Оловото в бензина стои в основата на десетки милиони психични заболявания в САЩ, показва ново проучване, публикувано в The Journal of Child Psychology and Psychiatry.

Резултатите от изследването показват, че около 151 милиона американци са диагностицирани с някакъв вид психично разстройство, дължащо се на оловото.

„Голяма част от тези случаи биха могли да бъдат избегнати, ако в бензина не се съдържаше олово“, коментира пред CNN съавторът на изследването доц. д-р Аарон Рубен от университета на Вирджиния.

Автомобилите се движат с бензин (съдържащ олово) от 20-те години на миналия век, като САЩ започват да извеждат това вещество от употреба едва през 80-те години, след като са събрани значителни доказателства за вредата от него.

Снимка: iStock

Оловният бензин обаче продължава да се използва за гориво на някои самолети, състезателни автомобили, селскостопанско и морско оборудване.

Какво показват проучванията?

През последния век учените са натрупали изследвания, които показват, че оловото е вредно за органите в човешкото тяло.

В предишно проучване доц. д-р Аарон Рубен и екипът му използвали наличните данни за нивата на олово в кръвта на децата, нивото на оловните газове във въздуха и броя на населението, за да оценят излагането на олово в детска възраст.

Екипът установил, че половината от населението на САЩ е било изложено на неблагоприятни нива на олово в ранна възраст. „Броят на засегнатите хора може да се окаже неочакван за мнозина“, отбеляза д-р Брус Ланфър, учен в областта на здравето на населението в университета „Саймън Фрейзър“ в Канада, който има опит в областта на оловните отравяния.

Как оловото влияе на организма?

Оловото е мощен невротоксин и може да наруши развитието на мозъка по много начини, като отключва различни психични разстройства, в това число тревожност, депресия и Синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивността. Но хората вероятно са били засегнати и по начини, които не могат да бъдат диагностицирани, смятат учените.

Снимка: iStock

„Системното излагане на оловни изпарения също така променят личността. Смятаме, че хората стават по-малко съвестни, по-малко организирани, по-малко ориентирани към детайлите. По-малко вероятно е те да могат да преследват целите си по един по-организиран начин“, добавя Рубен. И допълва, че оловото може да влияе и на настроенията на човек като го прави раздразнителен или изнервен, или пък рязко уморен.

Какво количество олово е опасно?

Уврежданията настъпва дори при минимални количество олово, попаднали в човешкия организъм.  Веществото се поема и остава няколко седмици в кръвта, с месеци – в меките тъкани, и с години – в костите. А това води до различни здравословни проблеми – от запек до намален брой сперматозоиди при мъжете или спонтанен аборт при дамите.

Също така този опасен елемент от Менделеевата таблица уврежда ДНК, както и клетъчните мембрани, което пък води до анемия. То може да попречи на способността за синтез на витамин D или да причини натрупване на калций в клетките. Оловото всъщност е толкова токсично за хората, че „не е установено безопасно ниво на олово в кръвта“.