Драматичен скок в случаите на морбили в цяла Европа през 2024 година отчита в свой доклад Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC).
Неваксинирани лица имат 90% шанс да се заразят с вируса на дребната шарка, когато са изложени на него. А за миналата година случаите в цяла Европа, достигат най-високите нива, наблюдавани от десетилетия.
Тревожно увеличение се дължи на антиваксърските настроения и увеличаващите се проблеми с имунитета и отново предизвиква спешни призиви за наваксване на имунизацията и засилено наблюдение на заболяванията.
Докладът посочва, че случаите на морбили са се увеличили драстично през 2024 г. в Европейския съюз, като са регистрирани над 35 212 случая, почти десет пъти повече от броя през 2023 г, които са 2973. Доста плашещо е числото в съседна Румъния. Там са регистрирани 30 692 случая, или 87% от всички.
За България случаите през 2024 година са 27 и може би не звучи толкова тревожно, но все пак са доста повече на фона на 2021, 2022 и 2023 година, в който има общо само един единствен случай.
Морбили през 2024 г.
След три години на ниски стойности, случаите на морбили през 2024 г. достигат нов пик през пролетта и началото на лятото, модел, невиждан отпреди пандемията от COVID-19. Всъщност, именно коронавирусът се счита за една от причините.
През 2019 година смущенията в здравеопазването в някои страни водят до нарушения във ваксинацията, от което произлизат пропуски в имунитета.
Въпреки че имунизационното покритие като цяло е високо в цяла Европа, пропуски продължават да съществуват, което превръща някои региони в огнища.
Проучванията показват, че постигането и поддържането на поне 95% ваксинационно покритие с две дози от ваксината е от решаващо значение за предотвратяване на разпространението на дребната шарка.
Има страни, в които морбили остава ендемичен проблем, което продължава да представлява заплаха за усилията за контрол на заболяванията на Стария континент.
Докладът специално подчертава, че Румъния е претърпяла рязък спад във ваксинирането и огромно покачване на случаите, след като през 2021 година няма нито един.
Морбили е сред най-заразните инфекциозни заболявания, разпространяващи се лесно чрез въздушно-капковидни инфекции. Един заразен човек може да предаде вируса на между 12 и 18 други.
Усилията за ваксинация от 60-те години на миналия век насам значително намалиха случаите на морбили в световен мащаб, но вирусът продължава да причинява значителни заболявания и смърт, особено при малки деца.
Глобалните оценки показват, че морбили все още причинява близо 140 000 смъртни случая сред децата всяка година.
Настоящият доклад
Годишният епидемиологичен доклад за морбили за 2024 г. се основава на данни, получени от системата EpiPulse от март 2025 г. EpiPulse предлага подобрено събиране на данни и анализ на случаи на заразни болести.
Докладът използва случаи от 30 държави от Европейския съюз (ЕС) и Европейското икономическо пространство, пише news-medical.
Оценките за обхвата на ваксинацията са взети от базата данни на Световната здравна организация (СЗО) и оценките за обхвата на имунизацията, разработени от СЗО и Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ).
В доклада са използвани и месечни отчети за случаите на морбили и рубеола.
Данни за случаите, статуса на ваксинация, резултатите, хоспитализациите и усложненията са събрани и анализирани, за да се идентифицират тенденции, сезонност, разпределение по възрастови групи, пропуски във ваксинацията и внос на случаи.
Данните за хоспитализацията и усложненията са използвани за оценка на тежестта на случаите, а статусът на резултатите, включително смърт, също е регистриран, когато е наличен.
Освен това са включени исторически тенденции в обхвата на ваксинацията срещу морбили. В доклада се отбелязва също, че 11 държави от ЕС/ЕИП са въвели задължителни политики за ваксинация срещу морбили, което може да допринесе за разлики в обхвата и специфичната за възрастта уязвимост.
Още открития
Кърмачетата под една година са най-засегнатата група, с процент на инфекция от 1175,4 на 1 милион, следвани от деца на възраст между 1 и 4 години.
Приблизително 87% от изнесените случаи са свързани с лица, които не са били ваксинирани. По-тревожно е откритието, че 90% от децата на възраст от една до четири години също не са ваксинирани, което разкрива значителни пропуски в имунитета в критична възрастова група.
Докладът също така подчертава, че съществуват пропуски в имунитета сред по-големите деца и възрастните, като няколко държави съобщават, че по-голямата част от случаите се срещат при хора над 30 години.
Това предполага история на недостатъчна ваксинация в тези страни. Например, във Франция, Италия, Испания и Полша по-голямата част от случаите на морбили през 2024 г. са при възрастни на 30 и повече години, докато в Румъния повечето случаи са при малки деца.
Процентът на хоспитализация също е висок, като 79% от случаите се нуждаят от болнична помощ, предимно сред неваксинираните деца.
Всъщност, приблизително 82% от хоспитализираните случаи са неваксинирани, а около 80% от тези, които са развили усложнения като пневмония или енцефалит, също са неваксинирани, което допълнително подчертава рисковете, пред които са изправени хората без защита.
Смъртните случаи от морбили също се увеличават рязко, с 23 смъртни случая (22 само в Румъния) в сравнение с едва три през 2023 г.
Кърмачетата и малките деца представляват по-голямата част от тези смъртни случаи. Освен това броят на внесените случаи също се е увеличил, особено от Европа, което подчертава продължаващите рискове от трансгранично предаване.
Въпреки съществуването на дългогодишни програми за ваксинация, обхватът на първата доза леко е намалял до 93,9%, а на втората доза – до 88,8%.
Само четири държави са постигнали целта за над 95% покритие с втората доза имунизация срещу морбили през 2021-2023 г., като България не е сред тях. Това са Люксембург, Гърция и Германия, а „отличникът” е Унгария с 99% ваксинирани с двете дози.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.