Кокошият трън представлява вид брадавица, която се развива по стъпалата и ръцете. Въпреки, че състоянието може да засегне всеки, то се проявява главно при деца, хора над 65 години и такива с отслабена имунна система. Кокошият трън обикновено е безобиден проблем и често отшумява без необходимост от специална терапия.
Известни са два вида кокоши трън спрямо зоната, в която се локализират брадавиците:
- Палмарна брадавица – засяга ръцете и по-точно – дланите, пръстите и пространството между тях.
- Плантарна брадавица – засяга стъпалата – свода и петите. Образуванията са изпъкнали и имат грапава повърхност. Могат да причинят осезаем дискомфорт при изправен стоеж и ходене поради натиска, който тялото оказва върху тях.
Брадавиците могат да бъдат единични и мозаечни. Мозаечната форма включва множество брадавици, разположени една до друга, формиращи колония. На външен вид изглеждат като голямо петно.
Причина за поява на кокоши трън е човешкият папилома вирус (HPV). Заразяването често се случва, когато човек ходи бос във влажни помещения като плувни басейни или при споделяне на общи вещи със заразен човек. Вирусът попада в тялото през цепнатини или малки ранички по повърхността на кожата.
Не е задължително заболяването да се развие веднага след заразяване – могат да преминат месеци и дори години преди брадавицата да се повяи.
Симптомите най-често включват задебеляване по кожата на краката и ръцете, формиране на груб израстък, повишена чувствителност, дискомфорт при натиск върху засегнатата област и др. Възможно е по повърхността на брадавицата да се наблюдават малки черни точки, които представляват нараснали кръвоносни съдове.
Диагнозата на заболяването се базира на анамнезата на пациента и провеждането на физикален преглед. Въпреки, че диагностицирането обикновено не представлява трудност, при съмнение за идентични симптоми с друго заболяване, лекарят може да проведе някои допълнителни изследвания като дерматоскопия.
Сериозни усложнения настъпват рядко. В някои случаи съществува възможност за развитие на вторична бактериална инфекция, повторна поява (рецидив) на заболяването и разпространение на брадавиците при разчесване.
Обикновено кокошият трън не изисква приложението на специфична терапия и преминава от само себе си. Използват се лекарства, съдържащи салицилова киселина, които се прилагат локално под формата на кремове или разтвори.
Друг метод на лечение е криотерапията, при която образуванието се замразява с помощта на замразяващ агент като течен азот. Ефективни варианти за лечение са и лазерната терапия и електрокоагулацията.
Източници: