„Ако аз бях министър на здравеопазването, нещото, което бих направил, е да намеря решение за кадровия дефицит в България. Това ми е болна тема – кадрите, които изтичат извън България, а се обучават в страхотни университети. Идват от целия свят да учат в нашите медицински университети. Това не е случайно, защото медицинското ни образование е страхотно“, казва общопрактикуващият лекар д-р Бейти Насуф.

И допълва: „Формулата, която имаме сега, не работи. Както и да го завъртим, както и да го кажем, винаги нещата опират до пари. Може би трябва да се започне оттам – добро финансиране, добри условия за работа, добра материална база. Само така ще задържим младите колеги при нас, защото на мен ми се работи с млади колеги“.

Кой е д-р Бейти Насуф?

Д-р Насуф е роден през 1991 г. в Силистра, но детството му минава в село Искра. Завършва средното си образование в Природоматематическата гимназия в Силистра и веднага след това кандидатства в Медицинския университет в Пловдив.

През 2022 г. той получава приза „Ти си нашето бъдеще“ на Българския лекарски съюз. Всеотдайността му по време на COVID пандемията е оценена от неговите колеги, както и фактът, че загърбва голямата болница и разкрива самостоятелна лекарска практика в силистренското село Чернолик.

Снимка: Личен архив

Младият лекар още като дете разбира, колко е важно хората от малките населени места да имат достъп до качествени здравни услуги. Днес на него разчитат над 600 пациенти.

Мечтае да е лекар още от дете

Има две житейски ситуации, които определят неговото желание да стане лекар. Първата е свързана със смъртта на неговата по-малка сестра, станала жертва на лекарска грешка още в ранните си детски години, а втората – примерът на неговия личен лекар, който го вдъхновява да облече бялата престилка и да има собствен кабинет.

Снимка: Личен архив

Д-р Насуф не е потомствен лекар, но медицината определено е в кръвта му. Родителите му се занимават със земеделие. Може би затова първоначално са се изненадали, но след това го подкрепили в преследването на неговата мечта.

COVID пандемията белязва живота на всички лекари и медицински сестри, включително този на д-р Насуф и неговата съпруга д-р Мусин.

Как се справят с COVID пандемията в Силистра?

„Беше заболяване, за което нищо не знаехме в началото. Този сблъсък дойде изневиделица. Ние нямахме време да реагираме. Ние трябваше да действаме. Нямахме избор“, споделя той.

Снимка: Личен архив

От дистанцията на времето признава, че никога няма да забрави ужаса, който са изживели по време на борбата с това заболяване. И до днес помни името и лицето на всеки загубен пациент, но и благодарността на спасените хора, които са се борили заедно с медиците за всяка глътка въздух.

Снимка: Личен архив

„Спомням си, че си лягахме да спим с д-р Мусин и тя ме пита: „Прие ли пациента?“. Аз ѝ отговарям: „Да, приех пациента“ и заспивам. Ние спяхме, обаче продължавахме да работим. Как сме издържали – това вече е намеса на Господ според мен, защото такава енергия не зная откъде изкарахме и как издържахме. Нямаме обяснение. Ако се случи отново, не знам. Имам чувството, че не бихме издържали. Това беше нещо ужасно. Сигурно така е било за целия свят“, споделя още той.

Днес усилията му са насочени в друга посока – да повиши здравната култура на хората.

Не бива да се вика линейка за мерене на кръвно

„Аз, работейки толкова години в спешна помощ, съм виждал и съм чувал хора да се обаждат на телефон 112 за измерване на кръвното. Обяснението на човека е: „Ами, не зная как да го натисна копчето“. Да звъниш на 112, да ангажираш цяла линейка за кръвно – да речем от 150/90, не върви, защото линейките не са толкова много“, пояснява общопрактикуващият лекар от село Чернолик.

Снимка: Личен архив

Съпругата му също е лекар. Тя обаче е значително по-натоварена, защото се грижи за инфекциозното отделение в болницата в Силистра. Ето защо върху него пада отговорността да води 5-годишната им дъщеря на детска градина.  А тя от своя страна винаги повтаря, че е доктор Еда Насуф и иска да преглежда пациенти заедно с него в кабинета му.

Вижте във видеото цялото интервю с д-р Насуф.