И през 2025 година пациентите с онкологични заболявания в България ще продължат да заплащат биомаркерната диагностика със собствени средства. 

България е единствената държава в Европейския съюз, в която молекулярната диагностика на туморите (биомаркерната диагностика) не се покрива с публични средства.

Пациентите с онкологични заболявания продължават да заплащат сами изследванията, които се използват за определяне на най-подходящото лечение с таргетни или имунотерапии. В някои случаи разходите за тези тестове се покриват частично чрез програми на фармацевтични компании, като това се отнася само за ограничен брой мутации и туморни видове.

Съгласно действащото законодателство, и през 2025 година биомаркерната диагностика няма да бъде заплащана от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Въпреки включените текстове в бюджета на НЗОК за 2025 г., които предвиждат възможност за закупуване на медицински изделия за биомаркерна диагностика в болничната помощ, към 31 март 2025 г. няма подадени заявления за включване на такива изделия в съответния списък по Закона за медицинските изделия.

Пациентски и граждански организации, сред които Сдружение за развитие на българското здравеопазване, фондация „Нана Гладуиш – Една от 8“, сдружение „Българска асоциация за закрила на пациентите“ и сдружение „Общност МОСТОВЕ“, изразиха становище до здравните институции, в което посочват, че този вид диагностика трябва да бъде разглеждана и финансирана като медицинска диагностична дейност, а не като доставка на медицински изделия.

В становището е представена и аргументация за необходимостта биомаркерната диагностика да бъде остойностена като комплексна услуга, включваща дейността на медицински специалисти и необходимите лабораторни стъпки.

Законодателна рамка

През 2024 година Народното събрание прие текст в Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г., според който касата ще закупува медицински изделия за биомаркерна диагностика, прилагани в болничната помощ (чл. 1, ал. 2, т. 1.1.3.6.1). Съгласно § 15. (2) от закона, тези изделия следва да бъдат включени в списъка по чл. 30а от Закона за медицинските изделия. Едва след това НЗОК има право да изготви спецификация и да проведе договаряне с производители или търговци на едро.

Снимка: Canva

Към момента на обнародването на закона, нито едно изделие за биомаркерна диагностика не е регистрирано и включено в този списък.

Съгласно чл. 25А, ал. 2 на Наредба № 7 от 31 март 2021 г., заявления за включване в списъка могат да се подават до 31 март на съответната година. Към 31 март 2025 г. не е подадено заявление за включване на медицински изделия за биомаркерна диагностика.

Данни за онкологичната заболеваемост и смъртност

Според доклада на Европейския регистър на неравенствата по отношение на рака (ECIR) за 2025 г., България е една от двете държави в ЕС, където смъртността от рак се е увеличила през последното десетилетие.

При мъжете е отчетено увеличение от 2%, а при жените с 1%. В държавите със сходно на България икономическо положение смъртността е намаляла с 12% при мъжете и с 7% при жените, а в ЕС съответно с 16% и 9%, съобщават от Центърът за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ). 

В доклада е посочено, че достъпът до биомаркерна диагностика е един от факторите, които влияят върху резултатите при лечението на рак.

Какво е биомаркерна диагностика

Биомаркерите са молекули, които могат да се открият в телесни течности, тъкани или клетки. Те дават информация за биологичните процеси в организма и могат да служат като индикатори за нормално или патологично състояние, включително рак.

При онкологични заболявания биомаркерите могат да показват генетични мутации, нива на протеини, активност на определени гени, както и други клетъчни компоненти. Биомаркерната диагностика включва лабораторни изследвания с цел установяване на тези маркери и подпомага избора на терапия, прогноза и мониториране на лечението.

Снимка: Canva

Използването на биомаркери е свързано с персонализирана медицина, таргетни терапии, имунотерапия и други подходи, базирани на индивидуалните характеристики на тумора. Биомаркерите се използват и в клинични изпитвания, както и за проследяване ефективността на лечението.

 

 

Пациентски организации настояват за включване на биомаркерната диагностика в обхвата на публично финансираните услуги. Българският лекарски съюз не подкрепя безплатното изследване на биомаркери. До момента НЗОК не е иницирала процес за включването им в клиничните пътеки. 

Според наличната информация, България е единствената страна в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика при рак не се покрива с публични средства.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.