Близо 179 млн. европейци живеят с мозъчно заболяване, като прогнозите сочат, че всеки трети човек ще страда от неврологично или психично разстройство в определен момент от живота си. Тези тревожни данни на Европейската комисия разкриват мащабите на една от най-сериозните здравни заплахи за континента.

В България картината е също толкова притеснителна. Заболеваемостта от болести на мозъка през 2022 година надхвърля 1 270 000 случая, а свързаната с тях смъртност достига над 33 000 души годишно. Най-голяма тежест върху обществото оказват инсултът, неврологичните и психичните разстройства.

Световният ден на мозъка, отбелязван на 22 юли, носи девиза „Здравето на мозъка във всички възрасти“, подчертавайки важността от грижа за мозъчното здраве през целия живот.

Надежда за промяна до 2030 година

Въпреки мрачната статистика, има светлина в тунела. Анализи на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ показват, че при прилагане на правилните политики до 2030 година България може да постигне впечатляващи резултати:

Снимка: Canva

  • Броят на засегнатите от мозъчни и психични заболявания може да се намали с до 100 000 души чрез иновации и подобрен достъп до лечение.
  • Годишното бреме може да се редуцира с 15%, което означава хиляди спасени години активен живот.
  • Икономиката може да спести до 600 млн. евро годишно от директни и индиректни разходи.

Депресията - тихата епидемия

Сред най-разпространените мозъчни заболявания е депресията, засягаща над 264 млн. души по света. Тежките й форми съкращават живота с около 10 години, факт който подчертава критичната необходимост от ранна диагностика и лечение.

 

 

Болестта на Алцхаймер и другите форми на деменция също показват тревожна тенденция. От десето място по смъртност в Европа през 2000 година, те вече заемат четвъртото място. Около 10,5 млн. европейци живеят с деменция, като се очаква броят им да достигне 18,7 млн. до 2050 година.

Болестта на Паркинсон, засягаща 6,2 млн. души глобално, също показва рязък ръст. Прогнозите сочат, че до 2040 година засегнатите ще достигнат близо 13 млн. души.

Финансовото бреме

Икономическото въздействие е огромно. В Европа преките и непреките разходи, свързани с мозъчните заболявания, възлизат на 800 милиарда евро годишно - сума, която далеч надхвърля разходите за сърдечносъдови заболявания, рак и диабет взети заедно.

Снимка: Canva

„Мозъчните заболявания оказват огромно влияние не само върху живота на пациентите и техните семейства, но и върху икономиката и социалната структура на обществото. За съжаление, темата остава на заден план в обществените приоритети“, коментира чл.-кор. проф. д-р Николай Габровски, председател на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“.

В отговор на критичната ситуация, през октомври фондацията ще организира форум с участието на водещи експерти по неврохирургия, неврология и психиатрия. Целта е да се разработи Национален план за мозъчно здраве, като дългосрочна визия за последователна политика и по-ефективни грижи.

 

 

Въпросът е дали България ще използва шанса си да стане пример за ефективно управление на мозъчните заболявания или ще продължи да губи хиляди човешки животи и милиарди левове годишно.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.