Електронни устройства, видео игри, изкушаваща вредна храна, газирани напитки и сладкиши… това e само част от ежедневието на децата в момента.
Проблемът е глобален и насърчаването на подрастващите към физическа активност е все по-трудно.
„Това заседяване на децата пред компютрите, играене на игри и всичко в тази посока създава проблем с целия опорно двигателен апарат. Особено с кръст, шия, крайници...Това седене вкъщи е пагубно. Да, трудно е, когато трябва да убеждаваш едно дете да прави нещо навън, но родителите трябва да го насърчават, за да бъде физически активно”, казва д-р Мариян Добрев, спортен хирург, работещ с част от най-успешните елитни спортисти.
„Ще кажа неща, които са сравнително рядкост, но са много обезпокоителни! Задъхване на детето, когато качва стълби. Некоординираност на детето. Много честа умора. Тези симптоми означават, че този организъм просто няма достатъчно движение, кръвта се движи по-бавно, наблюдава се застояване на детето! Родителите веднага започват да пускат кръвни изследвания, защото се притесняват. Реално обаче може да няма никакъв проблем от подобно естество, просто на детето му е нужно движение”, добавя лекарят.
„Но нещата не са и чак толкова черни. Наблюдавам, че доста млади хора – имам предвид около гимназиалните години, започват да влизат в залите. Това е подобрение, защото допреди 3-4 години повечето бяха пред компютрите”, констатира д-р Добрев.
Храната при децата
„Храната се оказва огромен проблем. Но… като всяко нещо, и тук наблюдавам някои крайности. Родителите започваме твърде много да се притесняваме за тези неща. Какво имам предвид? В крайна сметка – да, не е казано, че децата трябва да ядат кроасани, но аз съм свидетел, как някои деца идват при мен с болки в мускулите.
А те дори тренират и никой не знае от какво са тези болки. Оказва се, че родителите тотално са пренебрегнали въглехидратите в храненето на детето. В крайна сметка децата имат имат перфектен метаболизъм! Категорично – трябва всяка хранителна група да им се дава, защото всичко друго е залитане в крайности. И да, най-добрият вариант е вместо кроасан да му се даде ябълка, но не бива да се изпада в крайности”, съветва д-р Добрев.
Кой е д-р Мариян Добрев
Доктор Добрев е роден в София. Завършил Медицина в МУ-София. До 2020 година е бил част от екипа на д-р Христо Мазнейков в МБАЛ „Света София”, а в момента е част от екипа на д-р Динко Хубенов в МЦ „Света Богородица”.
Работил е като главен лекар във футболните ЦСКА, ЦСКА 1948, ПФК Левски, юношеския национален отбор (U19). А сега д-р Добрев е главен лекар на националния отбор по художествена гимнастика, както и на младежкия национален отбор по футбол.
Лекарят е част от екипа на българската художествена гимнастика при спечелване на историческия първи златен медал на ансамбъла в Токио през 2021 година, както и на сребърния медал на Боряна Калейн на същите Олимпийски игри.
Специалистът има двумесечен оперативен стаж при хирурга на спортните отбори на „Барселона” – д-р Рамон Кугат, както едномесечен операционен стаж при хирурга на „Порто” и бивш президент на Европейската асоциация по Артроскопска хирургия – доц. Жоао Ешпрегейра-Мендеш.
Доктор Добрев е един от малкото, които специализират едновременно в областта на колянната, глезенната и мускулно-сухожилната хирургия, както и в областта на активното спортно възстановяване – чрез модерни методи и стволови клетки. Негови пациенти са значителен брой елитни и световноизвестни спортисти.
Има ли промяна, активни ли са младите…
„Младите хора вече започват да са по-адекватни по отношение физическата активност. Фитнес залите започват да се пълнят. Доста момчета се занимават с бойни изкуства и то още от ученическа възраст. Така че нещата започват да се променят, защото наистина в един момент наблюдавахме доста заседяване пред компютрите. Говореше се страшно много за този проблем, но моето мнение е, че нещата се променят в положителна насока”, коментира д-р Добрев.
Как да тренирате, ако сте начинаещ
„Основното е – правете нещата правилно! За всяко нещо има хора, които разбират и могат да помогнат. Затова моят съвет е – обърнете се към истински фитнес инструктори, към истински треньори, към истински диетолози. Освен това – всеки човек, който реши да бъде физически активен, на аматьорско ниво, защото професионалистите са в друга категория, трябва да следят тялото и организма си”, съветва специалистът.
„Когато забележите, че нещо не е наред, е хубаво да реагирате навреме. За да може да се предпазите, като промените начина на тренировка. За съжаление много хора не го правят. Влизат в залата, започват да правят грешни упражнения! Звучи смешно, като казвам грешни упражнения, но е факт. Ако попитате едни инструктори ще ви обяснят, че доста от упражненията се правят изключително неправилно”, казва още доктор Добрев.
„Хората не внимават. Още в началото започват да вдигат свръхтежести, ако говорим за фитнес. Започват да бягат, но си казват – ще бягам, докато издъхна?! Което е напълно грешен подход. Защото когато няма достатъчна почивка, тялото започва да дава сигнали, че нещата не са ОК. Много важни са загрявката в началото на тренировката и разпускането в нейния край”, съветва лекарят.
Да работиш с олимпийски шампионки
Д-р Мариян Добрев и в момента е част най-успешния ни спорт – художествената гимнастика. Той се грижи, както за ансамблите, така и за момичетата в индивидуалното направление. Лекарят бе част от отбора, триумфирал с първата историческа олимпийска титла при ансамблите в Токио през 2021 година.
„Човек се чувства специален и щастлив, когато са му позволили да бъде част от този успех. Много се радвах, тъй като знаех през какво минават дори в момента на спечелване на тази титла. Знаех колко много им коства, но затова пък радостта и щастието бяха много по-силни”, коментира д-р Добрев по повод успеха на Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова в японската столица.
„За съжаление художествената гимнастика понякога изисква преодоляване на болка. В други спортове не може да си играеш с болката, но тук може и за съжаление понякога го изисква самият спорт. Разбира се, трябва да бъде преценено колко е сериозен даден проблем, трябва ли да се спре да се тренира и т.н.”, коментира лекарят и добавя:
„Минават през доста болки и през доста лишения тези момичета, но се справят. И то много успешно! В миналото състезателките са били подложени на доста повече лишения. Сега нямаме такъв проблем. Стремим се всичко да е много професионално. Сега се преценява метаболизма на тези момичета, точно заради това – да няма гладуване, защото с гладуването започват други проблеми. Без храна, т.е. без енергия и без спане, няма как да се получат нещата”, добавя д-р Добрев.
Вижте цялото интервю с д-р Добрев във видеото.