Дълго време ни се казваше, че наднорменото тегло е резултат от липса на самоконтрол и постоянство. Но истината се оказва далеч по-сложна. 

Според новите научни разбирания затлъстяването включва и фактори като генетика, хормони и метаболизъм, които не можем да контролираме единствено с диета, упражнения и психо-емоционална устойчивост. А ето и 3 оптимистични научни факта за отслабването: 

  • Само 5% намаление на телесното тегло понижава риска от диабет тип 2, подобрява кръвното налягане и намалява възпалителните процеси.
  • Мускулите ускоряват метаболизма – колкото повече мускулна маса имаме, толкова повече калории изгаряме дори в покой. 
  • Организмът ни обича баланса, а не глада. В тялото ни има повече от 39 трилиона бактерии – повече, отколкото човешки клетки. Днес науката разкрива, че микробиомът е ключът към здравословния живот, а правилните хранене и грижа могат да го укрепят. 

Как храната се отразява върху организма ни? 

Д-р Изабела Уенц е специалист, доказал в практиката, че храненето може да окаже лечебно въздействие върху организма. Освен избора на конкретни храни, тя често коментира и начина, по който ги приемаме. 

„Нужно е да се храним в много спокойно състояние. Това е много полезно за производството на стомашни киселини, така че да извлечем нутриентите като желязо от храната и да разградим правилно всичко. Трябва да дъвчем добре“, казва тя. 

Препоръчителното количеството приета храна, се определя от индивидуалните нужди на всеки човек. Някои хора се хранят по-често, за да поддържат нивата на кръвната захар равномерни, а други имат нужда от малък прозорец между храненията, за да оставят тялото си да преработи добре приетата храна. 

Колко полезни са ферментиралите храни? 

„Ферментиралите храни могат да бъдат много полезни, особено при лечение на щитовидната жлеза. Някои хора могат да имат хистаминова непоносимост. Това често се предизвиква вследствие на нарушение в микробиома.

Понякога това е инфекция с Helicobacter Pylori, понякога може да е протозойна инфекция, а понякога може да е свързано с Candida или излагане на мухъл, което на практика запълва нашето „хистаминово ведро“. В резултат на това то може да прелее, така че дори малко количество ферментирали храни да ни накара да се почувстваме по-зле“, обяснява Изабела Уенц. 

„Това не означава, че ферментиралите храни са вредни – по-скоро въпросът е как да балансираме правилно микробиома си, за да не реагираме негативно“, убедена е тя. 

Каква е връзката между стреса, имунитета и храносмилателния тракт? 

Не бива да пропускаме и стреса. Той категорично отслабва нашата защита, ставаме по-уязвими към инфекции, които се установяват в храносмилателния тракт, започват да предизвикват възпаление и нарушават абсорбцията на хранителни вещества. 

В резултат на това човек развива недостиг на важни хранителни вещества, а тъй като червата са силно свързани с имунната система, може да се стигне и до дисбаланс в имунния отговор. 

Вижте повече във видеото.

Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!