На 18 април отбелязваме Европейския ден на правата на пациента, По този повод се потапяме в една от най-важните теми за съвременното здравеопазване, а именно: как да поставим пациента в центъра на грижата и да осигурим достъп до качествени медицински услуги за всеки? 

Едва 10% от пациентите разбират напълно информацията, която им се предоставя от лекарите, а 25% от хората се отказват от лечение или не следват медицински препоръки просто защото не са били информирани достатъчно добре. 

Как да си погрижим за здравето си по осъзнат и градивен начин? 

„Един от най-важните фактори за нашето добро здраве и самочувствие е здравната култура и здравната информираност“, убедена е проф. Жени Стайкова. „Важно е да се информираме от сигурни източници“, допълва д-р Мирослав Ненков.

Съществуват две крайности, в капана на които пациентът често може да попадне – на свръхдиагностиката и на отказа от профилактични дейности, продиктуван от страх. 

 

По думите на експертите голяма част от заболяванията могат да бъдат открити в начален стадий, когато все още са напълно лечими, за което допринася профилактиката. От ключово значение е ранното възпитаване на отговорно отношение към здравето у младите хора. 

Имаме ли право да откажем провеждането на лечение? 

Пациентът има право да носи отговорност за тялото си, да взема самостоятелни решения за него и да откаже провеждането на лечение. „Хората могат да правят каквото искат със своето тяло. Един-единствен вариант има лекарите да се намесят без разрешение и това е при директна остра заплаха за живота“, заявява д-р Ненков. 

Състоянието на пациента трябва да му бъде обяснено детайлно, но той не бива да бъде притискан или убеждаван в това какво решение трябва да вземе. „Дали човек ще се предаде, или ще се бори – това си е негово решение. Здравето е наша собствена отговорност“, казва д-р Ненков. 

Вижте цялото интервю с проф. д-р Жени Стайкова, дмн и д-р Мирослав Ненков във видеото. 

Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!