Какво е неврокозметика и може ли да излекува тревожността

Има ясна връзка между психическото състояние и кожата ни, но не всеки уелнес продукт е вашето спасение
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Какво е неврокозметика и може ли да излекува тревожността

Психодермалогията е сравнително нова наука, чиято област на изследвания е взаимодеиствието между кожата и ума.

Разглежда теми като – може ли ботоксът да повлияе на способността да общуваме, как стресът ускорява старенето на кожата и как стандартите за красота убиват сексуалния ни живот.

Като част от психодерматологията се появи и нов тренд – „неврокозметика“. Тя е най-новата от множеството уелнес тенденции, които усъвършенстват връзката между козметичните продукти, които използваме, и нашето настроение.

Идеята е, че тъй като продуктите за грижа за кожата влизат в контакт с нервните окончания в дермата, активните съставки в тези продукти влияят върху мозъчната ви химия, пише Independent

Има няколко приложения на тази идея, но без съмнение главната е ръст в продуктите и клиничните козметични процедури, които твърдят, че „повишават настроението“.

Koнцепцията за неврокозметика произтича от разбирането, че съществува ос мозък-кожа.

„Осът на стреса на нашето тяло – известен също като оста HPA, открита в нашата централна нервна система, се намира и в кожатa. Има двупосочна връзка между здравето на кожата ни и психическото ни състояние. Редовно виждам пациенти, които описват влошаваща се екзема, пристъпи на розацея и поява на акне по време на периоди на повишен стрес в живота им.

Снимка: Canva

Тези кожни симптоми могат да се обяснят с освобождаването на хормона на стреса кортизол, което може да доведе до повишено възпаление на кожата и намаляване на кожната бариерна функция“, обяснява специалистът по естетична медицина д-р Прия Верма пред изданието.

Какво е неврокозметиката

Грижата за кожата на вашия мозък в никакъв случай не е ново изобретение – ако втриете нещо върху кожата си, вероятно ще има някакъв ефект. Кожата е най-големият ни орган и върши чудесна работа като щит, попивайки или отклонявайки всичко, което влезе в контакт с нея.

Билкарите в древните култури са били наясно с това и са отбелязали ефектите на определени растения върху кожата и последващия ефект върху нашето настроение.

Сега обаче виждаме как концепцията за оста мозък-кожа привлича много повече внимание, а неврокозметиката се слави като подкрепено от науката решение за общество, което е обсебено от грижата за кожата и изпитва по-остри психични проблеми от всякога.

Снимка: iStock

Бумът може да се обясни с факта, че като цяло всички сме по-наясно с това, което поставяме върху кожата си, внимаваме с вредни химикали и силно ароматизирани кремове с остарели формули. Или може би повишената осведоменост ни е довела до точка, в която търсим решение за безпокойство си в серум за лице.

Възможно е основната причина за популярността на неврокозметиката да е огромната промяна, на която сме свидетели в начина, по който се продават потребителските продукти. Изглежда, че всяка марка пуска уелнес продукт, който се основава на успехите на революцията в доброто усещане и грижата за себе си. 

От лепенки за пъпки до масло за суха кожа – всичко може да се продава като продукт, променящ настроението! 

Но доколко козметиката може да повлияе на мозъчната ни химия? И дали това не е просто добър маркетинг?

Работи ли неврокозметиката

Ако нанасяте на лицето си неароматизиран крем и това ви кара да се чувствате добре и ви носи добро настроение, той може да се счита за неврокозметично средство и със сигурност може да се продава като такова.

Всъщност обаче, когато използваме този термин, обсъждаме определени съставки, които оказват пряко въздействие върху мозъка – обикновено такива с ноотропни или ароматерапевтични свойства.

Снимка: iStock

„Истинската неврокозметика – обяснява д-р Анна Персо, главен изпълнителен директор на козметична марка – може да бъде синтетична, ботаническа или невропептид.”

„Тези продукти са предназначени да взаимодействат с нервната система, особено с нервите в кожата и подлежащите тъкани, които изпращат и получават сигнали от мозъка. По този начин те подобряват цялостното здраве на кожата и влияят върху усещанията като тактилно възприятие и обоняние, като по този начин влияят на емоциите”.

„Неврокозметиката може да помогне за облекчаване на сърбежа и дискомфорта, да управлява възпалението и зачервяването и да се справи със свързаните със стрес кожни състояния, като акне и екзема, които често се влошават от стрес“, допълва тя.

Има ясна връзка между психическото ни състояние и нашата кожа и това може да се характеризира по няколко начина. Когато сме стресирани – екземи, обриви или състояния като псориазис, може да се влошат. 

Може да изпитаме подпухналост или това, което е известно като „кортизолно лице“, тъй като хормоните на стреса наводняват тялото. За разлика от това, когато кожата ни изглежда и се чувства добре, ние се чувстваме по-уверени и спокойни. Кожата реагира на стимули и изпраща съобщения до мозъка, за да ни помогне да реагираме емоционално.

Канабидиол, етерични масла и ноотропни растения, като ашваганда (индийски женшен), са примери за видовете съставки, които може да намерите в неврокозметиката. 

Например, съставки като ниацинамид и хиалуронова киселина, които подобряват хидратацията на кожата и бариерната функция, могат да доведат до подобрено здраве и външен вид на кожата. Това подобрение може да повиши самочувствието и образа на тялото, които са тясно свързани с настроението и психичното здраве”, обяснява д-р Персо.

Може ли козметиката наистина да повлияе на мозъка ви

Вероятно това е стъпка в правилната посока, но честно ли е да се продава крем за лице на основата на канабис, като потенциално решение за безпокойство?

Грижата за кожата може да допринесе донякъде за нашето благосъстояние и със сигурност изглежда, че има смисъл да се използват неврокозметични продукти, но те не са антидепресант!

Също така е съмнително, че балсамът на китката ви може да повиши хормоните на щастие по същия начин, както може бягането в парка.

Има по-силни неврокозметични лечения, към които човек може да се обърне, за да лекува физическите симптоми на стрес, тревожност и лошо настроение.

Ботоксът е невротоксин, който се използва за директно прекъсване на химическите сигнали между кожата и мозъка. Като се намесва в тази линия на комуникация, той предотвратява свиването на мускулите. Обикновено го виждаме да се използва за предотвратяване на образуването на бръчки по челото.

Някои проучвания показват, че ботоксът може да повлияе положително на настроението, като предотвратява мускулни спазми, стягане и болезненост в други части на тялото.

Д-р Парис Ачаря от клиника в Лондон, специализирана в лечения за управление на стреса, обяснява, че „когато се използва по правилния начин, ботоксът може да има положителен ефект върху мозъка чрез индиректно намаляване на тревожното поведение.

Докато ботоксът е най-известен със способността си да изглажда линиите и бръчките, той може да се използва и за управление на изпотяване, мускулни спазми и други навици.

В крайна сметка е добре да знаете, че мощната неврокозметика трябва да се използва с повишено внимание.

Експертите препоръчват да се отнасяме критично към продуктите без рецепта или описание, които твърдят, че са неврокозметика.

Уелнес индустрията може да бъде до голяма степен нерегулирана, така че бъдете бдителни и не се „хващайте” на всеки съвет, че точно вашият крем за лице ще ви направи безкрайно щастливи до края на живота ви…

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.