Самотата влезна във фокуса на множество изследвания по време на коронавирусната пандемия, тъй като вредите от въздействието ѝ както върху хората, така и върху обществата, придобиха заплашителни размери.

Днес – четири години по-късно, е безспорен факт, че социалната изолация се отразява негативно върху благосъстоянието на голяма част от хората, пише британското издание Daily Mail.

Едно от най-новите проучвания, посветени на самотата, стига до извода, че младите хора се чувстват по-самотни от възрастните. Британските учени са убедени, че това усещане намалява с напредването на годините – пенсионерите сякаш се примиряват със социалната изолация и за тях не е проблем, че не излизат от дома се с дни.

Освен това се оказва, че мъжете са по-чувствителни към самотата от жените (те сякаш са си самодостатъчни и не държат да имат компания).

Авторите на новото изследване заявяват още, че самотата може да се разбира като „несъответствие между действителните и желаните социални взаимоотношения“. Според това определение двама души, които имат еднакъв брой социални контакти, могат да изпитат самотата по различен начин.

Снимка: iStock

Или иначе казано, за един човек може да е достатъчно да общува с 4-5 души, но за друг – това са потискащо малко приятели, защото той се нуждае от по-голям брой лица, с които да контактува.

 

На базата на своя анализ, учените откриват също така, че самотата има тенденция да се увеличава въз основа на индивидуализма на хората.

Проучването се основава на значим глобален набор от данни. Изводите са направени след анализирането на данните за близо 55 000 души на възраст между 16 и 99 години от 237 държави. Това прави изследването едно от най-големите по рода си.

Въпреки това авторите са наясно, че самотата е сложно понятие, ето защо те стъпват на голям и разнообразен набор от данни, за да проучат начините, по които културата, възрастта и полът влияят на самотата.

Снимка: iStock

„Противно на онова, което хората могат да очакват, самотата не е затруднение, характерно само за възрастните. Всъщност младите хора се чувстват много по-зле по време на социална изолация. За тях самотата може да е убийствена, в буквалния смисъл на думата“, твърди проф. Мануела Барето от университета в Ексетър, Великобритания и водещ автор на изследването.

Това е така защото самотата произтича от усещането, че социалните връзки не са толкова добри, колкото се желае. Или се дължи на различните очаквания, които имат по-младите и по-възрастните хора.