Ваксината срещу папилома вирус: Търсят средства за разширяване на безплатната програма
Това би могло да се случи от догодина
Кристина Налбантова
Кристина Налбантова
 

Програмата за безплатна ваксинация срещу човешки папилома вирус да се разшири, обмислят от здравното министерство.

Това би могло да се случи от догодина, ако идеята получи финансиране с бюджета за 2025 г.

В момента у нас ваксината е безплатна само за момичета между 10 и 14 ненавършени години. И при тази възрастова група обаче покритието е изключително ниско – за миналата година са обхванати едва процент и половина от тях.

Желаещите да се ваксинират, които не попадат в тази възрастова група, трябва да си я платят – а цената е над 250 лева за доза.

Димитрина е майка на две деца. Имунизира и двете срещу човешки папилома вирус. Първо момичето, а след това - и момчето.

„Това е важно за тяхното здраве. Този вирус причинява рак на маточната шийка, в случая за момичета, но и за момчета“, казва Димитрина.

Ваксината за дъщеря ѝ е безплатна. Но за сина ѝ - не.

„Бяха две вноски, към 300 и нещо беше на ваксина. Аз не знам защо държавата разделя децата на момичета и момчета“, добавя тя.

Счита се, че един от 25 случая на рак са в следствие от инфекция с човешкия папилома вирус - той може да доведе до онкологично заболяване на половите органи, на устната кухина, на гърлото.

„Почти всички органи могат да се разболеят и засегнат от човешкия папилома вирус. Това е заболяване, което се предава по полов път. Осем от десет души са се срещали с него. И няма никаква логика да ваксинираме половината популация“, казва още Димитрина.

Според д-р Даскалова всички държави в Европа имат по-добро покритие от това в България.

„Примерно Великобритания - над 86%, а Австралия и Нова Зеландия правят чудо - имат добре работеща програма, която показва слабо разпространение на вируса. И имат една прекрасна прогноза, че 2060-та година това ще бъде рядко заболяване“, разказва д-р Даскалова.

Лекарят се надява, че догодина безплатно ще могат да се ваксинират повече желаещи.

„Всичко това зависи и от финансирането, като сме предвидили в бюджета за следващите години да има по-високо финансиране. През последните месеци се отчита ръст в интереса на родителите да имунизират своите момичета - имаме 60% повече имунизирани“, обяснява д-р Кремена Пармакова.

Точните параметри на програмата още се обсъждат.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK