Българският лекарски съюз (БЛС) опроверга информацията, че от 1 април 2025 г. влизат в сила изцяло електронни рецепти, в съобщение изпратено до медиите.

Според организацията, такава нормативна промяна не е обсъждана с тях и те категорично се противопоставят на въвеждането ѝ без диалог със здравните специалисти.

„Подобна промяна не е консултирана с нас. Хибридният модел – електронни и хартиени рецепти е доказано работещ в Европа и трябва да остане,“ заявиха от БЛС. 

Те допълват, че дигитализацията е важна, но не бива да се прилага зад гърба на медицинската общност.

Съгласно действащите разпоредби, електронната рецепта остава задължителна само за:

  • антибиотици и антидиабетни лекарства;
  • медикаменти, покривани изцяло или частично от НЗОК.

От 1 април влиза в сила нова мярка на НЗОК за проследяване в реално време на издаването и изпълнението на електронните предписания. Тя има за цел да засили контрола, прозрачността и качеството на обслужване, но не променя хибридния характер на системата.

Снимка: Canva

На Пролетната конференция „Заедно градим мостове“ в София, която събра стотици представители от здравния сектор, фармацевтите също изразиха сериозни резерви.

„Има реални технически проблеми между системите – комуникационни сривове, липса на синхронизация, което пряко вреди на пациентите,“ предупреди Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите.

Според нея и колегите ѝ, прибързаното преминаване само към електронни рецепти може да доведе до хаос и връщане на пациенти от аптеките.

 

 

Българската здравна система е на прага на важни промени, но консенсусът между лекари, фармацевти и институции остава ключов. Всички участници са единодушни – хибридният модел трябва да остане, докато не се гарантира пълна техническа и организационна готовност.