Мелазмата е козметично дерматологично заболяване, което засяга най-често жени в детеродна възраст – между 20-40 години. Характеризира се с нарушение на пигментацията на кожата. Това означава, че се появяват се тъмни, симетрични петна по лицето особено в областта на бузите, горната устна, челюстта и челото.

Конкретна причина за появата на това състояние е все още неясна, но по определение то е „сложно състояние“, повлияно от различни фактори като хормонални промени, слънчева светлина, генетична предразположеност, бременност и увреждане от ултравиолетови лъчи. Това значи, че за да намалите риска от него е хубаво да прилагате силна слънцезащита.

След като мелазмата стане факт обаче идва времето за бързото прилагане на ефективни методи за лечение. Един от най-новите и обещаващи подходи е приложението на вещество наречено транексамова киселина (ATX) – молекула с доказани резултати в борбата с това упорито състояние, пише испанският сайт Cuidate Plus.

Какво представлява транексамовата киселина?

Транексамовата киселина е синтетично съединение, произхождащо от аминокиселината лизин. Първоначалното ѝ предназначение е предотвратяване на прекомерно кървене при хирургически операции.

Постепенно започва да намира приложение и в дерматологията, благодарение на способността си да намалява хиперпигментацията.

Според наличните проучвания транексамовата киселина показва значителна ефективност при лечението на пигментни нарушения, правейки я перфектно средство срещу мелазма.

Снимка: iStock

Кои свойства на АТХ ни помагат в борбата с петнистата кожа?

Ефектът на транексамовата киселина се дължи на нейното многостранно действие върху основните механизми на мелазмата:

  • Потиска възпалителните процеси – ATX блокира активирането на плазминогена, който играе роля в отключването на възпалителни реакции.
  • Намаляването на възпалителните медиатори като простагландини и хормонът стимулиращ меланоцит (MSH) спомага за ограничаване на хиперпигментацията.
  • Намалява натрупването на меланин – чрез потискане на трансфера на меланин към кератиноцитите, киселината ограничава образуването на тъмни петна в засегнатите зони.
  • Притежава антиангиогенен ефект – това представлява възпрепятстване образуването на нови кръвоносни съдове, което е важно, тъй като мелазмата често се свързва с повишена васкуларизация, водеща до хронично възпаление.

Защо да се доверим на транексамовата киселина?

Транексамовата киселина се отличава със следните ключови предимства:

Доказана ефективност – редица клинични проучвания доказват, че ATX значително намалява интензивността на пигментните петна, както при самостоятелно приложение, така и в комбинация с други терапии.

Безопасност – локалното приложение на киселината е добре поносимо, с минимален риск от странични ефекти, нещо което рядко се среща при третиране на дерматологични проблеми.

Снимка: iStock

Предотвратяване на рецидивите – чрез потискане на основните механизми на мелазмата, ATX намалява вероятността за повторна поява на петната, особено ако се комбинира с редовна фотопротекция и поддържащи лечения.

Препоръки за лечение на мелазма

Въпреки обещаващите резултати, транексамовата киселина не е достатъчна, за да решите проблема напълно.

Като всяка друга форма на лечение може да не е подходяща за всички пациенти. Ето защо трябва да се внимава с употребата ѝ – особено  при хора с диагноза за коагулационни нарушения или сърдечно-съдови рискови фактори.

Освен това „ефективността ѝ зависи до голяма степен от придържането на пациента към препоръките за лечение“, обясняват още специалисти.

Снимка: iStock

Затова е от изключителна важност, за да изпитате оптимални и устойчиви резултати да прилагате следните методи на лечение:

  • Съвестно прилагайте фотозащита – „защитата от ултравиолетова радиация“ е от съществено значение за предотвратяване на обостряне на състоянието. Препоръчва се използване на широкоспектърен слънцезащитен крем с фактор 50, като той трябва да се нанася на всеки 2-3 часа.
  • Предприемайте комбинирани терапии – транексамовата киселина показва най-добри резултати, когато се комбинира с депигментиращи агенти като хидрохинон, коджикова киселина и ниацинамид.
  • Може да се подлагате и на процедури като химически пилинг и лазерни терапии, които стимулират обновяването на кожата.
  • Внимателно следете заболяването и неговото състояние – редовните прегледи при дерматолог са важни за адаптиране на лечението и предотвратяване на потенциални рецидиви.

Как се прилага транексамовата киселина?

Продуктите съдържащи АТХ са все по - често срещани, така че вече въпросът не е Как да намерим такива продукти, а Кои работят?

За да разберете кои са ефективни и допринасят наистина за видимо намаляване на обезцветяването на кожата, е хубаво да проверите съдържанието на съда, в който се съхраняват. Ако е показано, че в състава има между 2-5% АТХ, значи съществува голяма вероятност резултатите от ползването на тези химикали да е позитивен.

Снимка: iStock

Също така, тъй като локалните продукти, са насочени към намаляване на пигментацията, е важно да се проверят и поддържащи съставки. В най-добрия случай транексамовата киселина ще е съчетана с други подобряващи слънчевите петна съставки, като ниацинамид, различни форми на витамин С и изсветляващи растителни екстракти като корен от женско биле.

С други думи, за да излезете победители от борбата с мелазмата е важно да използвате подходящи продукти съдържащи транексамова киселина и да прилагате методи за грижа и защита на кожата от UV лъчите. Новото вещество допринася за дълготрайни, благоприятни ефекти, ако се прилага, както трябва.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.