5 често срещани грешки при приема на хранителни добавки

Бъбреците и черният дроб се оказват най-потърпевши от безразборното приемане на хранителни добавки, които в много случаи дори не са необходими на организма
5 често срещани грешки при приема на хранителни добавки

Хранителните добавки най-често се считат за здравословни стимулатори – малки хапчета или прахчета, които обещават по-здрави кости, по-добра кожа или повишена енергия. 

Но зад лъскавите етикети и твърдения за „изцяло натурални“ продукти се крие страна, за която рядко се говори – потенциално скритата вреда, която могат да причинят на черния дроб и бъбреците, когато се използват по неправилен начин.

Тези органи работят тихо всеки ден, филтрирайки отпадъците, балансирайки химикалите и поддържайки реда в тялото. Когато са претоварени – например, с грешен избор на добавки, те често страдат тихо, докато не стане твърде късно.

Ето някои често пренебрегвани грешки според TimesofIndia, които с течение на времето могат да окажат сериозно влияние върху здравето на черния дроб и бъбреците.

Прием на добавки без проверка на взаимодействията им с лекарства

Добавки като черен оман, кава или екстракт от зелен чай във високи дози често се предлагат на пазара като билкови бустери за здравето. Но някои от тях могат да доведат до чернодробна токсичност. Истинският проблем е, когато се приемат заедно с предписани лекарства или други хапчета без рецепта. 

Някои съединения в билките могат да попречат на метаболизма на лекарствата, което тласка черния дроб в свръхпроизводство. Бъбреците също се натоварват с филтрирането на непознати вещества, увеличавайки риска от възпаление или дългосрочни увреждания.

Прекомерна употреба на протеинови прахчета без медицинска необходимост

Протеинът е от съществено значение, но когато се консумира в излишък, особено чрез добавки като суроватка или казеин, той създава азотни отпадъци. Тези отпадъци се изчистват от бъбреците. При здрави хора бъбреците могат да се справят за известно време. 

Снимка: Canva

Но в случаите, когато бъбречната функция вече е на границата, допълнителното натоварване може да ускори износването на бъбреците. Много фитнес ентусиасти несъзнателно удвояват препоръчителния си прием, мислейки си, че повече е по-добре, но това може тихо да намали ефективността на бъбреците с течение на времето. 

Нуждата на тялото от протеини е реална, но когато се приемат над необходимото или без хидратация и баланс, те се превръщат в бреме, а не в полза.

Комбиниране на различни добавки с едни и същи съставки

Мултивитамините, стимулаторите на имунитета и таблетките за растеж на косата често споделят общи съставки като витамин А, желязо или селен. Случайното комбиниране на тези хранителни вещества чрез прием на няколко продукта едновременно може да повиши нивата им над безопасните граници. 

Например, излишният витамин А може да бъде силно токсичен за черния дроб. По подобен начин, твърде много желязо се натрупва в органи, особено в черния дроб, което води до възпаление или дори фиброза.

Снимка: Canva

Тази грешка често остава незабелязана. Четенето на всеки етикет е в необходимост и задължителен подход, а не препоръка.

Разчитане на фет бърнъри и детокс добавки

Много детокс или хапчета за отслабване съдържат стимуланти, диуретици или лаксативи, които променят скоростта на бъбречна филтрация по неестествен начин. Съставки като синефрин, безводен кофеин или екстракт от глухарче може да изглеждат безвредни, но могат да доведат до дехидратация, електролитен дисбаланс и претоварване на бъбреците.

Черният дроб също е принуден да преработва синтетични добавки, което често води до оксидативен стрес. По ирония на съдбата, опитвайки се да „прочистят“ тялото, тези добавки могат да увеличат натрупването на токсини в жизненоважни органи. 

Пренебрегване на предшестващи здравословни проблеми и самодозиране

Състояния като високо кръвно налягане, диабет или омазнен черен дроб са изключително често срещани днес. Но добавките не са универсални. Например, креатинът, любимец сред посетителите на фитнес зали, може да влоши бъбречната функция при тези, които вече са изложени на риск. 

По подобен начин, високи дози витамин D или калций без проверка на нивата в кръвта могат да калцират бъбреците с течение на времето, увеличавайки риска от камъни или хронични увреждания.

Пропускането на медицинска консултация преди започване на какъвто и да е режим с добавки е рисково. И в този случай последствията остават скрити години наред, преди да се появят симптомите.

Излишно приемане на цинкови добавки

Една от най-често срещаните грешки е „сляпата” употреба на цинкови добавки. Много хора приемат цинк с надеждата да подобрят кожни проблеми, косопад или нисък имунитет. Но много проучвания доказват, че хората вече имат твърде високи нива на цинк на клетъчно ниво. Излишъкът от цинк може да доведе до токсичност, храносмилателни проблеми, гадене, отслабен имунитет и дисбаланс в други елементи като мед, пише Purenordic

Ненужен прием на желязо

Подобен проблем възниква и с желязото. Много хора, които се чувстват уморени, анемични или имат проблеми с концентрацията, се обръщат към желязото, приемайки, че това е причината. Тестването обаче често показва, че нивата на желязо в клетките са нормални и симптомите може да имат друга причина.

Снимка: Canva

Твърде много желязо може да бъде вредно, тъй като може да доведе до увреждане на тъканите и да увеличи оксидативния стрес. Прекомерната употреба на желязо може да доведе до странични ефекти като запек и стомашно дразнене, които с течение на времето могат да причинят хронично възпаление в стомаха.

Всъщност, хората с ниска енергия, слаб имунитет и хормонален дисбаланс може да имат йоден дефицит, а не железен дефицит. Йодът е от решаващо значение за нормалната функция на щитовидната жлеза, която регулира енергията, телесната температура и хормоналния баланс. Йодният дефицит може да причини симптоми като слабост, сънливост, суха кожа и намален имунитет. Правилното приемане на йодни добавки поддържа щитовидната жлеза и помага на тялото да се детоксикира, подобрявайки имунитета и хормоналното здраве.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.