетологът за пътя от България до една от най-големите и престижни болници в Европа.

„Да, там е още по-трудно, защото няма никой до теб. Съвсем сам си и тази подкрепа, която би имал от приятели, среда, семейство в България, там липсва. Но аз за нищо не съжалявам. Това е бил моят път и това ме е изградило като човек. Показало ми е, че може да бъде трудно, но ми е показало и каква сила се крие в мен. Смятам, че когато човек има една цел в живота и знае, че това е призванието му, винаги намира начин и не дава на това пламъче да изгасне. Намира подход към себе си. Поема си въздух и си казва – още малко. Ще стане. Ще успея. И смятам, че нямаше друг завой за мен. Това беше моят път!”, завършва специалистката. 

Очаквайте скоро и втората част от специалния ни разговор с Дерйа Хюсеин за важни теми, засягащи здравословния начин на хранене, гладуването, диетите, как човек да бъде добре информиран, за да не допуска грешки, както и защо менталният аспект е също толкова важен, когато говорим за преследване на устойчиви резултати. 

Вижте цялото интервю с Дерйа Хюсеин във видеото.