„Не забравяйте да използвате конец за зъби няколко пъти седмично!“ Всеки един от нас е чувал този съвет от зъболекаря си поне веднъж след преглед. Въпреки това много хора употребяват конец рядко или игнорират тази заръка напълно, тъй като повечето от нас го намират за излишна загуба на време.
Всъщност се оказва, че почистването с конец е важно не само за денталната ни хигиена, а и за сърдечното ни здраве, пише немското онлайн издание FOCUS.
Истината е, че е достатъчно да ползвате дентален конец само веднъж седмично, за да извлечете максимума от здравните му ползи, твърди група американски учени, провели проучване по темата.
Връзката между устната хигиена и инсулта.
Добрата устна хигиена може да играе ключова роля в превенцията на сериозни сърдечносъдови заболявания. Това показва ново проучване , представено на Международната конференция за инсулти на Американската сърдечна асоциация в Лос Анджелис.
Данните сочат, че редовното използване на конец за зъби е свързано със значително по-нисък риск от инсулт и предсърдно мъждене – състояние, което често води до образуване на съсиреци в сърцето и последващи мозъчни инциденти.
Изследването проследява здравословното състояние на 6 278 души в продължение на 25 години, като участниците съобщават колко често използват конец за зъби. Анализът показва, че при хората, които поддържат добра устна хигиена с конец, рискът от исхемичен инсулт е с 22% по-нисък, а този от кардиоемболичен инсулт – с цели 44%.
Причината се крие във възпалителните процеси. Лошата устна хигиена често води до инфекции на венците, които от своя страна повишават риска от сърдечносъдови заболявания.
Конецът помага за премахването на хранителни остатъци и плака, които причиняват възпаление. Оказва се, че тази проста навика може да има сериозен ефект върху дългосрочното здраве на сърцето и мозъка.
Последствията от упоритите остатъци от храна между зъбите
Остатъците от храна, които се задържат между зъбите, могат да доведат до възпаление на венците и да предизвикат общо възпалително състояние в организма, което влияе негативно на кръвоносните съдове.
Затова конецът за зъби е от съществено значение – премахва тези остатъци, които обикновеното миенето на зъбите не винаги успява да отстрани, обяснява д-р Карън Фюри, главен невролог в болницата Rhode Island Hospital към Университета Brown.
За разлика от трите най-разпространени вида инсулт, неговото проучване не установява директна връзка между използването на конец за зъби и намаления риск от тромботичен инсулт. Причината за това е, че хората с този вид заболяване обикновено получават по-интензивно медицинско лечение, което само по себе си намалява риска, обяснява Фюри.
Освен това хората, които редовно използват конец за зъби, следват и други здравословни навици, което също може да играе роля в намаляването на опасността от инсулт, обяснява експертът. С други думи, изследването подчертава колко важна е добрата устна хигиена и насочва вниманието към факта, че тя е неразделна част от цялостното здраве.
Само конецът за зъби не е достатъчен
Устната хигиена не е достатъчна, за да поддържаме тялото си здраво. По този въпрос две мнения няма. Здравословното ни състояние е наша отговорност и за да се предпазим, колкото се може по-добре от сериозни заболявания има няколко ключови елемента, които трябва да са част от живота ни:
- Поддържане на нормално кръвно налягане и ниски нива на холестерол.
- Намаляване на наднорменото тегло.
- Редовна физическа активност.
- Балансирано хранене.
- Достатъчно сън.
Грижата за устната хигиена не се свежда само до чиста усмивка – тя може да окаже сериозно влияние върху цялостното здраве. Това показва, че дори едно толкова малко действие като почистването с конец за зъби веднъж седмично може да намали риска от сериозни здравословни проблеми.
Така че, следващия път, когато се замислите дали да използвате конец, помнете – това може да помогне не само за добра хигиена, но и за по-дълъг и здравословен живот.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.