Революционният метод за скрининг, който комбинира лазерен анализ с изкуствен интелект, е първият от своя вид, който може да идентифицира пациенти в най-ранния стадий на рак на гърдата, сочи ново изследване.

Тази бърза и неинвазивна техника разкрива фини промени в кръвоносната система, които настъпват през първоначалните фази на заболяването, известни като стадий 1а. Досега подобни промени не са можели да бъдат засечени с наличните тестове.

Изследователи от Университета в Единбург твърдят, че новият метод може да подобри ранното откриване и мониторинга на заболяването и да прокара път за скринингов тест за множество видове рак.

Как работи новата технология

Иновативният подход оптимизира техника за лазерен анализ, известна като Рамановa спектроскопия, и я комбинира с машинно обучение. Подобни методи са тествани за скрининг на други видове рак, но най-рано те са можели да засекат заболяването във втори стадий.

Снимка: Canva

Новата техника работи по следния начин:

  • Лазерен анализ: Лазерен лъч се насочва към кръвна плазма от пациенти.
  • Спектрометричен анализ: Свойствата на светлината след взаимодействието с кръвта се анализират с уред, наречен спектрометър, за да се разкрият микроскопични промени в химическия състав на клетките и тъканите.
  • Изкуствен интелект: Алгоритъм за машинно обучение интерпретира резултатите, идентифицира сходни характеристики и помага за класификация на пробите.

Впечатляващи резултати

В пилотното изследване с 12 проби от пациенти с рак на гърдата и 12 здрави, техниката се оказва 98% ефективна при идентифициране на рак на гърдата в стадий 1а.

Тестът може също да прави разлика между всеки от четирите основни подтипа рак на гърдата с точност над 90%, което може да позволи на пациентите да получат по-ефективно, персонализирано лечение.

Значение за бъдещето

Стандартните тестове за рак на гърдата включват физически преглед, рентгенови или ултразвукови скенери или анализ на проба от гръдната тъкан (биопсия). Съществуващите стратегии за ранно откриване разчитат на скрининг на хора въз основа на възрастта им или ако са в рискови групи.

Внедряването на този скринингов тест би помогнало да се идентифицират повече хора в най-ранните стадии на рак на гърдата и би подобрило шансовете за успешно лечение.

Бъдещи иновации в онкологичния скрининг

Изследователският екип планира да разшири работата си, като включи повече участници и тестове за ранни форми на други видове рак. Целта е да се създаде мулти-раков тест, който да може да открива множество видове рак в най-ранните им стадии.

Снимка: iStock

Според водещия изследователя д-р Анди Доунс от Училището по инженерство към Университета в Единбург:  „Повечето смъртни случаи от рак настъпват след късна диагноза, когато симптомите вече са станали очевидни. Бъдещ скринингов тест за множество видове рак може да ги открие в стадий, в който могат да бъдат много по-лесно лекувани.“

Това революционно изследване представлява значителен напредък в областта на ранната диагностика на рак. Комбинацията от лазерна технология и изкуствен интелект предлага нови възможности за по-ефективно и навременно откриване на заболяването, което в крайна сметка може да спаси много животи.

Изследването е публикувано в Journal of Biophotonics и включва сътрудничество между университети от Шотландия, Германия и Северна Ирландия.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.