Хирурзи в Калифорния постигнаха забележителен пробив, като извършиха първата в света успешна трансплантация на пикочен мехур.
Пациентът, 41-годишният Оскар Ларайнсар, баща на четири деца, вече не се нуждае от диализа благодарение на новаторската процедура, която може да промени подхода към лечението на тежки урологични заболявания.
Операцията е осъществена от екип специалисти от Университета на Южна Калифорния и Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA), след години на проучвания и подготовка.
Процедурата е включва трансплантация на бъбрек и на пикочен мехур от човешки донор, нещо което досега не е постигано успешно, съобщава The Guardian.
Повратен момент за пациентите без функциониращ пикочен мехур
Преди операцията, Ларайнсар е живee без пикочен мехур и бъбреци в резултат на агресивно лечение на рак и напреднало бъбречно заболяване. Това го поставя в зависимост от диализа, която сериозно е влошава качеството му на живот.
„Тази операция е исторически момент в медицината и може да промени из основи лечението на пациенти със силно симптоматични, нефункциониращи пикочни мехури,“ заяви д-р Индербир Гил, ръководител на Института по урология към Университета на Южна Калифорния и един от хирурзите, извършили операцията. „За първи път можем да добавим пикочния мехур към списъка на органите, които могат успешно да бъдат трансплантирани.“
Досега пациентите без пикочен мехур често разчитат на хирургично оформени заместители, създадени от част от червата. Макар и ефективни до известна степен, тези методи често водят до усложнения, включително инфекции, стомашно-чревни проблеми и хроничен дискомфорт.
Дългогодишна подготовка и научен напредък
Процедурата е резултат от над четири години подготовка, посветени на разработване на подходяща хирургична техника и оценка на рисковете. Водещ хирург в екипа от UCLA е д-р Нима Насири, който подчертава значимостта на тази стъпка:
„За подходящо подбрани пациенти е вълнуващо, че можем да предложим нова потенциална възможност. Става дума не просто за подобряване на живота, а в много случаи става въпрос за спасяването му.“
Макар операцията да е успешна, пред екипа остават редица въпроси. Не е ясно как новият пикочен мехур ще функционира в дългосрочен план, както и колко време пациентът ще трябва да приема имуносупресивни лекарства, за да предотврати отхвърляне на органа.
Начало на клинични изпитвания
След операцията, извършена в началото на май, възстановяването на Ларайнсар протича добре. Лекарите са предпазливо оптимистични, но подчертават, че наблюдението ще продължи дългосрочно.
Този първи случай е само началото на по-мащабна програма. Клинични изпитвания в UCLA Health вече са в ход, с цел да се изследват потенциалните рискове и ползи при различни типове пациенти.
Целта е трансплантацията на пикочен мехур да се превърне в стандартизирана и достъпна процедура за хора, страдащи от изтощителни заболявания на уринарната система.
Етични и научни перспективи
Успехът на операцията предизвиква не само медицински, но и етични дискусии. Какви ще са критериите за подбор на пациенти? Колко дълго ще се налага имуносупресия и какви ще са дългосрочните ефекти? Отговорите на тези въпроси ще дойдат с времето и опита, който ще се натрупа в бъдещи случаи.
Този успех е изключителен пример за това как науката и медицината могат да дадат нов шанс за живот .
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.