Хипотиреоидизмът е състояние, при което щитовидната жлеза не произвежда достатъчно количество щитовидни хормони, от които тялото има нужда, за да поддържа нормалния метаболизъм (хипофункция).
Тези хормони, наречени трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4), играят важна роля в контрола на множество процеси в организма - регулират телесната температура, сърдечния ритъм, теглото и нивото на енергия. Когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони, метаболизмът се забавя, което е причина за редица физически и психически проблеми.
Хипотиреоидизмът се разделя на два основни типа. Първичният хипотиреоидизъм е най-често срещаната форма, при която щитовидна жлеза е увредена поначало или не функционира правилно. Причината може да бъде автоимунно заболяване, операция, радиационно лечение или прием на определени медикаменти.
Вторичният хипотиреоидизъм, се дължи на проблем в хипофизата – жлеза в мозъка, която контролира функцията на щитовидната жлеза. Когато хипофизата не произвежда достатъчно тиреостимулиращ хормон (TSH), щитовидната жлеза не получава сигнал за производство на хормони.
Симптомите на хипотиреоидизма са разнообразни и могат да се проявяват различно при различните хора. Най-често заболяването се развива бавно и симптомите обикновено се приписват на умора. Характерните симптоми включват умора и слабост, постоянно чувство на изтощение и липса на енергия, напълняване въпреки непроменения начин на хранене, чувствителност към студа, суха кожа и чупливи нокти.
Често се наблюдава запек, поради забавяне на чревната перисталтика, депресия и апатия, забавен пулс (брадикардия) и проблеми с паметта и концентрацията. Други възможни признаци са косопад и подуване на лицето.
Има няколко основни фактора, които могат да доведат до развитие на хипотиреоидизъм. Най-честата причина е автоимунното заболяване - болест на Хашимото, при което имунната система атакува щитовидната жлеза. Така тя се уврежда, а това от своя страна води до намалена продукция на щитовидни хормони.
Друга причина може да бъде хирургичното отстраняване на щитовидната жлеза, което често се налага поради наличие на тумор или други заболявания. Лечението с радиоактивен йод, използвано в лечението на хипертиреоидизма, също може да доведе до понижена хипотиреоидизъм.