Колкото по-осъзнат е човек, толкова по-щастлива е душата. Може би такава е и диагнозата ни днес – неосъзнатост. Ние трупаме повече знания, но сме затворени за себепознанието. И страхът от дългото пътуване към самите нас надделява.

Затова психотерапията е възможност, шанс за промяна, за израстване, за отсяване на истински важните неща от живота, за превръщането на нещастието в щастие. Щеше ли да има психотерапия, ако беше невъзможно да се трансформираме?

Снимка: storytel

Тази тема присъства и в новия пети сезон на хитовия подкаст на Storytel „Голям да пораснеш“, чийто автор и водещ е един от най-успешните съвременни психотерапевти в България Мадлен Алгафари.

Биографията ѝ е повече от впечатляваща. В поредицата „Жените на България“ тя разказва как психологията става нейна професия, както и за работата си като писател и преводач.

Снимка: Мадлен Алгафари, личен архив

Родена е в София, но израства във Враца, където завършва гимназия с преподаване на френски език. Дипломира се като психолог във Философски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, въпреки че е имала желание да тръгне по стъпките на майка си, която е етнограф.

След завършването си продължава своята квалификация с обучения в Германия и Италия. Мадлен Алгафари специализира при проф. Валдо Бернаскони, известен като гуруто в неорайхианската психотерапия.

Паралелно преследва друга своя мечта - завършва и НАТФИЗ със специалност „Режисура за драматичен и куклен театър“. Била е редактор и водещ в популярната студентска програма „Ку-Ку“ по БНТ. 

 

Снимка: Мадлен Алгафари, личен архив

През 2003 г. излиза първата ѝ книга „Мира нямам“, която веднага грабва читателите заради психологическите съвети, дадени през поезията. Следващите й книги, сред които „Приказки за пораснали деца“, „Вяра имам“, „Глад за истински неща“, бързо стават популярни сред масовата аудитория. В края на 2023 г. Мадлен представи последната си книга „И заживели щастливо“, в която поставя акцент върху една от вечните теми.

„Невинаги имаме ясна представа какво е щастието. То не е само спокойствие, нито е безметежност. То може да бъде болка, преодоляване на трудности, то е следствие на израстването“, казва Мадлен. 

Щастието изисква полагането на ежедневни усилия. То е осъзнатост.

Снимка: storytel

„Липсва ни порастването. Хората, независимо от възрастта на която сме, в много отношения се държим като деца“, категоричен е психотерапевтът.

Тя обръща особено внимание на този процес, който ни формира като личности и също така е основа в изграждането на здрави, стабилни партньорски отношения, в преодоляването на зависимости, тревожност и неврози.

Снимка: storytel

„Неслучайно със Storytel решихме подкастът да се казва „Голям да пораснеш“. Времето, в което живеем, задава темите на формата ни“, казва Мадлен.