Съвместното здравословно поведение между стопаните и техните домашни любимци е изключително важно.

Споделените навици като физическа активност и контрол върху храненето могат да имат положително въздействие върху здравето и на двете страни. Да разбираме своите и нуждите на домашния любимец, е ключово за общото ни благосъстояние, но все пак – отговорността носи стопанинът. 

Срещаме ви с д-р Йоан Славчев. По професия е ветеринарен лекар, а призванието му никога не е било поставяно под въпрос. От малък спасява всякакви животни и се грижи за тях с огромна обич. Домът му и до днес е пълен с животни с два и четири крака и с опашки, нокти, крила и муцунки. 

Как да се погрижим за комфорта на своя домашен любимец?

 „България е водеща по брой изоставени домашни любимци, което се отразява и в броя на безстопанствените кучета и котки, които често виждаме по улиците и по малките населени места“, казва д-р Йоан Славчев. 

Сред най-важните аспекти при взимането на домашен любимец е пространството, което му осигуряваме.

„Отглеждането на животните в апартамент или в къща има различни плюсове и минуси. За едно куче винаги е плюс да има опцията да излиза на двор, да тича по двора, да се ангажира, да е на чист въздух“, казва д-р Славчев. Но според него кучето не трябва да бъде оставяно на двора непрекъснато, тъй като то е социално животно и има нужда от контакт със стопанина си.

Кастрацията е част от доброто отглеждане. Прави се при зайчета, морски свинчета и най-вече кучета и котки, разбира се. Мит е, че животното трябва да роди, за да бъде по-здраво.

Как да заздравим връзката си с домашния си любимец?

Следващите етапи в процеса по изграждане на един завършен питомец са общуването, движението и дресировката. Можем да проведем такъв тренинг на животните и сами, ако положим достатъчно усилия, за да се информираме качествено. 

В тази връзка, удрянето на животните, било то с предмет или с ръка, е абсолютно нежелателен акт и по-скоро ще има негативни ефекти, защото най-често животните не могат да свържат такова наказание с конкретна извършена от тях постъпка. Ясни команди, позитивен тон, лакомства, ласка и ясно демонстриране на йерархичност по здравословен начин. 

Всичко това помага изключително много. Границите, като недопускане на кучето в нашето легло, намаляват риска от проблемно поведение на по-късен етап, когато то бива оставено само̀ през деня например. 

Гледайте видеото, за да разберете повече по темата. 

Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!