Глобалният проблем с наднорменото тегло и затлъстяването за съжаление нарежда България на високото шесто място в Европейския съюз на хора със затлъстяване. Около 25% от българите страдат от първа степен на затлъстяване, а при 40% индексът на телесната маса е по-висок от здравословния. Стряскащите 49% от населението е с наднормено тегло от над пет години...

Тези данни обяви ендокринологът доц. Явор Асьов в „Тази сутрин“ по bTV, цитирайки представително проучване на социологическа агенция „Тренд“. Изказването му бе по повод стартът на кампанията „Първата крачка към твоето здраве“ - част от социалната програма на bTV Media Group „Добрият пример“, в която ще се включат лица на телевизията, различни предавания и радио групата.

Кампанията цели да вдъхнови зрителите да направят малки, но важни стъпки в позитивна посока относно своето здраве и здравословни навици на живот.

 

 

За жалост наднорменото тегло не е просто козметичен дефект, а реална заплаха за здравето - поради него рискът от инфаркт, инсулт, диабет тип 2, повечето видове рак и преждевременна смърт се увеличават няколко пъти. Освен това, хората със затлъстяване често не могат да свалят наднормено тегло само благодарение на своята воля. Само един на десет души успява!

Някои хора използват модерни лекарства, за да се отърват от излишните мазнини, докато други не могат без бариатрична хирургия.

Какво според лекарите е наднормено тегло и какво е затлъстяване?

Наднорменото тегло е състояние, при което телесното тегло е по-високо от средната допустима норма, но това не е съпроводено със сериозни здравословни проблеми.

Затлъстяването обаче е заболяване, което се свързва не толкова с наднорменото тегло, колкото с метаболитни нарушения. Хората със затлъстяване имат повишен риск от развитие на проблеми със сърцето, кръвоносните съдове, костите и ставите, репродуктивната функция е потисната и всички системи на тялото страдат.

Снимка: btvnovinite.bg

Лекарите определят наднорменото тегло и затлъстяването въз основа на показателя Индекс на телесна маса (ИТМ). Той показва в какво съотношение са вашите тегло и ръст. Индексът се изчислява по следната формула:

ИТМ = телесно тегло (в kg) / височина (в m)²

Въз основа на стойностите на индекса се установяват следните категории:

-Нормално тегло (ИТМ 18,5 – 24.99) - Смята се, че този показател съответства на нормата. Рискът от развитие на заболявания, свързани с наднорменото тегло, е минимален.

-Наднормено тегло (ИТМ 25 – 29.99) - В този случай човекът е с наднормено тегло, но не и със силно затлъстяване. На този етап вече се увеличава рискът от заболявания, свързани с наднорменото тегло, като артериална хипертония и диабет тип 2.

-Затлъстяване I степен (ИТМ 30 – 34.9) - това са голяма част от случаите на затлъстяване, които се дължат на излишък от калории, т.е на неправилно хранене с висок енергиен внос и на заседнал начин на живот, с недостатъчно физическа активност.

-Затлъстяване II степен (ИТМ 35 – 39.9) - то е следствие на друга причина, като например ендокринно или друго заболяване.

-Затлъстяване III степен (ИТМ Над 40) (високостепенно затлъстяване) - При високостепенното затлъстяване индексът на телесната маса е по-голям от 40. В този случай може да се прибегне до лечението му чрез бариатрична хирургия. 

 

 

Тази процедура се прилага и при наличие на тежки придружаващи заболявания като сънна апнея, диабет, артериална хипертония, при предстояща инвитро процедура, а също и при чакащи за трансплантация на орган пациенти. Голяма част от пациентите с наднормено тегло успяват между година – година и половина да достигнат своето оптимално тегло.

Същността на бариатричната хирургия се състои в намаляване на обема на стомаха до 100-150 мл. По този начин пациентите задоволяват апетита си много бързо и с много малко количество храна.

Снимка: istockphoto.com

Важно: Трябва да се има предвид, че индексът не отчита индивидуалните особености при всеки човек, както и разпределението на телесните мазнини.

Защото един културист с тегло 100 кг ще попадне в категорията на хората със затлъстяване, въпреки че има много малко количество мастен слой. А именно мазнините са това, което има отрицателно въздействие върху здравето.

Индексът помага да се оцени рискът от развитие на здравословни проблеми при повечето нетрениращи (или слабо трениращи) хора; Спортистите трябва да използват други показатели.

Какво е бариатрия и как помага при затлъстяване?

Бариатричната хирургия е съвкупност от хирургически методи за лечение на болестното затлъстяване. А това са:

  • Хора с индекс на телесна маса (ИТМ) от 40 или повече, които имат сериозно затлъстяване.
  • Тези, които имат индекс на телесна маса между 35 - 39,9, но също така имат опасно заболяване, свързано с теглото, като диабет тип 2, хипертония и сънна апнея;

Бариатричната хирургия се извършва с цел намаляване обема на стомаха. Методът на извършване е лапароскопски чрез малки разрези и по този начин на пациента се осигурява по-висок комфортен възстановителен период, по-малко болка и по-нисък риск в сравнение с отворената операция.

 

 

Освен това бариатричните операции променят определени метаболитни процеси – например, след операция, производството на хормона на глада (грелин) намалява, количеството консумирана храна и усвояването на хранителни вещества намалява. Заедно това допринася за значителна загуба на тегло.

Как лекарите определят подходящия метод за сваляне на излишните килограми?

Лекарствата помагат за контролиране на апетита и нивата на кръвната захар, което ги прави ефективни за отслабване, НО САМО в определени случаи. Подходящи са за хора с наднормено тегло (ИТМ 27 – 34.9) и с метаболитни нарушения като предиабет или диабет тип 2.

Такива лекарства са ефективни за отслабване (като ви позволяват да губите до 10-15% от телесното тегло на годишна база) и контролират метаболитни нарушения. Те обаче трябва да се приемат дълго време и след спиране на курса на лечение теглото често се връща!

Бариатричната хирургия се използва в случаи на тежко затлъстяване или когато консервативното лечение не дава резултати. Бариатрията обаче не е магическо хапче; то ще помогне само ако човек е мотивиран да направи дългосрочни промени в начина си на живот.

За да се избере подходящ метод за лечение на затлъстяването, се изчислява ИТМ, измерва се обиколката на талията и се проверява наличието на съпътстващи заболявания и метаболитни нарушения. Също така е важно да се проследи как човекът вече е опитал да отслабне, какви методи е използвал и колко ефективни са били.

 

 

Всеки случай е уникален и изборът на метод на лечение зависи от комбинация от фактори. Например, ако затлъстяването е причинено от хормонални нарушения (хипотиреоидизъм, синдром на Кушинг), те първо се коригират;

При сравнително по-млади пациенти (под 30-годишна възраст) се предпочитат медицински методи, които избягват оперативната намеса, докато при пациенти с тежко затлъстяване и висок риск за живота операцията може да бъде единственият начин за спасяване на здравето.

Ефектът от операцията остава ли завинаги? Как трябва да променя начина си на живот след операция?

Ефектите от бариатричната хирургия могат да бъдат дълготрайни, но за да се случи това, пациентът ТРЯБВА да промени и начина си на живот.

След операцията стомахът значително намалява по обем, така че човекът започва да приема по-малко храна. За да сте сигурни, че резултатът е устойчив във времето, е важно да преминете към частично хранене с малки порции, да избягвате преяждането и да се откажете от храни с високо съдържание на калории: сладкиши, газирани напитки, фаст фууд и т.н. Принципите на здравословното хранене трябва да станат част от ежедневието ви.

Освен това, поради намаляването на количеството консумирана храна и нейното усвояване, ще е необходим допълнителен прием на витамини. През първата година (3, 6, 12 месеца) след операцията пациентите се подлагат на изследвания и прегледи и на базата на резултатите се коригира какво и в какви дози да се приема.

Физическата активност също играе ключова роля. Дори умерените упражнения, като ходене или плуване, могат да помогнат за засилване на метаболизма ви, подобряване на цялостното ви здраве и поддържане на загубеното тегло.

Понякога след бариатрична операция се налага да потърсите помощ от пластичен хирург. Такива въпроси също се решават строго индивидуално.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист!