Кондиломите представляват малки брадавици, които се появяват в областта на половите органи или ануса. Размерите и формата им варират. Те са изключително заразни.

Засягат и двата пола и обикновено се предават между партньорите чрез сексуален контакт.

Някои от по-често срещаните видове кондиломи са:

  • плоски (гладки и трудно забележими);
  • островърхи (често образуват струпвания, наречени клъстери);
  • папуларни (имат куполообразна форма и са с телесен цвят);
  • вътрешни (установяват се само при медицински преглед).

Снимка: iStock

Кондиломите се появяват до няколко седмици след полов контакт със заразен партньор. Основният симптом на гениталните брадавици е образуването на бучки с малки размери по половите органи, които могат да причинят сърбеж, дискомфорт или чувство за парене.

Жените могат да забележат бяло течение. По време на полов контакт е възможно да се установи слабо кръвотечение.

Причината за кондиломите е инфекция с човешки папилома вирус (HPV), тип 6 и 11, които са причина за около 90% от всички случаи. Шансът за поява на неприятното състояние се увеличава при липса на предпазни средства по време на сексуална активност, наличие на множество сексуални партньори, отслабен имунитет и др.

Диагнозата се поставя от дерматолог. В допълнение към физикалния преглед се назначава и изследване, което да потвърди точния причинител на заболяването. При жените може да се направи и цитонамазка. Взимане на биопсия се налага само в редки случаи.

Снимка: iStock

Усложненията на заболяването са свързани с риск от рецидив, повишен риск от развитие на асоциирано с HPV-инфекцията онкологично заболяване като рак на маточната шийка или ануса и поява на стрес и психологическо напрежение.

Лечението включва приложение на локални медикаменти, провеждане на криотерапия или лазерно отстраняване на образуванията и хирургия, ако останалите методи на лечение не демонстрират очаквания резултат.

Източници:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/genital-warts/symptoms-causes/syc-20355234