Какво е тераностика и как се използва за лечение на рака на простатата

Методът тераностиката се прилага в напреднал стадий на рак на простата чрез вливане на радиоактивното лекарство
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Какво е тераностика и как се използва за лечение на рака на простатата

Ракът на простатата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания при мъжете в световен мащаб. Смъртността при този вид рак е 9% от заболелите.

В България това е втората най-често срещана форма на рак при мъжете, като 17% от всички заболявания са злокачествени. 

По данни на Българско онкологично научно дружество болестта засяга предимно мъже над 50 години, като малко над половината на десет случая (шест на всеки десет) са при мъже над 65-годишна възраст.

Въпреки напредъкът на медицината, за съжаление ракът на простата се увеличава като процентно отношение. От 2014 година до сега случаите в световен мащаб са се увеличили с 3% в сравнение с периода 2007-2014.

Причините са няколко. Едната се корени в скрининга, който се е увеличил и така се идентифицират много повече случаи. Хората живеят по-дълго, а при рак на простатата броят на новите случаи се увеличава драстично с възрастта – от 0,2% сред мъжете под 50 години, до 2% за мъжете над 50 години, 5% над 60 години и 9% над 70 години. 

Нов начин за борба с болестта набира скорост в ядрената медицина: напредък, известен като тераностика.

Името съчетава „терапия“ и „диагностика“ и загатва за двойната цел на лечението – да се идентифицират раковите лезии и да се унищожат на място с насочена лъчетерапия.

Как действа тераностиката?

Основният принцип на тераностиката „открий и унищожи“ датира от 40-те години на миналия век, когато за лечението на рак на щитовидната жлеза е използван радиоактивен йод.

Снимка: Canva

Развитието на технологиите, както за визуализация, така и за лечение на рака, води до огромен напредък в тази област. Големи фармацевтични компании инвестират милиарди в разработването или придобиването на радиофармацевтици – радиоактивни лекарства, които правят тераностиката възможна.

Диагностичната част на тераностиката включва тестове, често пет скенер, при които на пациента се влива радиофармацевтично лекарство. То се свързва с раковите клетки и ги разкрива чрез сканирането.

При рака на простатата радиослепващият агент се свързва с мембранните антигени, специфични за простатата (PSMA), изразени от раковите клетки. 

По същия начин терапията се насочва към раковите клетки, като ги унищожава прецизно и същевременно щади здравата тъкан.

Можем да доставим висока доза радиация в тази специфична област и да я поддържаме само в рамките на един до два милиметра“, казва д-р Дарил Ебер, диагностичен рентгенолог и лекар по нуклеарна медицина в Маями.

Как изглежда лечението?

Основната част от дейността зад тераностиката се извършва предварително, с обширни тестове, за да се установи дали лечението е подходящо за пациента. Процес, наречен дозиметрия, помага за персонализиране на дозата за всеки пациент – достатъчна, за да унищожи раковите клетки, но не твърде голяма, за да увреди здравата тъкан.

„След това самото лечение е доста лесно“, казва д-р Ебер.

Снимка: Canva

Първо, диагностичен радиотракер се инжектира в ръката на пациента чрез интравенозна инфузия, последвано от второ вливане малко по-късно. Пет скенерът помага лезиите да бъдат видими по време на тези вливания.

Този процес може да се повтори до шест пъти с определени прекъсвания между самите терапии. След всяка терапия пациентите получават специални инструкции, една от които да избягват твърде близък контакт със семейството си, тъй като в тялото им все още има радиоактивно вещество.

Пациентите трябва да бъдат много внимателни, когато се приберат вкъщи. Може да се наложи да спят в отделна стая. Може да се наложи да използват различно спално бельо, различни прибори за хранене и дори отделна баня от останалата част от семейството. Също така трябва да пият много вода, за да помогнат за изхвърлянето на останалия радиоактивен материал”, казва д-р Ебер.

Тераностиките могат да работят върху няколко вида рак, но най-голямото им въздействие до момента е върху рака на простатата, особено в напреднал стадий.

Радиоактивното лекарство може да премине през тялото и да се свърже със специфични за рака маркери, като по този начин доставя директно въздействие върху туморите, където и да са се разпространили те.

Успехът на тераностиката срещу агресивен рак на простатата започна да се прилага все повече в Европа около 2015 г.

„При някои пациенти успяхме да видим драматични, дълбоки реакции, невиждани преди това“, коментира д-р Джереми Кале, който ръководи Програмата за клинични изследвания на отдела за транслационна тераностика „Ахмансън“ в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

„Пациенти, които умираха в рамките на шест месеца, имаха живот, който се удължаваше до може би две години, като същевременно имаха отлично качество на живот“, добавя той.

Експертите са забелязали силата на тераностиката при лечението на пациент с рак в четвърти стадий.

Преди лечението видях раковите лезии да светят по време на скенер. При проследяването им шест месеца по-късно и след лечението имаше регресия и не видях същите лезии“, казва д-р Ебер.

Кой би се възползвал най-много от тераностиката?

Традиционните лечения за рак на простатата включват радикална простатектомия (отстраняване на цялата жлеза), т.н. туморна аблация, хормонални лекарства (които намаляват нивото на андрогени, за да предотвратят растежа на тумора) или химиотерапия, ако ракът се е разпространил. Всяко от тях има различни странични ефекти. 

Тераностиката също има такива, въпреки че повечето не са толкова тежки. Пациентите могат да изпитват умора, гадене, повръщане, болки в костите и сухота в устата. Дозите на радиация трябва да се следят внимателно, тъй като прекомерната радиация може да увреди здрави органи.

Най-голямото предизвикателство в момента обаче е достъпността до това лечение. Цената все още е изключително висока, което го превръща в почти непосилно за много пациенти. Още по-трудно е да се намери лечебно заведение, което предлага лечението. 

И в крайна сметка колкото и обещаваща да е тераностиката, тя не е магическо лекарство срещу рака на простатата. Понякога може да се окаже, че традиционната химиотерапия е най-добрият начин на действие.

Също така си струва да се помни, че „това лечение не е лек“, казва д-р Джереми Кале. „Ефективно е, но въпреки това много пациенти в крайна сметка рецидивират отново.“

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.