Със сигурност доста често чувате фразата “поду ми се коремът” непосредствено след хранене. На какво се дължи усещането, че все едно сте погълнали нетипично за вас количество храна, а реално сте се нахранили съвсем нормално?!
Подуването на корема основно е причинено от натрупването на газове в червата. Когато яде или пие, всеки човек поглъща въздух, но ако погълне прекалено много, това може да доведе до споменатото подуване/издуване на корема.
Някои храни и напитки също могат да причинят повече газове. Подуването понякога дори кара корема ви да изглежда по-голям, което се нарича раздуване.
Обикновено това усещане на подуване е по-скоро неприятно чувство, отколкото сериозен медицински проблем. Въпреки че може да се почувствате неудобно или дори да ви накара да сте неуверени, подуването на корема след хранене често може да бъде предотвратено, пише сайтът Health.
Най-добрият начин да спрете подуването след хранене
Бавното хранене и старателно сдъвкване на храната е най-добрият начин да спрете или да ограничите до минимум подуването, тъй като ви помага да избегнете поглъщането на излишен въздух. Тази проста стратегия подпомага храносмилането, като раздробява храната на по-малки частици, което улеснява червата ви да обработят това, което сте изяли.
Особено полезно е, ако се оригвате често (не случайно след хранене новородените бебета трябва да бъдат оригвани преди отново да бъдат оставени да легнат. Така те изкарват излишния въздух, който са приели с храненето).
Как да дъвчете по-бавно и старателно?! Съвсем лесно е, но е въпрос на изградени навици. Просто трябва да хапвате по-малки хапки, да използвате по-малки прибори, да дъвчете повече пъти преди да преглътнете или да правите кратки почивки по време на хранене, като отпивате вода или оставяте приборите си между хапките.
Тази техника има и други предимства. Отделянето на време може да ви помогне да ядете по-малко и по-бързо да се почувствате сити, с което да контролирате и теглото си. Изследванията показват, че на мозъка ви са необходими около 20 минути, за да разпознае, че сте сити. Обратното - твърде бързото хранене, е свързано с наддаване на допълнително тегло.
Бавното хранене също е съзнателна хранителна практика, тъй като можете да обърнете внимание на храната си и нейния аромат, вкусове и текстури.
Внимателното хранене включва премахване на страничните дейности и осъзнаване на сигналите на тялото ви по време на хранене (напр. глад и ситост). Внимателното хранене помага за намаляване на стреса и поддържа храносмилателната система на тялото, като насърчава релаксацията.
Още начини за предотвратяване и лечение на подуване
- Яденето на по-малки порции през целия ден помага за предотвратяване на претоварването на червата и намалява образуването на газове, което ви кара да се чувствате по-комфортно.
- Не забравяйте да намалите темпото и да седите, докато ядете, вместо да ядете в движение, което може да доведе до прекалено бързо хранене и преяждане.
- Редовните упражнения могат да подобрят храносмилането и да помогнат за предотвратяване на подуване на корема.
- Дейности като ходене могат да бъдат особено полезни, когато се чувствате подути.
- Масажирането на стомаха отдясно наляво също може да помогне за освобождаването на уловените газове.
Можете също така да опитате симетикон или други лекарства без рецепта за газове, включително капсули с въглен. За тях имайте предвид, че може да оцветят изпражненията ви в черно, но са напълно безвредни.
В случай на запек е важно да се консултирате с лекар за лечение. Докато при редовен прием храните с високо съдържание на фибри могат да помогнат при запек, неразтворимите фибри – намиращи се във външната обвивка на растителни храни като пълнозърнести храни, ядки и семена – могат да причинят повече подуване и газове.
Какво да избягвате?
Най-добре е да се опитате да избягвате или ограничите навиците, които подпомагат подуването. Такива са:
- Дъвчене на дъвка
- Смучене на твърди бонбони
- Пиене на газирани напитки
- Пиене през сламка
- Говорене по време на хранене или пиене.
При всички тях се поглъща повече въздух. Някои хора усещат повече газове, когато консумират определени въглехидрати. Храните и напитките, съдържащи въглехидрати, които могат да доведат до излишни газове, включват:
- Плодове (ябълки, праскови и круши)
- Зеленчуци (лук и чесън, броколи, карфиол, зеле)
- Бобови растения (боб, грах, леща)
- Млечни продукти (мляко, сладолед, кисело мляко)
- Пълнозърнести храни (овес, ръж, пълнозърнеста пшеница)
- Напитки с високо съдържание на фруктоза (плодови сокове, енергийни напитки, безалкохолни напитки, спортни напитки)
- Бонбони, дъвки или продукти със захарни алкохоли (вид подсладител), завършващи на „–ol“, като еритритол, манитол, малтитол, сорбитол и ксилитол
Яденето на твърде много фибри или храни с високо съдържание на мазнини също може да увеличи подуването след хранене. Говорете с вашия лекар, ако смятате, че определени храни причиняват подуване на корема. Диетолог може да ви помогне да идентифицирате пробпемните за вас храни.
Кога да се обърнете към лекар?
Подуване на корема може да се случи на всеки, често причинено от поглъщане на твърде много въздух или преяждане. Подуването е леко и временно за повечето хора. Трябва да посетите медицински специалист, ако имате хронично или тежко подуване на корема или ако някой от следните симптоми придружава подуването ви:
- Болка в корема
- Кръв в изпражненията или тъмни, катранени изпражнения
- Диария
- Повръщане
- Загуба на тегло
- Киселини
Състояния като запек, гастроезофагеална рефлуксна болест, непоносимост към лактоза, синдром на раздразнените черва и свръхрастеж на бактерии в тънките черва могат да причинят продължаващо подуване. Лекар може да помогне да се определи какво се случва и да препоръча правилното лечение.
Извод
Подуването обикновено не е проблем, а неудобство, причинено от преяждане, поглъщане на повече въздух или ядене на определени храни. Храненето бавно, размерът на порциите, редовните упражнения и избягването на навици, които увеличават поглъщането на въздух, могат да помогнат за предотвратяване му.
Ако подуването е тежко, постоянно или придружено от други тревожни симптоми, като кървави изпражнения или загуба на тегло, непременно се консултирайте със специалист.
Скоро в ефира на bTV можете да гледате световния телевизионен феномен „Живот на кантар“, помогнал на хиляди хора в над 40 държави да се преборят с излишните килограми. Вижте повече във видеото: