Краткотрайният стрес е част от нашето ежедневие и организмът се справя с него без проблем. Когато обаче той стане хроничен, т.е. продължи твърде дълго, може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Ето защо специалистите ни обръщат внимание на това как да го идентифицираме и какви медицински последици може да има върху организма. Също така те дават и ценни съвети за справяне със стреса, включително и какви лекарства е добре да се приемат, ако той се задържи по-дълго от очакваното.
КАКВО Е ХРОНИЧЕН СТРЕС?
Стресът е биологичен отговор на организма спрямо дадена ситуация. Той кара тялото да отделя хормони като кортизол и адреналин. Те помагат на човека да преодолее кризата. Тялото му реагира с увеличаване на сърдечната честота и дишането. А човек става по-бдителен от всякога, т.е. сетивата му се изострят, твърдят медиците.
Много фактори могат да доведат до стрес, включително някои психологични проблеми, крайни срокове за изпълнението на дадена работа, изпити, спортни състезания и т.н. Физическите ефекти на силното напрежение обикновено не продължават дълго. Въпреки това някои хора се намират в почти постоянно състояние на повишена бдителност и свръхчувствителност. Именно това е хроничен стрес, категорични са специалистите.
КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ, ВОДЕЩИ ДО НЕГО?
Най-често до хроничен стрес водят служебните задължения – на работното място човек е изправен пред крайни срокове и недружелюбни шефове и колеги. Сред останалите причини са финансовите затруднения, трудностите във взаимоотношенията с околните и т.н.
Макар човек да не го усеща, хроничният стрес оказва сериозен натиск върху тялото му, и то за опасно дълъг период от време. Това може да предизвика редица симптоми и да увеличи риска от развитието на някои заболявания.
КАК ДА РАЗБЕРЕМ, ЧЕ СМЕ СТРЕСИРАНИ?
Хроничното напрежение засяга цялото тяло, което реагира с някои физически и психологически симптоми. Те могат да направят ежедневието на човек наистина непоносимо и тежко. Разбира се, видът и тежестта на симптомите варират значително в зависимост от индивидуалната емоционалност на всеки човек и възможността му да е гъвкав в кризисни ситуации.
Признаците и симптомите на хроничния стрес могат да включват раздразнителност, умора, главоболие, невъзможност за концентрация, разсеяност, нервност, дезорганизираност, безсъние, проблеми с храносмилането, разстройства в апетита (непрекъснат глад или нежелание за консумация на храна), чувство за безпомощност, ниско самочувствие, загуба на сексуално желание, чести инфекции и заболявания.
КАКВИ СА ПОСЛЕДИЦИТЕ ЗА ЗДРАВЕТО?
Дългите периоди на хроничен стрес могат да допринесат за развитието на редица физически и психични разстройства, включително сърдечно заболяване, високо кръвно налягане, диабет тип 2, рязко напълняване, отслабване на имунната система, сексуална дисфункция, стомашно-чревни нарушения, кожно раздразнение, чести респираторни инфекции, автоимунни заболявания, безсъние, депресия, тревожни разстройства, посттравматично стресово разстройство и т.н.
КАК ДА УПРАВЛЯВАМЕ НАПРЕЖЕНИЕТО?
Хроничният стрес може да изглежда непоносим и хората са неспособни да си възвърнат контрола над живота. Въпреки това има редица стратегии, които могат да помогнат за намаляване на нивата на стрес и подобряване на състоянието. Някои от тях включват:
- Разбиране на признаците и симптомите – тези индикации могат да варират, но ако човек е в състояние да ги разпознае, ще може да ги управлява по-лесно и по-добре.
- Обсъждане на проблемите с приятелите и семейството. Те могат да осигурят емоционална подкрепа и мотивация за справяне с предизвикателствата.
- Идентифициране на факторите, водещи до хроничен стрес. Те не винаги могат да се избегнат. Въпреки това приемането и разбирането им би могло да помогне на човек да си разработи собствена стратегия за справяне с ежедневното напрежение.
- Редовно спортуване. Физическата активност увеличава производството на ендорфини. Това са химикали, които повишават настроението и намаляват стреса. Упражненията могат да включват ходене пеша, колоездене, бягане или някакъв друг вид спорт.
- Практикуването на техники за медитация. Хората, които практикуват дихателни упражнения и успяват да се вглъбят в себе си, успешно овладяват емоциите и тялото си. Изследванията показват, че йогата и медитацията могат да премахват стреса, тревожността, безпокойството и депресията.
- Подобряване качеството на съня. Прекалено малкото сън или неговото лошо качество увеличава допълнително напрежението. Ето защо човек трябва да се опита да си осигури поне 7 часа спокоен сън всяка нощ и да управлява по-успешно времето на заспиване и събуждане.
Желателно е да се избягват употребата на кофеин, шоколад, пикантни храни и интензивни физически занимания в часовете преди сън. Но за сметка на това човек може да наблегне на приятната музика, на четенето на книга, на вземането на топла вана или на медитирането.
ИМА ЛИ НЯКАКВО ЛЕЧЕНИЕ?
Ако различните техники и стратегии за справяне със стреса не помагат, човек трябва да се обърне към специалист за съвет и подкрепа. Лекарят може да препоръча някакъв друг тип психологическа терапия – като когнитивно-поведенческата терапия например. Една от установените й цели е да помогне на хората да се справят с хроничния стрес. По време на сесиите терапевтът работи с пациента, за да му даде възможност да модифицира поведението, мислите и чувствата си така, че да се справи със стресовите фактори.
Когнитивно-поведенческата терапия може също така да помогне на човек да разработи инструменти и механизми за справяне със стреса. Понякога лекарят препоръчва и медикаменти за справяне с някои от симптомите на хроничния стрес. Например, те могат да предпишат антидепресанти за лечение на тревожност, нервност или депресия. На хора, страдащи от безсъние, лекарите могат да предпишат и някакви леки успокоителни.
КОГА ДА ОТИДЕМ НА ЛЕКАР?
Не се опитвайте да се справите сами с хроничния стрес, съветват специалистите. Ако стратегиите за самопомощ не сработят, лекарят може да осигури подкрепа и съвети относно възможностите за справяне с него. Той може също така да насочи човек към по-специализирани медицински услуги, като например консултация с психолог или психиатър.
Всеки, който се чувства претоварен от стрес, трябва да се срещне със специалист колкото е възможно по-скоро – особено ако му минават мисли за самоубийство или използва наркотици или алкохол, за да се справи с напрежението.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.