Дискътираме тема, която се е превърнала в капан за милиони хора по света – йо-йо ефектът при отслабване.
Може би сте го изпитвали. Онова чувство на триумф след свалени килограми, последвано от разочарованието, когато теглото започне да се връща обратно към изходните стойности.
Науката казва: Не става дума за мързел или за слаб характер. Става дума за метаболитна адаптация, загуба на мускулна маса и биохимичен отговор на тялото към лишенията.
Как започва всичко?
Когато е на 10 години, Лъчезар Велев започва леко да напълнява. Родителите му веднага взимат мерки. „Тренирах плуване, джудо и футбол“, казва Лъчезар. Тренира дълги години, изглежда и се чувства добре.
Какво се случва после?
След това семейството му се мести в САЩ. През първата си година там, той не предприема драстични промени в начина си на живот. С времето обаче започва да наблюдава постепенно увеличение на телесната си маса.
Порциите и продуктите там сякаш са по-големи, а храната е дори още по-преработена и пълна с различни вещества. Така постепенно и с периодични прибирания в България Лъчезар стига от 74 до 124 килограма в рамките на 11 години. А максимумът, който е достигал, възлиза на 140 килограма.
Можем ли да овладеем наднорменото тегло?
Опитвал се е да печели битката с килограмите множество пъти и по най-различни начини. Изпробвал е всякакви силно рестриктивни диети и режими.
За съжаление, без особен успех в дългосрочен план въпреки някои краткосрочни победи. Често едно подхлъзване води до следващо такова. Емоционалното хранене вследствие на стреса от ежедневието също е лош съветник.
„Ти се мразиш самия себе си, защото си поставяш цели, не успяваш да ги постигнеш и съответно твоето мнение за самия теб пада и това започва да рефлектира във всяка една сфера от живота ти“, казва Лючезар Велев.
Затова е важно да се осъзнае, че емоционалното хранене е вид зависимост и да се потърси подкрепа в борбата с нея.
Разбирайки това, Лъчезар предприема стъпки в тази посока. Работи върху вътрешния си свят, внася умереност в храненето си и започва да спортува активно минимум 3 пъти в седмицата с помощта на своя приятел и треньор Михаил Мусо̀в.
Поставили са дългосрочна цел и вървят към нея без допълнителен стрес за бързи резултати, защото това желание често спъва прогреса във всеки аспект.
Гледайте видеото, за да разберете повече по темата.
Не пропускайте втората част от историята на Димитър Асенов. В неделя, 11:30 ч., само по bTV!