Канго джъмпс (Kangoo Jumps) е един от най-добрите начини да се отървем бързо от излишните килограми, да оформим коремните мускули, да махнем любовните дръжки и да изваем красиви крака. Каква по-добра новина от това?!

Още повече че след няколко месеца първите топли слънчеви лъчи ще ни накарат да съблечем дебелите пуловери и истината за качените килограми през зимата няма да може да бъде прикрита.

Системата за трениране канго джъмпс навлезе у нас преди 2-3 години, когато само за няколко месеца се превърна в мода след младите и активни хора.

Най-общо казано, това е вид аеробика, но се практикува със специални обувки, които щадят ставите и правят упражненията много по-забавни.

Тренировките могат да се правят у дома или в залата под вещото ръководство на професионални треньори. Те са подходящи както за деца над 6-годишна възраст, така и за пенсионери с хронични сърдечносъдови проблеми. Средната им продължителност на подскачането е между 45 и 60 минути, като интензивността зависи от здравословното състояние на всеки конкретен човек.

Какво представлява тренировката?

Задължително се започва със загряване, което служи и за свикване с обувките. Основната част включва пет основни стъпки. По време на тренировката обаче се правят различни техни разновидности. В зависимост от нивото на участниците треньорите задават по-сложни или съответно по-лесни варианти на основните стъпки.

Упражненията приличат повече на танц, отколкото на спорт, тъй като стъпките се наслагват и след комбинирането им в края на основната част се получава един блок от движения, подреден в хореография, под звуците на приятна денс музика или раздвижващ кръвта хаус ремикс.

Преди да влезете в залата, е добре да знаете още, че канго обувките тежат около два килограма, т.е. постига се допълнително натоварване с общо четири килограма, прикрепени към краката. По-напредвалите подскачат с гири от по един или два килограма, за да оформят и мускулите на ръцете.

Колко калории се изгарят?

Редица проучвания сочат, че при една тренировка се изгарят между 400 и 800 калории. Трябва да се има предвид обаче, че тази стойност е само ориентировъчна, тъй като количеството изгорени калории се влияе от интензивността на тренировката и куп други фактори.

„Канго джъмпс е един от най-добрите начини да се отървем бързо от излишните килограми, да оформим коремните мускули, да изправим гръбначния стълб и да изваем красиви и стройни крака“, твърди Анета Гарванова, която е професионален треньор от две години.

В подкрепа на казаното тя цитира няколко университетски проучвания, които ясно показват, че човек изразходва много повече енергия при практикуването на канго джъмпс в сравнение с аеробиката или зумбата. Това обаче само по себе не обяснява значителната загуба на тегло при хората, които редовно подскачат на канго обувките си. Тайната се крие в лимфната система.

Лимфата е течност, която циркулира между нашите клетки, за да изведе токсините от тялото. Повечето от нас не са наясно, че нашите тела съдържат четири пъти повече лимфна течност, отколкото кръв.

Лимфната система, която е и част от имунната ни система, не притежава орган като сърцето, което да подпомага циркулацията на тази телесна течност. Тя зависи от нашите естествени движения, т.е., ако ние сме активни, токсините се изтласкват от тялото. И обратното – ако лежим на дивана, задръстваме лимфата си с токсини и те започват да „тровят“ нашите клетки. Това води и до образуването на целулитни натрупвания в определени зони на тялото.

Лимфната система също така „наблюдава“ нашия метаболизъм. Или иначе казано, степента, с която телата ни горят калории, намалява паралелно със застоя на лимфна течност. При редовни тренировки канго джъмпс метаболизмът става все по-ефективен, а в резултат на това се подобрява тонусът на мускулатурата, раздвижва се лимфата и се постига регулиране на теглото.

Ползите от този спорт са много

Но това не е всичко. Този метод не се използва само за подобряване на тонуса. Той се използва и в медицината, най-вече за рехабилитация след тежки спортни травми и някои видове операции. Лекарите препоръчват канго джъмпс и при гръбначни изкривявания – още повече че методът е много забавен за децата.

Тренировките са идеални и за укрепване на гръбначния стълб, оптимизиране на ортостатиката, подобряване на баланса, координацията и гъвкавостта, без това да натоварва глезените и коленете.

Кардиолозите са убедени, че подскачането на канго обувки е идеален спорт за хора със сърдечносъдови проблеми, а гастроентеролозите препоръчват този спорт на всички, които страдат от запек. Не липсват и доказателства, че тренировките са ефективни при депресия, болки в гърба, слабост на пикочния мехур, имунна недостатъчност и т.н.

Снимка: iStock

Офталмолозите вярват, че упражненията подобряват зрението, което се дискутира в книгата „Скачане за здраве“ на д-р Мортън Уокър.

Педиатрите пък препоръчват този спорт за деца над 6-годишна възраст, тъй като той им помага да повишат мотивацията си и да покажат по-добри резултати при запаметяване на нови знания. Според тях подскоците с помощта на канго обувки могат успешно да се използват и при лечението на деца с аутизъм или синдром на Даун.

Какво представляват обувките?

Канго обувките са създадени от канадеца д-р Грегори Летхамп за рехабилитация. През 80-те години швейцарският инженер Денис Невил развива модела, като създава комфортни обувки с добър дизайн.

Снимка: iStock

Първият му модел (KJ-1) е представен за първи път на международно спортно шоу през 1994 г. След това тези обувки стават хит сред спортуващите млади хора. През есента на 2001 г. се появява и първият модел (KJ-4 XR), разработен специално за деца.

Ефекти от тренировката:

  1. Стяга и оформя тялото, като набляга на корема, ханша, дупето и бедрата.
  2. Разбива целулитните депа и подпомага процеса на отслабване, тъй като една тренировка гори с 25% повече калории от всеки друг вид спорт.
  3. Спомага за изправяне на гръбначния стълб и укрепва много бързо мускулите на гърба.
  4. Защитава всички стави от натоварване и износване.
  5. Укрепва кръвоносните съдове.
  6. Създава положителни емоции у спортуващите.

Експертите го препоръчват при:

  • травми и болки в гърба,
  • наднормено тегло и затлъстяване,
  • възстановяване след спортни наранявания,
  • бягане или фитнес на открито,
  • рехабилитация след операции,
  • липса на енергичност и депресия,
  • различни модели за обучение на деца,
  • атлетически тренировки.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.