Замисляли ли сте се какво нанасяте върху кожата си всеки ден? Лосионът, който слагате след душ. Кремът, който ползвате за лице. Гелът за коса, гримовете, дезодорантът. Те изглеждат безобидни, но често съдържат химикали, които могат да навредят на здравето ви в дългосрочен план.
Изследванията показват, че много от стандартните продукти за лична хигиена и красота съдържат вещества, свързвани с хормонални нарушения, репродуктивни проблеми и дори рак. Макар ефектите от тях да не се усещат веднага, с времето се натрупват, съобщава NPR, независима медийна организация с нестопанска цел.
Проблемът с „незабележимото“ излагане
„Възможно е те да не предизвикват очевидна реакция, като обрив или дразнене, но това не означава, че са безопасни,“ казва д-р Емили Барет, епидемиолог от Училището по обществено здраве в Рутгерс.
Фталатите, често използвани в ароматизирани продукти, се свързват с хормонални нарушения и репродуктивни затруднения. Според проучвания от 2020 г., те могат да причинят нарушения в пубертета, намалено качество на спермата, хормонални смущения и дори повишен риск от загуба на бременност.
Формалдехидът, използван в кератинови процедури и консервиращи агенти, е класифициран като канцероген. Проучване от 2021 г. свързва експозицията с вродени сърдечни малформации при плода. Дори в малки количества, формалдехидът може да предизвика раздразнения и алергични реакции.
Парабените, използвани като консерванти, се смятат за ендокринни разрушители. Някои проучвания върху животни показват, че могат да нарушат хормоналните рецептори. Други изследвания твърдят, че рискът е нисък, но остават съмненията.
Оксибензонът, често използван в слънцезащитни продукти, също е подложен на критика. Проучване от 2020 г. не установява пряка връзка с репродуктивните проблеми, но друго показва, че високи нива на UV-филтри от този тип при мъже могат да доведат до намалена концентрация на сперматозоиди.
Фталатите и парабените са два от най-често срещаните химикали в козметиката. Те могат да нарушават хормоналния баланс и са свързани с репродуктивни нарушения. Формалдехидът, използван в продукти за изправяне на коса е известен канцероген. А 1,4-диоксанът, който може да попадне в продукти като страничен замърсител, също се смята за потенциален канцероген.
Липсата на регулации
Ако тези съставки са толкова вредни, защо изобщо са позволени? Отговорът е в недостатъчната регулация.Процесът на забрана или ограничаване на съставки е бавен и изисква сериозни доказателства, смята Линда Кац, бивш директор в службата за козметика към Администрацията по храните и лекарствата в САЩ. Към момента в страната официално са забранени едва 11 химикала в козметиката, много по-малко в сравнение с Европейския съюз.
Но дори в ЕС, където регулациите са по-строги, проблемите не са напълно избегнати. Според ново разследване, публикувано от Европейската агенция по химикали (ECHA), опасни вещества са открити в 6% от тестваните козметични продукти в 13 държави, съобщава Euro News.
В периода между ноември 2023 г. и април 2024 г., ECHA проверява близо 4500 продукта в страни като Германия, Италия, Швеция и Дания. Резултатите: 285 продукта съдържат химикали, забранени по европейските разпоредби.
Много от тях са така наречените PFAS – пер- и полифлуороалкилни вещества, познати и като „вечни химикали“ поради устойчивостта им в околната среда. Те се разграждат изключително бавно и се натрупват в организма. Например, перфлуорононил диметиконът, открит в някои очни линии и гланцове за устни, може да се разпадне до PFOA – вещество, подозирано за канцероген.
Циклотетрасилоксанът (D4), открит в балсами и маски за коса, също е идентифициран като опасен. Tой e свързан с проблеми с плодовитостта. Според ECHA, тези съставки са забранени по регламентите REACH и Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители, но въпреки това продължават да се появяват на пазара.
„Потребителите трябва да са наясно, че ограничените вещества са открити в различни видове козметични продукти, от различни търговци и във всички ценови диапазони“, посочва агенцията. Именно чрез преглед на списъците със съставки разследващите са установили нарушенията.
Какво да търсите (и избягвате)
Четенето на списъка със съставки е ключово. Парабените обикновено се разпознават лесно – имената им съдържат думата „парабен“ (например, метилпарабен, бутилпарабен). Фталатите, от друга страна, често не се посочват изрично.
„Фталатите обикновено се съдържат в ароматизаторите, които виждате като ‘fragrance’ или ‘parfum’ на етикета,“ обяснява Барет. „Те са добри в пренасянето на аромата и цвета, но и свързани с повишен риск от преждевременно раждане при бременни жени.“
Ако не сте сигурни, дали даден продукт съдържа 1,4-диоксан, внимавайте за съставки с префикси или срички като „PEG“, „polyethylene“, „-eth-“ или „-oxynol-“. Те може да показват наличие на замърсители.
Намалете броя на използваните продукти
Много от нас не осъзнават колко продукти използваме всеки ден – крем за лице, серум, основа, фон дьо тен, пудра, коректор, спирала, хайлайтър... и това е само за лицето. Проучване показва, че жените ползват средно по 19 продукта на ден. Звучи много? Опитайте се да ги преброите – резултатът може да ви изненада.
Помислете кои от тях наистина ви трябват. Например: ако използвате и пяна, и гел за коса, можете ли да ги замените с един стилизиращ крем? Нанасяте дневен и нощен крем? Може би хидратиращ крем с лека текстура ще ви свърши работа и за двете. Вместо да нанасяте фон дьо тен и коректор, опитайте оцветен овлажнител или BB крем.
Идеята не е да се лишите от всичко, а да си създадете по-прост и чист ритуал, който работи за вас. Ако даден продукт не носи осезаема полза – кожата ви не изглежда или не се чувства по-добре – може би е време да се сбогувате с него.
Стратегия за смяна: стъпка по стъпка
Експертите съветват да НЕ изхвърляте всичко наведнъж. Вместо това сменяйте продуктите постепенно, когато ги изчерпите. „По-устойчиво е да заменяте продуктите бавно, отколкото да се откажете от всичко изведнъж,“ казва д-р Адана Ланос, епидемиолог от Колумбийския университет.
След като направите преглед на използваните продукти, фокусирайте се върху тези, без които не можете. Ако любимият ви балсам съдържа съмнителни съставки, потърсете подобен с етикети като „без парабени“ или „без фталати“.
Преминаването към по-безопасна рутина не изисква много усилия. Не става дума да живеете в пълно ограничение, а да правите по-информирани и устойчиви избори. Проверявайте съставките. Намалете броя на продуктите. Търсете алтернативи. И когато можете, избирайте по-чисти формули.
„Малките стъпки имат дългосрочен ефект,“ казва Барет. „И в крайна сметка това е, което има значение.“
Какво да използвате вместо това – безопасни и ефективни алтернативи
Ето за кои съставки са благоприятни за вашата кожа според експертите на здравната платформа Heath Line:
Глицерин: Нежен, без аромат и подходящ за всеки тип кожа, включително чувствителна. Глицеринът привлича водата от околната среда и я задържа в горния слой на кожата. Това го прави идеален избор за хора с дехидратирана кожа, без риск от дразнене. Може да се открие в серуми, овлажнители и почистващи гелове.
Кокосово масло: Природен овлажнител с антибактериални и противовъзпалителни свойства. Идеално за суха кожа, може да се използва като балсам за устни, масло за тяло или дори за премахване на грим. Важно: при мазна или склонна към акне кожа използвайте с повишено внимание или се консултирайте с дерматолог.
Масло от чаено дърво: Известно със своите антисептични и противогъбични свойства. Често използвано в продукти срещу акне, шампоани против пърхот и тоници. Подходящо за третиране на локални възпаления, но трябва да се разрежда преди директна употреба върху кожата.
Екстракт от черен бъз: Богат на антиоксиданти и витамин C, черният бъз подпомага кожната защита и има антимикробен ефект. Подходящ за серуми и кремове, насочени към борба със стареенето и поддържане на блясъка на кожата.
Кора от върба (салицин): Съдържа натурална форма на салицилова киселина, която действа като нежен ексфолиант. Подпомага почистването на порите и регулира омазняването, като същевременно успокоява възпаленията. Отличен избор за комбинирана и мазна кожа.
Специални съображения според типа кожа:
- Чувствителна кожа, екзема, розацея: Избягвайте ароматизирани продукти, алкохолни формули и силно активни съставки. Потърсете марки, специализирани за чувствителна кожа.
- Кожа, склонна към акне: Търсете продукти с надпис „некомедогенен“, което означава, че не запушва порите. Избягвайте тежки масла и оклузивни овлажнители. Салициловата киселина и ниацинамид са добри активни съставки за този тип кожа.
Винаги се консултирайте с дерматолог, ако имате съмнения относно подходящите за вас съставки. Не забравяйте, че дългият списък със съставки не гарантира по-ефективен продукт. Често пъти изчистеният и минималистичен подход е по-безопасен и по-добри резултати. Грижата за кожата не бива да бъде сложна, а осъзната. Внимателните решения днес могат значително да намалят бъдещите рискове за вашето здраве.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.