Тялото има невероятната способност да се лекува и възстановява, но тя може да бъде сериозно компрометирана от външни фактори. Прекомерното излагане на слънце не само ускорява стареенето, но и увеличава риска от кожни заболявания.
Предпазването на кожата и клетките в дълбочина е процес, в който слънцезащитата трябва да бъде част от ежедневната ни рутина. Предстои да разберем кои са най-важните неща, свързани с нея.
Какви са ползите от излагането на слънчева светлина?
Ако се извършва правилно и контролирано, излагането на слънце може да има ползи като подобряване на настроението и менталното здраве, както и на имунитета. Освен това може да бъде полезно при кожни състояния като псориазис, екзема и акне.
„По всяко време, когато се излагате на слънце, можете да се сдобиете с витамин D“, заявява дерматологът и венеролог д-р Ирина Шаркова.
По думите ѝ твърдението, че при употреба на слънцезащитни продукти няма да получим необходимото количество от слънчевия витамин, не е вярно. Не е препоръчително пациентите с много светла кожа да се излагат на слънце без подходяща защита.
Ако не сме достатъчно предпазливи, можем да станем жертва на вредното въздействие на различните видове слънчева радиация. По тази причина качественото предпазване от слънцето е това, което се прилага всеки ден и то целогодишно.
Как да предпазваме кожата си от слънчевите лъчи правилно?
„Правилната слънцезащита включва това да се използва реално слънцезащитният продукт, който вашият дерматолог или фармацевт е препоръчал и също така – използването на широкоспектърна слънцезащита“, казва д-р Шаркова.
Препоръчително е тя да се нанася през два часа. Изключение правят случаите, когато плуваме или се потим интензивно – тогава продуктът трябва да се нанесе непосредствено след подсушаване на кожата с хавлия дори и да не е изминало препоръчителното време.
В препоръките влизат и количеството и честотата на нанасяне на защитната формула
„Препоръчва се между 30 или 15 минути минимум преди излагане на слънце ние да сме нанесли около 30 мл. Аз винаги напомням на пациентите да нанасят слънцезащита в зоните, които често забравят, като например ушите“, съветва д-р Шаркова.
Ушните миди са една от областите, за които е характерна изключително честа поява на кожен рак. Слънцезащита трябва да се нанася и върху зоните по главата, в които се наблюдава оплешивяване. Важно е да предпазваме и устните си, като за целта вече съществуват балсами, съдържащи слънцезащитен фактор.
Още ценни съвети за грижата за кожата от Д-р Ирина Шаркова, вижте във видеото.
Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!