Сигурно всички са чували по новините, че при пожар жертвите не са изгорели, а са загинали от задушаване. Това обикновено се случва преди пламъците да са стигнали до тях.
Човешкият мозък е изключително чувствителен на кислороден глад и няколко минути са достатъчни за фаталния завършек, категорични са спешните медици. И допълват, че дори човек да успее да се измъкне от огнения капан, той далеч не е извън опасност.
Попадането в зоната на пожар, носи своите здравни рискове, като някои от тях са отложени във времето и макар и застрашаващи живота, може да не се проявят веднага. Това налага и по-продължителното проследяване на такива пациенти. Защото отравянето с въглероден оксид не е нещо, което може да се подмине с лека ръка.
Въглеродният оксид е продукт на непълното горене на веществата и се образува в големи количества при всеки пожар, както и при горене на почти всички полимери – пластмаси и т.н. Отравянето с него има водещо място при инхалационните интоксикации.
Проявите може да се дължат както на остро отравяне, така и на бавно такова – например при включен автомобил в закрито пространство. При пожар на открито също е възможно да настъпи интоксикация, тъй като при липса на достатъчно вятър, въглеродният оксид се задържа във високи концентрации във въздуха, обясняват още специалистите.
Леката форма на задушаване с дим се характеризира с главоболие, световъртеж, шум в ушите, болки по тялото. Добрата новина е, че човек не губи съзнание, а оплакванията преминават за 2-4 дни. Средно тежка е формата, когато пострадалият е загубил съзнание за период от 2 до 4 часа, но след това – при изнасянето на чист въздух, се е свестил от само себе си. И при тази форма все още няма опасни последици.
Проблемите се появяват при тежката интоксикация, когато пострадалият е прекарал няколко дни в кома, когато е претърпял мозъчни кръвоизливи, водещи до парези на крайниците. Възможно е такъв човек да е пострадал и от инфарктоподобни промени в миокарда на сърцето, поради тежката хипоксия.
Част от тези пациенти развиват остри психози при излизане от кома, обясняват още специалистите. И допълват, че има и „светкавична” форма на задушаване, която води до смърт след няколко минути престой в силно задимена среда.
Първото нещо, което трябва да се направи, е да се осигури чист въздух на пострадалия. Ако той е загубил съзнание, най-добре би било да се приложи асистирана вентилация или хипербарен кислород. Това обаче се преценява от медицинския екип, който е пристигнал на мястото на инцидента. При средните и тежки форми на отравяне ефективна мярка може да бъде и кръвопреливането, което ще внесе т.нар. свободен хемоглобин.
Ако по време на пожара човек е вдишал сажди, бронхите могат да реагират с оток. Той не се появява веднага, а след 24-36 часа. За съжаление появата на задух в условията на белодробен оток може да доведе до смърт. Ето защо пациент, който е вдишал дим при пожар, трябва да е под постоянно медицинско наблюдение. Само така могат да бъдат взети спешни мерки при първите признаци на задушаване.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.